Ziraat Bankası Tarım Kredisi Erteleme Nasıl Sağlanır?

08.05.2017
428
Ziraat Bankası Tarım Kredisi Erteleme Nasıl Sağlanır?

Ülkemiz bilindiği gibi tarım alanında fazlasıyla geniş bir ağa sahip! Bu sebeple tarım ile uğraşan milyonlarca çiftçi, belli yatırımlar yapabilmek adına bankaların sunmuş olduğu kredi avantajlarına göz atmaktadır. Başta tarımsal hammadde, ekipmanlar olmak üzere çeşitli alanlara kredi desteği gerekmektedir. Ziraat Bankası, bu alanda uygun fiyatlardan ve vade oranlarıyla kredi sunmasından kaynaklı günümüzün en çok tercih edilen bankası konumunda yer alıyor.

Çiftçilerin almış olduğu bu kredi, ödeme noktasında bazı sorunlar yaşanmasından sebep Ziraat Bankası Tarım Kredisi Erteleme uygulaması ile ele alınmaya başlandı. Tarım Kredi Kooperatiflerinden temin edilen bu kredi durumunun ertelenmesi de fazlası ile söz konusu olabilmektedir. Geçilen Şubat ayında Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş, ödenemeyen borçlarla ilgili çiftçilerin kredi erteleme taleplerine olumlu dönüş yapılacağını duyurdu. Birçok çiftçi, bütün çiftçi kredileri için bunun söylendiğini düşünse de, sadece kredi kullanıp, var olan kredisi takibe düşen çiftçiler için geçerli bir uygulama olarak görüldü. Bu da toplamda 1 milyar TL tutarında kredi yapılandırması anlamına geliyor!

Ziraat bankası çiftçi kredisi erteleme ne kadar devam edecek?

Yürürlüğe giriş tarihi 8 Mart olan ve aynı zamanda Mayıs ayı sonuna kadar devam edecek olan bu yapılandırma süreci, resmi gazete ile beraber kanun çerçevesi altında kredi yapılandırmasına başvuru yapmak isteyenlerin 8 Haziran tarihine kadar bu başvuruları tamamlamasını öngörmüştür. Çiftçiler, takibe takılan bu kredi borçlarını 5 yıla kadar yapılandırabilecekler! Yapılandırma tarihini kaçıran çiftçiler için maalesef ki ikinci kez bir borç yapılandırma hakkı verilmeyecek! Ayrıca bu yapılandırma için çiftçilerden %3 oranında bir faiz kredisi alınacaktır!

Terörden zarar gören çiftçilere yapılandırma avantajı!

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan terör saldırıları sebebiyle bazı illerde yaşayan çiftçilerin toprakları verimli bir şekilde işleyememiş ve mevsimsel ürünleri alamamışlardır. Bu sebeple kredilerini ödemeyen pek çok çiftçi, duruma istinaden mağduriyet yaşamıştır. Remi gazetede yer alan bilgiye göre bu mağduriyetin önlenmesine yönelik önemli bir çalışma durumu ele alındı. Buna istinaden Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Hakkari bölgelerinde çiftçilik yapan kişilerin, mağdur olmalarına karşı tekrar mevcut bir yapılandırma sürecine dahil edileceği duyuruldu! Bu illerde yer alan çiftçilerin arazilerinde bulunan ürünlerle alakalı bir tespit sağlanacak ve buna göre çiftçilere gerekli yardımlar devlet tarafından yardımlar yapılacak. Terörden zarar gören çiftçilerin hem Ziraat Bankası, hem de Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları uygun koşullar ele alınarak tekrar yapılandırılacaktır

Terör mağduru için hasar tespit komisyonu nasıl yapılacak?

Terör mağduru olmuş çiftçiler için hasar tespit komisyonu oluşturulacak ve buna göre kredi borçları 1 yıl kadar ertelenecektir. 2016 yılında Diyarbakır, Şırnak, Hakkari ve Mardin illerinde yaşanan terör saldırıları sebebiyle neredeyse on bine yakın çiftçinin hayvanları ölmüş, mevcut arazileri de işlemez duruma dönüşmüştü. Tarzım arazileri ve hayvanları zarar gören çiftçilere özel olarak başlatılacak bu hizmet ile beraber en kısa sürede kredinizi nereden aldıysanız, komisyonun hasar tespiti dilekçe ile yapılmalıdır. Mevcut zarar oranı %30’u geçiyorsa çiftçinin kredisi 1 sene kadar ötelenecektir.

Siz de çiftçi olarak bu tip konulardan sebep mağdur olduysanız ve çiftçi kredisi erteleme taleplerine ilişkin bir hizmetten faydalanmak istiyorsanız hemen araştırmanızı tamamlayın. Böylelikle sorun yaşamadan bir kredi avantajından faydalanmak söz konusu olacak ve konulara ilişkin daha detaylı bilgi edinebilme olanaklarını ele alacaksınız. Hemen siz de kredi talepleri ve daha fazla bilgi edinebilmek adına bankanız ile kontak kurabilir, mağdur olma riskinize karşı bu tip avantajları tümden ele alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.