Ziraat Bankası Borç Yapılandırma!

05.06.2017
318
Ziraat Bankası Borç Yapılandırma!

Ziraat Bankasına ait kredi kartı kullanan banka müşterileri, kredi kartı borçlarını ödeme konusunda sorun yaşamalarından sebep direkt olarak “borç yapılandırma” olayına sıcak bakmaktadır. Yüksek düzeyde kredi kartı geciktirme faizi yansıtılacağından sebep, borcunu tekrar yapılandırmak isteyen kişiler bu tip faiz oranlarından kaçmayı hedeflemektedir. Fakat yine de yüzleştiğimiz husus maalesef ki yapılandırma süresince kalan borcun vadelere bölünmesi, buna uygun bir faiz işlemine tabii tutulmasıdır. Şimdi gelelim Ziraat Bankası kredi kartı borcu yapılandırma işlemine… Bunun için iki farklı yöntem tercih edilmektedir;

  • Ziraat Bankası şubesine giderek borcu yapılandırma
  • Müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı borcu yapılandırma

Kredi kartı yapılandırma faizi!

Ziraat bankasına ait kredi kartı yapılandırmasında, başvurunuzu tamamladığınız an itibariyle yeni bir ödeme planı sunulmaktadır. Bu ödeme planıyla beraber ana para ile birlikte, var olan faiz oranları işlenir ve taksitlendirme yapılır. Bankaların kredi kartına uyguladıkları faiz oranı yine bu çalışmalara göre değişim göstermektedir. Yani sınırsız bir şekilde faiz uygulaması yapılamaz! Burada ki ilk etken, kredi kartı gecikme faizi üst limiti %2,2 olarak belirlenmiş olmasına rağmen, kredi kartı yapılandırması için bu limit daha yüksek olabilir. Ayrıca bu belirleme müşterinin banka ile ilişkisi, gelir durumu ve kredi notuna göre değişim göstermektedir. Ortalama uygulanan Ziraat bankası kredi kartı borcu yapılandırma işlemi %1,5 ila %1,8 arasında değişim göstermektedir.

Ziraat bankası yapılandırmaları herkese sunuyor mu?

Hayır. Bu durumda Ziraat bankası biraz daha seçici davranmaktadır. Müşterilerinin daha önce ki işlemlerini gözden geçiren banka, bu tip başvuru yapan kişileri değerlendirme altına alır. Eğer kişi yapılandırma koşullarına uygun değilse, bu kişiye kesinlikle yapılandırma sağlanmamaktadır. Kredi kartı yapılandırma koşullarına göz atarsak;

  • Kredi kartının gecikmeye düşmesi
  • Kredi kartının takibe alınması
  • Kişinin bir gelir beyan etmesi
  • Kart sahibinin kara listede olmaması
  • Kişinin gelir belgesi sunmaması durumunda bir kefil bulması gerekmektedir.

Ziraat Bankası, kredi kartı yapılandırma başvurusu yapan kişilerin hem gelir durumu, hem de kredi sicil durumunu gözden geçirir. Eğer kredi kartı yapılandırması yapacak olan kişinin gelir durumu iyi değilse, maalesef ki banka bunu olumlu karşılamayabilir.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma işlemi kaç aya kadar bölünür?

Kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyen kişiler, uzun vade yaptırarak borçlarını rahat bir şekilde ödemeyi düşünmektedir. Geçtiğimiz aylarda çıkan yeni bir düzenlemeye göre, banka müşterilerinin kredi kartı borçları 1 defaya mahsus olmak üzere 72 aya kadar yapılandırılmaktadır. Bu 72 aylık yapılandırma eski borçları olan kişiler için geçerlidir. Düzenleme tarihinden önce borcu olan kişiler 72 aylık yapılandırmadan değil, bankanın sunacağı yapılandırmadan faydalanabilmektedir.

Diğer banka müşterilerinin kredi kartı borçları maksimum 48 aya kadar yapılandırılır. Kişilerin borcunu aksatmadan ödeyebilmesi bakımından alternatif vade süreçleri sağlanır. Taksit sayısı maksimum 48 olarak hedeflenirken, aynı zamanda müşterinin talebiyle bu taksit sayısı düşebilir. Tabii ki taksit sayısı düşerken, faiz oranlarında da ciddi bir düşüş yaşanması durumu söz konusu olabilmektedir.

Günümüzde pek çok kişinin bu tip hizmetlerden faydalanabilmek adına banka araştırmaları yaptığı bilinmektedir. Ziraat Bankası kredi kartı borcu yapılandırma hizmetleri, Türkiye’de pek çok kişi tarafından araştırılan bir konu olarak görülmektedir. Sizleri bu konuda bilgilendirmek ve aynı zamanda hizmet çeşitlerinden faydalanmanızı sağlamak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Artık web sitemiz üzerinden birçok banka işlemine istinaden bilgi almak ve konulara olan hakimiyetinizi daha ileri aşamalara çekmek söz konusu olabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.