Ziraat Bankası Altın Sertifikası Hakkında

07.10.2017
347
Ziraat Bankası Altın Sertifikası Hakkında

Devlet bankaları arasında en güçlü ekonomiye sahip olan Ziraat bankası yatırımcılarına yeni bir hizmet ile yardımcı olmaya devam ediyor. Yapılan açıklamada banka artık altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası için çalışmaların başladığını duyurdu. Tabi bu seçeneklerin birer avantaj mı olduğu yoksa yanlış bir işlem mi olacağını bilmeniz için öncelikle bu kavramların içinin dolu olması gerekiyor. Bunlar hakkında detaylı bilgiye sahip olmanızın sayesinde son kararınızı vermeniz daha rahat olacaktır.

Altın Sertifikası Neden Sunuluyor?

Öncelikle bu hizmetin yani yatırım seçeneğinin neden sunulduğunu bilerek başlamak gerekiyor. Hazine tarafından yapılan açıklamada bu hizmet ile yastık altında bulunan yüklü miktarda ki altının bir şekilde piyasaya kazandırılmasının amaçlandığı söyleniyor. Bu işlemin hızlı ve etkili olması için tüm Ziraat bankası şubelerinden bu işlemi yapma yetkisinin olduğu söylendi. Ayrıca bu işlem sayesinde birçok avantajından yatırıcının elinde olacağını ekleyelim. Altınlarınınız çalınma riskini tamamıyla ortadan kaldırıyorsunuz. Devletin güvencesi altında uzun vadede yararlı bir yatırım yapıyorsunuz. Bu yatırımdan ne kadar kazanacağınızı da belirlemeniz çok kolay. Yapılan açıklamada 6 aylık bir süreç için yatırım yaparsanız bunun karşılığı olarak 1,20 oranında kazanç sağlayacaksınız. Yıllık vadeli hesapta ise 2,40’lık bir oran sizlerin olacak. Ziraat bankası güvencesi ile altın sertifikası alarak bu avantajdan yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Hazine Müsteşarlığı gözetiminden başlatılan bu uygulama hayata dört farklı etap kullanılarak sokulacak. Bu etapların başlama tarihleri, valör tarihi ve itfa tarihleri banka tarafından belirlenmiştir.

  1. Etap 02-06 Ekim 2017, İhraç Tarihi(Valör)11.10.2017 Vade Tarihi(İtfa) 09.10.2019
  2. Etap 09-13 Ekim 2017, İhraç Tarihi(Valör)18.10.2017 Vade Tarihi(İtfa) 16.10.2019
  3. Etap 16-20 Ekim 2017, İhraç Tarihi(Valör)25.10.2017 Vade Tarihi(İtfa) 23.10.2019
  4. Etap 23-27 Ekip 2017, İhraç Tarihi(Valör)01.11.2017 Vade Tarihi(İtfa)30.10.2019

Bu tarihler arasında taleplerin toplanacağı ve vade ve ihraç tarihlerinin belirlendiği açıklandı. Bu anlaşmanın ardından ise eğer altınınızı bankadan fiziki olarak talep etmek istiyorsanız  30.09.2019 tarihinden başlayarak 25.10.2019 tarihine kadar devam edecek olan fiziki altın talep etme dönemini beklemeniz gerekiyor. Bu sayede hesabından bulunacak altını bankanızdan fiziki olarak talep edecek ve bu şekilde altınınızı alacaksınız.

Mutlu Altınlar Ziraatte

Altın sertifikası hesabı oluşturulurken banka sizden belirli standartları sağlamanızı isteyecektir. Bunun için yatırımcı kılavuzu yayınlanarak bu konuda ki tüm detaylar sizlerin dikkatine sunulmuştur. Bu yatırımda kabul edilecek olan altının ayarı 22 ile 24 arasında değişmesi şart koşulmuştur. Bunun haricin de yastık altında bekletilen Reşat altın, üzerinden taş bulunan altınlar ya da günlük yaşamda kullanılan takılar bu kapsamda sizden alınmayacaktır. Ayrıca eklememiz gereken son durum şubelerin altın toplama tarihleri etapların içerisinde bölünmüştür. Örneğin İstanbul-Üsküdar şubesi 1. Etap olarak başlayacakken, Kastamonu şubesi işlemine dördüncü etap olarak başlayabilir. Bunun hakkında bilgi almak için bankanın sitesine girerek yakında bulunan şubenin kaçıncı etap içerisinde olacağını öğrenebilirsiniz.

Ekonomiye çok büyük bir katkı yapması beklenen bu çalışmanın insanlar tarafından ilgi görmesi için Bakanlar Kurulu Kararı çıkarılmıştır. Bu karar da Altın Sertifikası için stopaj oranı %0 olarak belirlenmiştir. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da altınınızı bankanızın belirlemiş olduğu fiziki talep etme tarihleri arasında almazsanız altının bedeli bankada bulunan mevduat hesabınıza eklenecektir. Altın talebini bankadan istersen ister külçe altın olarak isteyebilir isterseniz de çeyrek, yarım ya da tam altın olarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Altın Sertifikası için hiçbir Ziraat Bankası şubesi tarafından hiçbir müşteriye vade tarihinden önce  fiziki ödeme yapılmayacağı da belirtilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.