Yüzde Yüz Konut Kredisi Veren Bankalar!

16.05.2017
200
Yüzde Yüz Konut Kredisi Veren Bankalar!

Kira ödemekten kurtulmayı düşünen birçok ev sahibi, kendilerine bir konut alabilmek adına bankaların yolunu tutmaktadır. Tabii ki bankalar, bu noktada sizlere bir kredi olanağı çıkartabilmek ve aynı zamanda imkanlar tanıma konusunda da araştırmalar yapmaktadır. Konut kredisi çekmek isteyen bankalar, öncelikle almak istediği konutun en az %20 değeri kadar bir nakdi elinde barındırmak durumundadır. Elinde birikmiş parası olmayan kişiler ise doğrudan evin tamamına kredi veren bankalar konusunda araştırmalar yapmaktadır. Şimdi sizlere %100 konut kredisi sunan bankalar konusunda bazı bilgiler verecek, bu noktada ise bilgi sahibi olmanıza istinaden yardımcı olacağız.

%100 konut kredisi nedir?

Bankalar, konut kredisi verme konusunda uymuş olduğu prosedürleri doğrudan bireylere yansıtmaktadır. Bu bankacılık kuralını hazırlayan ve hükümetin çizmiş olduğu genel ekonomik politikaya uygun olarak düzenlenen Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu vardır. Daha önce konut kredisine %75 oranında kredi olanağı çıkartan banka, 2017 düzenlemeleri ile beraber bu limit oranını %80’e kadar çıkarttı. Burada ki amaç ise konut satışlarını arttırmak ve peşinatı olan kişilerin, bankaya kira öder gibi mülk sahibi olmasını desteklemektedir. Peki, peşinatsız konut kredisi veren bankalar var mı?

Peşinat olmadan nasıl kredi çekerim?

Mevcut şartlarda peşinat olmadan konut kredisi almak neredeyse imkansızdır! Bankalar sizlere kredi verirken belli bir üst limiti kendisi belirlememektedir. Burada da bankanın uyması gereken iki farklı kural söz konusudur;

  1. BDDK’nın belirlemiş olduğu %80 üst limit oranı
  2. Konutun değerini belirleyen eksper raporu

Banka, bu iki durum dışında kendi başına sizlere kredi onayı vermemektedir. İlla ki peşin para vermeden kredi çekmek istiyorsanız bu noktada alternatif çözümlere yönelmek çok önemlidir. Peşinatsız konut kredisi için bu alanda en uygun yöntem, satın alınacak olan evin gerçek değeri ve eksper değerinin farklı gösterilmesi olacaktır. Burada herhangi bir yasadışı duruma mahal bırakılmayacağı gibi, evin değerinin belirlenmesiyle beraber peşinat olmadan, %100 konut kredisi çıkartılabilmektedir.

Yüzde yüz konut kredisi nasıl çekilir?

Satın almak istediğiniz evi belirlediniz ve bankanın bu eve en fazla %80 oranında kredi çıkartacağını mı düşünüyorsunuz? Burada şu gibi yöntemler kullanarak, var olan eksper değerini değiştirmek mümkün olabilir. Öncelikle eksper eve geldiği vakit varsa evin eski ev sahibi veya komşulara bazı sorular sorar. Muhtar veya belediyeye sorma durumu da söz konusu olabilir. Eksperin amacı ise hata yapmamak için bilgi toplamak olacaktır. Siz ve evin eski sahibinin eksper ile arasında yaşanan diyalogla beraber, bu noktada var olan kişileri ikna ederseniz evin değerini %10 ila %15 değerinde fazla gösterip, bankadan kredinin tamamını talep etmek söz konusu olabilir. Ortada herhangi bir yasadışı durum söz konusu olmayacağından dolayı, bankalar sizlere bu noktada herhangi bir uygulama yapmayacaktır. Tam aksine evin değeri yüksek görülür ve satış anında devletin kasasına daha fazla vergi girecektir. Bu sayede hem devlet, hem de siz kazanmış olacaksınız. Yüzde yüz konut kredisi konusunda araştırmalar yapan kişiler, bu tip alternatif yöntemlere başvurabilir ve kredi olanaklarının çıkmasına ilişkin diğer yöntemleri deneme şanslarına da direkt olarak erişebilirler.

Bankaların sunmuş olduğu avantajlar sayesinde artık kişiye kredi çıkma olanağı çok daha yüksektir. Bu hususta ise sizleri bilgilendirmek ve konulara istinaden fikir almanızı sağlama konusunda çalışıyor, alternatif yollar sunmayı da ihmal etmiyoruz. Tercihleri bu alanda kıyaslayın, kendinize uygun yöntemler belirlemeyi de ihmal etmeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.