Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı

09.11.2018
300
Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartı kullanıcıları kartlarını hem yurt içi hem de yurt içi harcamalar için kullanabilir. Kredi kartları kullanıcılarına yurt içi alışverişlerine açık, yurt dışı alışverişlerine kapalı olarak tanımlı gönderilir.  İlk etapta yurt dışına kapalı olması kart kullanıcısının güvenliğini amaçlar.

Kredi Kartı Yurt Dışına Nasıl Açtırılır?

Kredi kartlarının yurt dışı özelliğinden yararlanmak istediğinizde bankanıza başvuru yapmalısınız. Yurt dışı harcamalarında kullanmak için kredi kartlarına özellik tanımlamak isteyenler taleplerini banka Müşteri Hizmetlerine sözlü olarak veya Şubelere yazılı olarak bildirmelidir. Bankanın çağrı merkezi aranarak kredi kartınızı yurt dışı alışverişlerine açtırmak istediğinizi belirttiğinizde temsilci size kart ve müşteri güvenliğini sağlamak için bazı güvenlik soruları yöneltecektir. Güvenlik işlemi tamamlandığında sözlü olarak onayınız alınır. Kartınız artık yurt dışı kullanımına açıktır. Şubelere giderek dilekçe vererek aynı hizmetten yararlanabilirsiniz.

Kredi kartınızı yurt dışı özelliğinin açık olmasına ihtiyacınız duymadığınız andan itibaren bu hizmeti bankanızı arayarak iptal ettirmek istediğinizi belirtmeniz güvenlik adımı için önemlidir.

 

Yurt Dışı Harcamaları Ekstreye Nasıl Yansır?

Kredi kartı yurt dışında harcama yapmak için uluslarası alışveriş hizmeti sunmaktadır. Kredi kartlarla yapılan yurt dışı harcamaları ekstreye nasıl yansır sorusuna yanıt verecek olursak, kredi kartlarında ekstre görünüm para cinsine göre yansıtılır. Örneğin; Kredi kartı ekstrelerinizi TL olarak görüntülüyorsanız, yurt dışında yaptığınız harcamanın para cinsinin o günkü kuruna göre ekstreye TL cinsinden ödeme tutarı belirtilir. Ekstrede hem Harcama yapılan yerdeki para cinsi hem de TL olarak karşılığı belirtilir. Alışverişi yaptığınız günün kuruna göre ekstreye yansır. Bankanıza ödeme yaparken TL cinsi para ile işlem yaparsınız.

Kredi kartlarından yapılan yurt içi ve yurt dışı harcamaları ekstreye 2 hesap olarak yansıtılır. Ekstre dönemi boyunca hem yurt içi hem de yurt dışında harcamalar yapılması durumunda, kredi kartı için hem TL hem de döviz cinsinde ekstre bilgisi oluşturulur. Bankalar, kredi kartlarında TL cinsi işlemler için kullanıcının ödemeyi hem asgari hem de toplam tutar olarak ödeme yapmasına onay verir. Ancak yurt dışında yapılan harcamalar ekstrenize yansıdıktan sonra son ödeme tarihine kadar  tamamı ödenmelidir. Yurt dışı harcama ekstresinde tutarın asgari ödemesi bulunmamaktadır.

 

Yurt Dışı Harcamalar Ödenmezse Ne Kadar Faiz Yansır?

Kredi kartıyla hem TL hem de Döviz cinsiyle yapılan harcamalar için belirlenen ekstre kesim tarihi vardır. Ekstre kesim tarihinden sonraki 10 gün içinde kredi kartı borcu ödenmelidir. Son ödeme tarihinde ödenmeyen borca ödeme yapılmadığı her gün için faiz yansıtılır. Yansıtılan faiz oranı her kartın Banka Politikalarına göre değişkenlik gösterir. Yurt dışı harcamalar ödenmediğinde borcun tamamına gecikmede olduğu gün süresince faiz yansıtılr. Döviz harcamalarında gecikmede olduğu her gün için o günün kuruna göre tutar bir sonraki ekstreye yansıtılır.

 

Hangi Kredi Kartları Yurt Dışında Kullanılabilir?

Yurt dışında harcama yapmak için kullanmak istediğiniz kredi kartınız yurt dışı alışverişine kapalı olabilir. Döviz cinsinden harcama yapma özelliği için kredi kart sahipleri bankalarıyla iletişime geçmelidir. İletişime geçerek kredi kartını bu hizmete açtırabilirler. Ancak her kredi kartı yurt dışına kullanım özelliğine sahip değildir. Kredi kartını özellikle yurt dışı harcamalarında kullanacaksanız bu detayı atlamadan başvuru sırasında kartın özellikleri hakkında detaylı bilgi almayı unutmayın. Özellikle kart aidatı olmayan veya ilk kart özelliğini taşıyan kredi kartlarını yurt dışı harcamalara açık değildir.  Ayrıca öğrenci kartları da yurt dışı alışverişlerine kapalı olabilmektedir. Kartla ilgili kesin bilgi almak için bankanızla iletişime geçmeniz gerekecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.