Yurt Dışında Banka Hesabı Açmak İçin Bilmeniz Gerekenler

03.09.2018
1.867
Yurt Dışında Banka Hesabı Açmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Yurt dışındaki bankalarda hesap açmak hem yurt dışında seyahatte olanların hem de Türkiye’den işlem yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri. Eski dönemlere nazaran yabancı ülkelerde banka hesabı açmak kolaylaştı. Hala bazı katı kuralları olan ülkeler olmakla beraber, çok rahat hesap açabileceğiniz ülkeler de vardır. Katı kurallı ülkelerin banka hesabı açmak için istediği belgelerin başında oturma izni gelir. Almanya, eskiden bu katı kurallı ülkelerden biriydi. Ancak yakın dönemde basiskonto adı verilen hesap türüyle, yabancıların Almanya’da hesap açması kolaylaştı. Hollanda’da banka hesabı açmak ise hala bir dolu şartın söz konusu olduğu tiplerden biri. Tüm bu detaylarla beraber, yurt dışında banka hesabı açmak için izleyebileceğiniz yollar mevcut.

 

 

  • Türkiye’de Yaşayanlar İçin Uzaktan Banka Hesabı Açtırmak:

Zamanla yurt dışında banka hesabı açtırmak konusunun şartları esnetildi. Avrupa’da online banka hesabı açmak gibi seçeneklerin de bulunduğu bir döneme girildi. Yabancı ülkelerde hesap açmanın zor olmasının sebebi, birçok kişinin bu yöntemi para aklamak için kullanmak istemesi. Ama yine de bazı ülkeler online bir şekilde başka ülkelerden kişilerin hesap açma talebini kabul ediyor. Bu yöntemi izlemek isteyenlerin önüne iki seçenek geliyor: Bankalarla bu işlemi gerçekleştirmek ya da para transfer hizmeti sunan kuruluşlarla bu işlemi gerçekleştirmek. Bunlara örnek olarak 3 kuruluş sayılabilir:

  1. HSBC: Pek çok banka, pasaport ve kimlik belgenizi mail yoluyla ulaştırarak yurt dışında hesap açma işlemi gerçekleştirebiliyor. HSBC yurt dışı para transferi de gerçekleştiren kuruluşlardan biri. Dijital olarak gerçekleştiren bu işlemi hemen hemen her bankadan yapabilirsiniz.
  2. Payoneer: Dünya çapında en çok tanınan ve en gelişmiş hizmetleri sunan şirketlerden biri olan Payoneer, dijital ödeme ve para transferleri açısından öne çıkıyor. 2005 yılından beri faaliyet gösteren bu kuruluş, yabancı ülkelerde hesap açılmasına da olanak tanıyor.
  3. LeuPay: LeuPay da tıpkı Payoneer gibi dijital ödeme hizmeti sunan şirketlerden biri. Yurt dışında yapılacak pek çok işlem için kolaylıklar tanıyan bu şirket, en güvenilen kuruşlardan biri olma özelliği taşıyor.

 

 

  • Fransa’da Banka Hesabı Açmak:

Fransa ikamet konusunu şart haline getirmeyen ülkelerden biri. Yurt dışında banka hesabı açmak konusu ülkeden ülkeye farklılık gösteren bir durum. Fransa’nın şartları ise şöyle özetlenebilir: Birçok banka kanalını kullanarak yurt dışında hesap açmanız mümkün. Ancak Fransa, AB vatandaşı olmak ve Fransa’da ikamet gibi şartlar aramıyor. Kişisel olarak bankaya başvurmanız yeterli. Fransa’da hesap açmak tamamen ücretsiz. Hesap işletme ücreti olarak bilinen de hesap işletimi için aylık 3.5 euroyu ortalama olarak gözden çıkarmanız gerekiyor. Ortalama deniliyor çünkü yapmak istediğiniz her işlem için hesap işletim ücreti farklılık gösteriyor. Türkiye’de TEB olarak bilinen kuruluşun Avrupa’da da pek çok oluşumu mevcut. Ancak bu çok karıştırılan bir mesele. Çünkü Fransa’da hizmet veren TEB, orada Fransa BNP olarak biliniyor. Tamamen farklı şartlarla çalışan ve bağımsız hizmet yürüten BNP’yle TEB arasında herhangi bir hesap aktarımı gerçekleştiremezsiniz. İki banka arasında, tıpkı aynı bankaymış gibi işlemler de gerçekleştiremezsiniz.

 

 

  • İsviçre ve Hollanda’da Banka Hesabı Açmak:

İsviçre bankalarının bazıları hesap açılması birtakım limitler belirler. Bazılar ise belirlemez. İnternet üzerinden pek çok güvenilir firma bulabilirsiniz. Firmanızı belirledikten sonra, ortalama olarak 1000 dolar ödeyerek hesap açmanız mümkün olacaktır. Banka hesabınızın aktif hale gelebilmesi için en az 1 gün en çok 2 haftalık süreler öngörülmüştür. Tüm bu şartlar Hollanda için de geçerlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.