Yeşil Kart Sertifikasıyla İlgili Motorlu Taşıt Bürosu Ödemeleri

29.06.2017
289
Yeşil Kart Sertifikasıyla İlgili Motorlu Taşıt Bürosu Ödemeleri

Ülkemize hem yaz hem de kış mevsimlerinde yabancı plakaları araçların girişi yapılmaktadır. Örneğin; Yurt dışında yaşayan gurbetçi Türklerin yaz dönemlerinde sıklıkla kendi araçları ile Türkiye’ye girdiklerini görmekteyiz. Farklı ülke vatandaşı kişiler yani turistlerin kendi araçlarıyla ülkeye girmesi ya da uluslararası taşımacılık yapan TIR’lar ülke sınırları içerisinde kaza yapma riskleri bulunmaktadır. Yani Türkiye’deki araçların birbirleriyle kaza yapmalarındaki sistemin yurtdışından gelen araçlarla kaza yapmalarındaki farkın belli edilmesi Yeşil Kart Sertifikasıyla İlgili Motorlu Taşıt Bürosu Ödemeleri sistemine kayıt edilmesidir. Buna örnek olarak; Uluslararası taşımacılık için ülkeye girmiş olan bir TIR’ın Türkiye sınırları içerisinde kaza yapması sonucunda süreç nasıl işleyecek bunun incelenmesini ve gerekli işlemlerin yapılabilmesi işlemidir.

Yeşil Kart Sertifikasıyla İlgili Motorlu Taşıt Bürosu Ödemeleri öncelikle kaza yapılan ülkenin ilgili yasaları ve kanunlarına göre düzenlenmektedir. Mesela Türkiye plakalı bir araç farklı bir ülkeye gittiğinde orada kaza yaptığında o an hangi ülkede ise oranın yasalarına göre işlem yapılmasını kabul etmesi zorunlu olan bir uygulamadır.

 

Ülkede Kaç Ülkede Yeşil Kart Uygulaması Var?

Şuan için Yeşil kart uygulaması 46 ülke ile yapılan anlaşma neticesinde zorunlu bir trafik sigortası demektir. Türkiye’nin bu 46 ülke ile anlaşması sürecinde Türkiye ayağı olarak Motorlu Taşıt bürosu adı altında yine bir bürosu bulunmaktadır. Bu büronun kurulmasındaki amaç ise; Yeşil Kartlı yabancı plakalı araçların ülke sınırları içerisinde kaza yapması durumunda kazanın oluşturduğu giderlerin herhangi bir sigorta şirketi tarafından değil de bu Yeşil Kart büroları tarafından sağlanmasıdır. Aslında bir sigorta şirketiymiş gibi de düşünülebilir.

Yabancı Araçların Türkiye’de Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırma Zorunluğu Var mı?

Ülkemize giriş yaban yabancı plakalı araç sahipleri, aracın kayıtlı olduğu ülkede bulunan Trafik Sigorta Şirketlerinden eğer Yeşil Kart sertifikası almış ise Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde zorunlu trafik sigortası yaptırma zorunluluğu yoktur. Bu sistem aynı şekilde Türkiye plakalı taşıtların yabancı bir ülkeye gitmesi durumunda da geçerli olmaktadır.

Yeşil Kart Sertifika Almanın Amacı Nedir?

Türkiye’ye giriş yapan yabancı plakalı bir araç eğer Türkiye sınırları içerisinde bir kazaya karışır da sonucunda ölüm, bedenen sakatlanma, maddi hasar gibi durumların karşılanması için Türkiye sınırları içinde bulunan Motorlu Taşıtlar Bürosuna giderek gerekli işlemleri başlatmak için başvuruda bulunmalıdır. Buradaki başvuru işlemleri gerekli maddi hasarın karşılanması ve maddi giderlerin karşılanması amacıyla olmaktadır. Aynı şekilde Türk plakalı araçların Yeşil Kart bürosuna kaydı olan 46 ülkeden birisine gider de, orada kazaya karışır ise aynı şekilde o ülkede bulunan Motorlu Taşıtlar Yeşil Kart Bürosuna giderek gerekli tazminat ve maddi kayıplar için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Kaza yapıldığında gerekli maddi hasarların karşılanmasında bulunan ülkenin yasalarının geçerli olacağı bilinmelidir.

Yabancı Taşıtlar Yeşil Kart Bürosu Kaydı Yaptırmamışsa Ne Olur?

Ülkeye girişlerde sınır kapılarında araçların ruhsat bilgileri de kontrol edilmektedir. Bu kontrol esnasında araçların eğer yeşil kart bürosu tarafından bir sertifikası yoksa eğer zorunlu trafik sigortası yaptırılması istenecektir. Yani Türkiye’deki sistemin aynısı geçerli olacaktır. Sürücünün ister 3 günlük isterse 3 aylık bir sürede Türkiye’de kalması hiçbir şekilde ilgili makamı ilgilendirmez. Buna göre 1 yıllık zorunlu sigortasının yapılması gerekmektedir.  Eğer zorunlu trafik sigortasını yaptırmazsa eğer herhangi bir kazaya karıştığında ya da bir trafik ekipleri tarafından durdurulursa sigorta yaptırana kadar aracı bağlanacaktır. Kazaya karışması durumunda ise hiçbir şekilde sigorta şirketinden hak talep edemeyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.