Yeni İş Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

19.11.2018
161
Yeni İş Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

Ekonomik şartların yetersiz olması, işçi olarak çalışmaktansa kendi işini yapmak isteyenler, kendisi ve çevresi için istihdam oluşturmak isteyenler yeni iş kurmak istemekte. Girişimcilik ruhu taşıyan bireyler, yeni bir iş kurarken bazı önemli konularda özenli ve planlı çalışma sergilemelidir. Özellikle piyasa araştırması, mal/ürün/hizmet temini, pazarlama ve daha birçok konuda yeterli bilgi ve birikime sahip olmalıdır. Yazımızda yeni iş kurmak isteyenler için altın niteliğinde bazı tavsiyeler vereceğiz.

 

Neden İş Kurmak İstiyorsunuz? Cevabınız Sizi Tatmin Etsin!

Yeni bir iş fikri oluşturmadan önce bunu neden yaptığınızı bilmelisiniz. Hedeflediğiniz aşamaya gelebilmek için bir nedene ihtiyacınız olacak. Güncel ekonomik durumunuz kötü olabilir, çevrenizdeki insanlara ve kendinize bir istihdam oluşturmayı düşünebilirsiniz veya başkasının işinde çalışmaktansa kendi işinizin patronu olmayı tercih edebilirsiniz. Saydığımız bu nedenler, sizi tatmin ediyorsa şimdi yeni bir iş kurmayı düşünebilirsiniz.

 

Ne Tarz Bir İş Kurmak İsteyeceğinizi Kararlaştırın

Seçeceğiniz sektör yapacağınız işi sevmenize yardımcı olacaktır. Zaman geçirmek hoşlanmadığınız bir sektörü tercih etmektense, ilgilenmekten hoşlanacağınız sektörler tercih edin. Yalnız bu tercihinizi yaparken ihtiyaç olan sektörlere yönelmeniz, başarıya ulaşmanız açısından son derece önemlidir. Bir mahallede 10 tane pastane varsa 11. olmayın. İş kuracağınız çevreyi ve insanların ihtiyaçlarını analiz edin. Bu size her zaman kazandıracaktır.

 

İş Fikirlerinizi Oluştururken Sermayenizi Göz Önünde Bulundurun

Kurmak istediğiniz iş seçenekleri başlangıçta birden fazla olsun. Tek bir iş üzerinde yoğunlaşmayın ve alternatif seçenekler ve mevcut sermayeniz, kuracağınız iş için önemli kriterler. Sermayeli bir iş kurma düşüncesindeyseniz, mevcut sermayenizin bu işi karşılayıp karşılamayacağını bilin. Şayet mevcut sermayeniz yeterli değilse, bankalardan veya hibe destek kuruluşlarından nakit girdisi elde edebilirsiniz. Borçlanarak bir iş kurma eğilimindeyseniz, geri ödeme şartlarını ve varsa mevcut gelir ve giderlerinizin durumunu analiz edin. Bazı yeni işler, kurulduğu andan itibaren para kazandırmaya başlamaz. Öncelikle belirli bir müşteri kitlesine erişene kadar sancılı dönemden geçilebilir. Bu hususları da mutlaka sermayenizle birlikte hesaba katarak iş fikirleri edinin.

 

Kuracağınız İşlerde Herkesi Potansiyel Müşteri Olarak Görün

Onlarca farklı sektörü göz önünde bulundurdunuz ve iş fikrinizi oluşturdunuz. Artık somut adımlar atmanın zamanı geldi ve müşteri portföyünüzü geliştirdiğiniz tekniklerle büyütmelisiniz. Şayet bir işyeri açacaksanız, bulunduğunuz konumdaki herkesi potansiyel müşteri olarak görün ve her bir bireyi kazanmaya çalışın. Eğer kuracağınız iş bir online sektördeyse (ürün satış siteleri , mobil uygulamalar veya farklı bir internet platformu) sosyal medyanın gücünü kullanın. Sosyal medyanın gücünü kullanın derken, müşterinin size gelmesini beklemeyin. Reklam bütçesi belirleyerek, Facebook, Instagram, Pınterest, Yandex gibi platformlardan hedef kitlenize uygun reklamlar oluşturun. Oluşturacağınız reklamlarda mutlaka becerilerinizi, hizmetlerinizi veya satışını yaptığınız ürünleri insanlara doğru ve etkili şekilde tanıtın. Mutlaka belirli bir kitlenin ilgisini çekmeyi başarırsınız. Müşteri portföyünüz geliştikçe hem moral ve motivasyon hem de para kazanmaya başlarsınız.

Sabırlı Olun ve Pes Etmeyin

Yeni bir iş fikrinizi hayata geçirdikten sonra doğru atımlar atmalı ve yenilikçi fikirlere açık olmalısınız. İşler her zaman yolunda gitmeyebilir. Pes etmeyin ve üzerine gidin. Pes ettiğiniz an kaybedersiniz. Kimse iş kurduğu gibi yüksek kazançlar elde etmiyor. Mutlaka pürüzler, zorluklar olacaktır. Bunların üstesinden bilgi ve birikiminizle, deneyimli kişilerin önerileriyle ve araştırmalarınızla gelin. Her gün, bir önceki günden daha azimli olmaya çalışın. Başarıya ulaşmak için 10 farklı yöntem denediniz ve olmadıysa, mutlaka 11. yöntemi de deneyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.