Yeni Doğan Bebekler İçin Kimlik Çıkarma İşlemi 2018

29.08.2018
473
Yeni Doğan Bebekler İçin Kimlik Çıkarma İşlemi 2018

Bebekler için nüfus cüzdanı çıkarmak için artık yapmanız gereken işlemler 2017 yılından itibaren değişmiştir. 2017 yılının başından itibaren Türkiye Cumhuriyeti genelinde nüfus cüzdanı yerine yeni kimlik belgesi uygulamasına geçilmiştir. Bu sebeple artık yeni doğan bebeklere nüfus cüzdanı çıkartmak istediğinizde doğrudan ‘çipli yeni kimlik’ düzenlenecektir. Bunun için eski uygulamalardan farklı bazı uygulamalar vardır.

Yeni Doğan Bebekler İçin Kimlik Nerede Çıkarılır?

Bebeğinize yeni kimlik çıkarmak için öncelikle herhangi bir Nüfus Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir. Bu konuda belirli bir sınırlama getirilmemiştir. Bebeğin doğduğu ilçede ve ya ikamet ettiğiniz yerdeki müdürlüklere başvuru yapabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebekler İçin Kimler Kimlik Çıkarabilir?

Henüz 15 yaşını doldurmamış olan her çocuk için kimlik başvurularını anne veya babası yapmalıdır. Çocuğun anne veya babasının herhangi bir sebep ile olmaması durumunda ise;

 • Büyük anne ya da büyük babaları,
 • Çocukların erişkin olan kardeşleri,
 • Kimlik kartlarını çıkarmakta olan çocukların yanında olan kişiler,
 • Vekaletname ibraz eden kişiler müracaat edebilir.

Bu durumda bebek için ilk olarak anne veya babası müracaat etmelidir. Ancak anne veya babanın müracaat yapamadığı durumlar için yukarıda belirtilen kişilerden herhangi biri başvuru işlemini gerçekleştirebilir.

Yeni Doğan Bebek Kimliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni doğan bir bebek için hastane tarafından ailesine 3 veya 4 nüsha doğum belgesi verilir. Bu belgeler iş yerine izin alabilmek için, SGK’ya doğum yardımı alabilmek için ve Nüfus Müdürlüğü’ne kimlik başvurusu yapmak için verilir.

 • Nüfus müdürlüğüne doğum belgesi ile birlikte anne ve babası başvurabilir. Burada dikkat edilmesi gereken bebeğe konacak ismin doğru olup olmadığını kontrol etmenizdir. Eğer telaffuzu zor ve az kullanılan bir isim ise size verilen onay formundan ismi kontrol edip yanlışlık var ise düzelttirebilirsiniz.
 • Yeni doğan bebeklerin kimlik işlemleri için devlet herhangi bir ücret talep etmemektedir. Bu işlemler için bir masraf yapmıyorsunuz.
 • Bebek için kimlik çıkarma işlemi yaparken sizin de kimliğinizin yanınızda bulunması gerekmektedir.
 • Bebek doğduğu günden itibaren 30 gün içerisinde doğumunun bildirilmesi gerekmektedir. Yurtdışında bu süre 60 gündür. Bu günler içerisinde işleminizi gerçekleştirmemeniz durumunda değerli kağıt ücreti adı altında sizden para talep edilecektir.
 • Yeni doğan bebeklerin kimlik işlemleri yapıldıktan sonra mutlaka geçici kimlik belgesini almalısınız. Bebek için gideceğiniz sağlık kurumları sizden bebeğin kimliğini isteyecektir anca yeni uygulamada kimlik işlemlerin ardından birkaç gün sonra adresinize postalanmaktadır.
 • Bebeğin annesi, babası, vasi veya kayyım yoksa; büyük dede, büyük anne, reşit olan abla veya abi de başvuruda bulunabilir.
 • Bebeğin hastane doğum belgesi yok ise bunu sözlü olarak bildirebilirsiniz. Doğum evde gerçekleşmiş olabilir.
 • Kimlik başvuruları yurt içinde tüm Nüfus Müdürlükleri’ne yurt dışında ise konsolosluklara yapılmalıdır.
 • Yurt dışında doğan bebeklerin doğum yerine doğduğu yer ve ülke ismi yazılacaktır.
 • Çocuğa verilen ismin doğru yazıldığından veya gerçekten koymak istediğiniz isim olduğundan emin olmalısınız. Aksi halde isim değişikliği işlemleri için mahkemeye başvurmanız gerekecektir.

Kimlik Başvurusu Yaptıktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Bebeğinizin kimlik başvurusunu yaptıktan sonra kimlik belgesini hemen alamayacağınız için görevliden geçici kimlik belgesini talep edebilirsiniz. Böylece bebek için gideceğiniz hastaneler sizden kimlik istediklerinde bu belge ile işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 Yeni Doğan Bebek Kimliği Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

2018 Yeni doğan bebeklerin kimlik başvuruları için randevu alınması zorunlu değildir. Randevusuz olarak da Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru yapılabilmektedir. Yeni doğan kimlik randevu alarak yapacağınız başvurularda işlemlerini daha hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Yeni doğan bebek kimlik randevu alma işlemi için;

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.