Yeni Çek Yasa Düzenlemesi Nedir?

18.03.2019
195
Yeni Çek Yasa Düzenlemesi Nedir?

Bir döneme damgasını vurmuş olan çek kullanımı, popülaritesini ve güvenilirliğini bir parça yitirmiş olsa bile bazı sektörlerin vazgeçilmez ödeme yöntemi olmayı sürdürüyor. Halen bazıları için ticari hayatın olmazsa olmazı olarak çek, kişiler veya işletmelerce kullanılıyor. Bankacılığın gelişmesi ile havale, eft gibi yolların ortaya çıkması çek kullanımını azaltan önemli etkenlerden biri olsa bile, asıl nedenlerden biri güvenilirlik ve karşılık durumundaki belirsizlik bunda etken oldu. Ancak çek için, hala ticari hayatımızda var olan kıymetli evraklar arasında yer aldığını söylemek doğru olacaktır. Çek için günümüz ticari yaşamında oluşan güvensizliği ortadan kaldırmak adına devlet de bazı düzenlemelere gidiyor. Yasa ve yaptırımlar ile buna şekil vermek için çalışmalar var. Ticari faaliyetlerde uyulması gerekecek olan yeni çek yasa düzenlemesi nedir sorusuna yazımızla cevap vermeye çalışacağız.

 

Kişi yada işletmelere bankalar tarafından ödemelerde kullanması amacıyla çek defterleri veriyor. Her ne kadar banka tarafından sık elenip ince dokunarak verilmekte olan bu çekler, zaman içerisinde ödeme güçlüğü yaşayacak kişiler tarafından da piyasada kullanılıyor. Çoğu kez de kötü niyetli kişilerce bu değerli evrak güven kaybına neden olacak biçimde piyasada para yerine kullanılıyor. Hatta bazı kişiler çek yaprağı üzerine ödemeyeceği 10 haneli meblağları dahi yazıp ticareti baltalayabiliyor. Bankalar ve devlet tarafından bu olumsuz duruma karşı yeni yasalar devreye sokulsa bile özellikle şirketlerin iflas yada batması sonucu halen çek nedeni ile yaşanan olumsuzluklar sürüyor.

 

Farklı zamanlarda yapılan çek yasası için 2019 yılı ile yapılacak bazı düzenlemeler var. Özellikle devlet tarafından yapılması düşünülen düzenlemelerde; 2019 yılı itibarıyla karşılıksız çek düzenleme suçu işlenmiş ise şirketin mali durumu ve iflas ertelemesi durumları göz önüne alınarak bir takım yasal işlemler başlatılma kararı gündeme alınacak. Başlatılacak işlemlerin başında da karşılıksız çek düzenlemesi yapan kişiye hapis cezası gündeme alınıyor. Her ne kadar hapis cezası ile karşılaşma olasılığı bulunsa bile, önlemin yeterli olmayacağı düşünülüyor. Daha önceki yıllarda çek cezasını hapisle çekenlerin borçtan kurtulma durumu vardı. Ancak yeni düzenlemelerle, karşılıksız çek nedeniyle hapis cezası alsa bile kişi yada işletme mevcut borçlarından kurtulamıyor. Üstüne üstlük bankalardan tekrar çek alma olasılığı kalmıyor. Karşılıksız çek ile kara listeye alınana, banka tarafından kredi veya kredi kartı dahi verilmesi engelleniyor. Bankalar kredi ve kredi kartı dahi alamama zorluğu getirirken, çek talebi ile gelen müşterilerinden adli sicil kaydı talep ederek en baştan tedbirli olma yoluna gidiyor.

 

Yeni çek yasası düzenlemesi 2019 ile, artık çekini ödemeyene hapis cezası var mı sorusu tarih oldu. Çünkü yYeni çek yasası mevzuatında, cezai yaptırımların en önemlisi hapis cezası oldu. Banka tarafından kara listeye alınıp kredi yada kredi kartı verilmesi dahi engellenmiş olsa bile ağır hapis cezası ve borçtan kurtulması söz konusu olmuyor. Karşılıksız çek verenlere 1500 güne kadar adli para cezası, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Üstelik idari para cezası için gerekli ödemeyi zamanında gerçekleştirmeyenlere, hak ettiği gün kadar hapis yatma cezası gündeme alındı.  

 

Teknolojik bir önlem ise düzenlemeyle eski çeklerin yerine karekodlu çek kullanımı ile getirilmiş oldu. Çek sorgulaması bu karekod sayesinde oldukça kolay ve hızlı biçimde mobil uygulamalar vasıtası ile dahi yapılır oldu. Bu karekodlu yapı sayesinde; çek ödenir mi, çek üzerindeki kimlerin hakkı var gibi detaylara ulaşabiliyorsunuz. Karekodlu çek üzerinde kişiler yazıyorsa TC Kimlik numarası, şirket kesiyorsa MERSİS numarası olması zorunlu hale getirildi. Karşılıksız çek ve çek mağduriyetlerini ortadan kaldırmak adına devlet tarafında  olumlu biçimde yeni çek yasa düzenlemesine gidildi. Çek ile ticarette güven bu sayede yakalanabilir. 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.