Yeni BES Düzenlemesi

25.12.2018
226
Yeni BES Düzenlemesi

Mevcut durumda yeni işe başlayanların otomatik olarak katılması zorunlu olan ve işveren tarafından düzenlenen Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım sonucunda, işçilerin ilk 2 ay içerisinde sorunsuz olarak iptal ettirerek, BES’ten ayrılmalarına izin verilen bir sistem bulunmaktadır. İnsanların emeklilik döneminde daha rahat ve refah düzeyi yüksek bir hayat sürdürebilmesini amaçlayan, çalışanların maaşlarından otomatik olarak kesilerek birikim yapmasını hedefleyen BES, 10 yıllık ödemenin sonucunda emekli olduğunuz zaman ister toplu para, ister aylık olarak emekli maaşı alınmasını sağlamaktadır. Fakat kişi tercihinde olan bu sistem yapılacak yeni düzenlemeyle birlikte, mevcuttan farklı kurallar getirilmesi planlanıyor. Hem özel sektör çalışanlarının, hem de kamu personellerinin zorunlu olarak katıldığı ancak kendi isteğiyle çıkabileceği BES, hükümetin yeni ekonomik planıyla birlikte birçok değişikliğe uğrayacak.

 

 

Düzenlemenin asıl amacının açıklamasın, ‘’daha sürdürülebilir hale getirilmesi gereken BES’’ olarak bahsedilmesiyle, aslında otomatik BES’ten çıkış süresinde değişiklik olacağının sinyalleri verilmişti. Bununla birlikte, çalışanların ilk 3 yıl sistemden ayrılması mümkün olmayacak. Mevcut sistemde isteyen herkesin istediği sürede ayrılabilmesine uygun olan BES, yeni düzenlemeyle birlikte otomatik katılımla birlikte, 3 yıllık sürede ayrılma imkanı da tanımayacak bir hale getiriliyor. Devlet katkısı %25 olacak şekilde her 100 ₺ ve üzeri katılımınıza 25 ₺ şeklinde devam ederken, her ay maaşlardan belirlenen miktarda kesintisi yapılmaya devam edecektir. İlk başlarda ilk 2 ay boyunca sorunsuz olarak çıkmanın mümkün olduğu ve bu konuda çalışanların birçoğunun cayma hakkını kullandığı bir sistem olarak bilinen BES, yapılacak değişiklikle birlikte pek çok vatandaşın hoşuna gitmeyecek gibi duruyor

 

 

Temelde 10 yıl boyunca düzenli bir çalışma hayatınızda düzenli birikim yapabilmenizi sağlayan, 10 yıl boyunca ödenecek primlere devletinde %25 katkı sağlamasıyla birlikte toplamda %25 kâr etmenizi sağlamayı amaçlayan BES, insanların rızası olmadan otomatik olarak katılımla birlikte sunulurken, istenildiği takdirde çıkma fırsatını da kullanmaya yönelik kolaylıkla sunuyordu. Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkış yapan çalışanların paraları takip eden ayda toplu olarak hesaba yatırılarak, hiçbir şekilde zarar edilmesi sağlanmıyordu. Bununla beraber, toplu para veya maaş istemeyen, maaşlarını tam olarak almak isteyen çalışanlarında cayma konusunda problem yaşamadığı görülmüştü.

 

Fakat son yapılacak yenilikle birlikte erken çıkış şansının olmayacağı BES, zorunlu ve otomatik katılımla ortaya çıkarılırken, 3 yılın sonunda isteyenlerin devlet katkısını almadan ve anaparasını alarak çıkması mümkün olacak. 50 ₺ ile 350 ₺ arasında değişen ve çalışanların seçebilecekleri meblağ tutarında ödemelerin ve maaştan kesintilerin söz konusu olacağı bu sistemle beraber, çalışanların birikim yapmaya zorlandığı da görülmektedir. Fakat uzun vadede daha rahat bir emeklilik yaşayabilmek, çalışırken küçük miktardaki kesintilerle 10 yıl boyunca ödeme sonucunda toplu paraya ulaşmak veya aylığa bağlanma fikri de olumlu karşılanabilir. 2019 yılından sonra aktif olması beklenen sistem, bahse geçen şekilde olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.