Yaşlılar Kredi Talebinde Bulunabilir mi?

11.05.2017
243
Yaşlılar Kredi Talebinde Bulunabilir mi?

Ülkemizde yer alan bankaların yoğunluğu ve rekabet, son yıllarda hızlı bir büyüme yaşanmasına neden olmuştur. Bankalar ile halkımızın münasebetlerinin iyi olması sebebiyle bankacılık sektörünün Türkiye’de daha aktif bir olanak tanıdığı bilinmektedir. Diğer ülkelerin bankalarında kredi faizleri göz önüne çıktığı zaman, ülkemizde yer alan kredi olanakları pek çok kişiye cazip gelmektedir. Kredi çekenlerin sorularından bir tanesi de, “yaşlıların kredi çekme konusunda onay alıp, almayacağı” konusudur. Yaşlı kişiler ister kendi ihtiyaçları, isterse çocuk veya torunlarının ihtiyaçlarına yönelik kredi talebinde bulunabilirler. Yaşlılara kredi veren bankalar konusunda sizlere şimdi bazı ayrıntılardan bahsedeceğiz.

Ülkemizde erkek ve kadınların emeklilik yaş sınırları, işe başlangıç tarihine göre değişim göstermektedir. Aynı zamanda yine emeklilik yaşını doldurmuş ve ileri yaş kategorisinde yer alan kişiler de ortalama olarak yaşam süreçlerini öne çıkartabilmektedir. Emeklilikte erkekler, kadınlara göre daha geç bir süreçte bu olanaklardan faydalanabilmektedir. Türkiye’de ortalama yaşam süreci 78 olarak kabul görmektedir. Bankaların da “yaşlılık” payında gördüğü yaş aralığı 70 ve üstü kişiler için geçerlidir. Şimdi sizlere yaşlılara kredi veren bankalar ve bu bankaların kaç yaş aralığına hizmet ettiğini ele alacağız;

 

80 yaş üstüne kredi olanağı tanıyan bankalar!

Yaşlılara kredi veren bankalar arasında en çok göze çarpan kuruluş Aktifbank! Aktifbank’ın kredi verme yaş aralığı 83’dür. 83 yaşında ki bir birey bankaya gidip herhangi bir şekilde kredi çekemez. Bu yaş sınırına kredi vadeleri ekleyen banka, 4 yıllık vade seçeneği çekilecek ise en fazla 79 yaş aralığında olmasını talep etmektedir. Diğer yandan Denizbank ve Vakıfbank’ta yaşlılara kredi verme konusunda esnek davranan bankalar arasında yer almaktadır. Bu bankaların da kredi verme yaşları 80’dir.

75 yaş üstüne kredi olanağı tanıyan bankalar!

Kredi çekme yaşının sınırı aşağı kademelere indikçe, kredi çekilecek banka sayısında da doğrudan artış söz konusu olmaktadır. Yukarıda sayılan bankalar dışında, yaşlılara kredi veren bankalar ve 75 yaş aralığında olan kişiler için ING Bank ve Şekerbank göz önüne çıkmaktadır. 75 yaş sınırı koyarak kişilere kredi olanakları veren bu bankalar, var olan vade sayısının altını çizmektedir. Şöyle ki 72 yaşında olan bir birey, rahatlıkla 3 yıl vadeli krediler çekebilmektedir. 75 yaşında olan kişi direkt olarak bankalardan kredi çekememektedir.

70 yaş üstüne kredi olanağı tanıyan bankalar!

Yukarıda syılmış olan bankaların yanı sıra, 70 yaşında olan bireylere de kredi olanağı tanıyan bankalar mevcuttur. Çok yaşlı kişilere kredi veren bankaların, beklenmedik ölümler sebebiyle mağdur olduğu bilinmektedir. Kredi çekme sınırı düştükçe, kredi çekilecek bankaların sayılarında da mutlak artış görülmektedir. Yaşlılara kredi veren bankalar arasında yer alan TEB, 70 yaşını doldurmuş olan her kişiye kredi verme konusunda olanaklar tanımaktadır.

Yaşlılara sigortasız kredi nedir?

Çok yaşlı olan kişilerin bankalara yapmış olduğu kredi müracaatları ile beraber, kişinin ölmesi durumlarına istinaden bazı tedbirler alınmaktadır. Teminat veya kefillerin dışında bankalar, kendilerini başka yöntemler üzerinden de garanti altına almaktadır. Çok yaşlı kişilere hayat sigortası yapmayan bankalar, hayat sigortasını başka firmalar veya şirketler üzerinden yapmalarını talep eder. Bu nedenle hiç beklenmedik bir ölüm durumunda ise banka kredi alacağını ya sigorta firmasından veya kişinin yasal mirasçılarından elde edebilmektedir. Günümüzde bankaların büyük bir bölümü yaşlılara kredi olanakları tanımak ve onların ihtiyaçlarını karşılamak adına günden güne çalışmaktadır. Bu hususta ise konulara ilişkin bilgiler almanızı sağlıyor ve 2017 yılı itibariyle yaşlılara kredi veren bankalar isimli yazımızdan daha net fikirler edinmenize aracılık ediyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.