Yapılandırma Talebi Nasıl İletilir?

04.05.2019
184
Yapılandırma Talebi Nasıl İletilir?

Yapılandırma Talebi Nasıl İletilir?

Kişilerin ihtiyaç için almış oldukları ihtiyaç kredisi ödemelerinde bazı sıkıntılar yaşayabilir veya SGK borçlarınızı ödeyememiş durumda olabilirsiniz. Hatta motorlu taşıtlar vergisi gibi vergileri de ödemekte sıkıntılar ortaya çıkmış olabilir. Bu gibi durumlar karşısında ödemelerinizi belirtilen zamanlarda yapmadığınız da borçluluk hali sürekli artar.

Buna benzer durumlar karşısında birçok kurum tarafından bazı zamanlarda borç yapılandırma işlemi yapılarak ödeme sıkıntısı çekenlere kolaylık getirilir. Borçlu bulunduğunuz tutar için talep edilen belgeler ile beraber yetkili kurumlara giderek başvurabilir ve borçlarınızı bütçenize uygun olacak şekilde yapılandırma yapabilirsiniz.

Yapılandırma Talebi Nasıl İletilir?

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Daha önce bankalardan çeşitli kredi kullandıysanız ve size belirtilen ödeme planına uymadıysanız, kredi vadesini arttırarak ödemelerinizi en aza indirebilirsiniz. Diğer bir ihtimalle de borcunuzu ödemeye devam ederken faiz tutarlarında belli bir indirim yapıldığında bu indirimlerden faydalanabilirsiniz. Ülkemizde konut kredisi en fazla yapılandırılan kredi türüdür. Peki konut kredisi yapılandırma işlemleri nasıl yapılır?

Konut kredisi faizlerinde meydana gelen azalmaya bağlı artış gösteren konut kredi yapılandırmaları, kredinin kalan tutarı peşin olarak ödenmiş sayılır. Yeni kredi miktarı ise indirimli faiz oranlarından yeniden hesaplanarak yeni vade oluşturulur. Ayrıca konut kredisi tekrardan yapılandırma ücreti de tahsili yapılır. Mağdur duruma düşmek istemeyen kredi tüketicileri, yeni faizle eski faiz oranının karşılaştırma yapması önerilir. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da konut kredileri tekrardan yapılandırma ücreti tahsili üstünde açılan davaların kazanılma ihtimalinin fazla olmasıdır. Çünkü bankaların bu ücreti tahsil etme gibi bir yetkisi yoktur ve kazanılan davanın ardından bu ücret kredi kullanan kişiye iadesi yapılır.

Borç Yapılandırma da Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kullanmış olduğunuz krediyi ödemekte güçlük çekiyor ve yapılandırmaya gitmek istiyorsanız, kredi için bankaların istediği komisyon, masraf gibi ek ödemelere dikkat edin. Mesela X bankasından daha önce kredi kullandınız ve bu kredinin vadesi 24 aydı. Ödemelerinizi 12 ay kadar düzenli olarak yaptıktan sonra sıkıntı yaşamaya başladınız ve kredi çekmiş olduğunuz bankaya giderek kredinizi yapılandırma yapmak istediğinizi belirttiniz.

Yapılandırma Talebi Nasıl İletilir?

Bankanın size tavsiye edeceği yeni kredi, vadesi çoğalacağı için aylık ödeme miktarınızı azaltacak ancak, yeni kredi için ödeyecek olduğunuz komisyon, masraf gibi ek tutarlar aslına bakarsanız sizi daha fazla mağdur etmiş olacaktır. Bu nedenle yapılandırma aşamasında size tavsiye edilen yeni krediyle eski kredinizin faizini kıyaslayın. Daha sonra hangisi sizin için daha elverişli karar verin. Bu anlamda hesaplamayı yapamıyor veya kafa karışıklığı yaşıyorsanız deneyimli kişilerden sizlere yardım etmesini isteyin.

Refinansman yapmayı da dikkate alın ve araştırmalarınızı çok geniş alanda gerçekleştirin. Unutmayın ki dikkat etmezseniz, refinansman tüketicileri zarar ettirmiş olsa da doğru bir şekilde kullanıldığı zaman en ideal ödeme planıdır.

Yapılandırma için En Uygun Zaman Nedir?

Yapılandırma işlemleri hem bireysel hem de firma olarak yapılabilir ve finansal işlemin yapılması için en uygun zaman ihtiyaç oluştuğu andır. Ülke genelinde faizlerin azalış gösterdiği an borç yapılandırmasına gidilebilir. Ancak kişi veya kurumların ekonomik hayatında meydana gelen olumsuz gelişmeler yapılandırma olmasına neden olur.

Yapılandırma için en uygun zaman faizlerin düştüğü andır çünkü, kişiler yapılandırmaya gittiğinde vade süresinde artma yaşanır. Böylece ödeyeceği borç da artar ve faizlerin düşmesi borcunuzun daha da azalması içim etkili bir yöntemdir. Faizlerin düşme tutarı da borcunuzun azalması bakımından size olumlu etki sağlar. Dövizde yaşanılan farklı değişimler yapılandırma için uygun zamandır. Mesela paranın değer kaybetmesi sonucu borçların artması ya da alım gücünde yaşanan azalma yapılandırmada güçlük oluşturabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.