Yanlış Hesaba Para Gönderilirse Ne Yapılmalı?

02.11.2017
450
Yanlış Hesaba Para Gönderilirse Ne Yapılmalı?

Para yatırma işlemi yapabilmek için bankaların gişeleri, ATM’leri, telefon bankacılığı, internet bankacılığı gibi farklı alternatif kanalları bulunmaktadır. Son zamanlardaysa çoğu bireyin akıllı telefon kullanımı artışına paralel olarak bankaların mobil bankacılık uygulamaları üzerinden EFT veya havale işlemleriyle para transferi yaygınlaşmıştır. Bankaların müşterilerine sunmuş oldukları mobil bankacılık hizmetlerinden para transferi işlemi sürecinde herhangi yanlışlık olmaması durumunda oldukça hızlı şekilde işlemler yapılmaktadır. Fakat yanlış bir işlem yapılma ihtimaliyse her zaman olasıdır. Bu nedenle internet bankacılığı, mobil bankacılık veya her ne kanal tercih ediliyorsa hiç fark etmez EFT ve havale işlemlerinde dikkatli davranılması gerekmektedir. Çünkü para gönderiminde işlemler açısından her hangi sıkıntı yaşanmasa da yanlış hesaba para gönderimi yapıldığında geri alabilmede sıkıntılar yaşanabilmektedir. Peki, yanlış hesaba para gönderilirse ne yapılır?

 

Bankaların müşterilerine sundukları hizmetlerin içeriğindeki işlemlerden birisi de para transferi yani EFT ve havale işlemleridir. Para transferi yapabilmek için havale işlemi gönderici ve alıcı kişinin aynı bankaları kullanıyor olması durumunda tercih ediliyorken, EFT işlemiyse alıcının ve göndericinin farklı bankalarla çalışıyor olması durumunda kullanılmaktadır. Havale veya EFT işlemlerinde İBAN ya da hesap numarası seçeneklerini seçerek kişiler para gönderimlerini gerçekleştirmektedir. İBAN numarası TR ile başlayarak devam eden bir seri numaradan oluşur ve sadece tek bir müşteriye ait numaradır. Hesap numarasıysa bankanın kendi müşterisine vermiş olduğu numaradır. İnternet veya mobil bankacılık işlemi sırasında İBAN tercihiyle para gönderiminde sadece İBAN numarasını girmek yeterli olabilmektedir. Yine hesap numarasıyla para gönderimi seçeneği tercih edildiğinde hesap numarasıyla işlem gerçekleştirilir. Seçeneklerden hangisi kullanılırsa kullanılsın onaylama linkine basmadan önce ekrana gelen sayfada gönderici ve alıcının ad soyad ve banka bilgileri kontrol edilmelidir. Aksi takdirde girilmiş olan İBAN numarasındaki bir tane bile numara yanlış girilirse para başka birisinin hesabına gidecektir. İşte bu nedenle bu önemli ve kontrol edilmesi gereken bir durumdur. Peki, yanlış EFT veya havale işlemi gerçekleştirdiniz ne yapmalısınız?

Havale ve EFT işlemini internet veya mobil bankacılığını kullanarak yanlış bir hesaba gerçekleştirirseniz sürecin sonucu konusunda alıcının inisiyatifine kaldığınız bir gerçektir. Normal süreçte alıcının hesabına aktarılan para artık kullanım hakkı bakımından parayı gönderdiğiniz hesaba sahip olan kişiye geçmektedir. Yani siz her ne kadar bankanın müşteri temsilcisine durumu bildirmiş olsanız bile süreç yine karşı tarafa bağlı olarak işler. Ama ne olur? Öncelikle sizin çalışmış olduğunuz banka karşı tarafın bankasıyla iletişime geçer ve alıcının durum hakkında bilgilendirilmesi sağlanır. Alıcı paranın geri iadesini isterse para tarafınıza geçecektir. Ancak alıcı yanlış işlem olsa dahi paranın geri iadesini istemeyebilir. Bu durumda alıcının hesabından banka paranızı geri alamaz. Göndermiş olduğunuz parayı karşı taraftan geri almak istiyorsanız, bu sefer sebepsiz zenginleşme davası açmanız gerekmektedir. Bu süreçte göndermiş olduğunuz paranın miktarı e-haciz yöntemiyle haczedilmektedir. Bankacılık işlemleri konusunda internet bankacılığı ve mobil bankacılık işlemlerinin oldukça yaygın olarak kullanıldığı dönemdeyiz. Ve siz de paranızın alıcısına ulaşması için bu kanallardan birisini tercih ettiniz. Ancak yapmış olduğunuz bilgi girişindeki bir hata sebebiyle paranız yanlış bir kişiye gitti. Ve hatta göndermiş olduğunuz kişi hayatta değil… Böyle durumlarda yanlış hesaba para gönderilirse ne yapılmalıdır? Üzgünüm, paranızı geri alabilmeniz imkânsız. Yanlış işlemle para transferinde karşı taraf hayatta değilse paranızı geri alamazsınız. Bu sebeple para transferinde bilgiler kontrol edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.