Vekalet Nedir, Vekalet İptal Harcı Nereye Yatırılmalıdır

09.12.2017
410
Vekalet Nedir, Vekalet İptal Harcı Nereye Yatırılmalıdır

Konumuz dahilinde birçok kişinin merak ettiği, bildiği halde yanlış algılara kapılmakta olduğu vekaletlik durumu üzerine bilgiler sunacağız. Kelime anlamı olarak farklı algıların oluştuğu vekaletlik durumu işleyişe göre değişkenlik gösterebilmektedir. Günümüzde özelliklede birçok kurumsal şirket/firma sahibi iş gücünden kaynaklı veya iş hayatına pek zaman ayıramadığından ötürü çeşitli oluşan durumlara yönelik vekalet vermektedir. Vekalet vasfı da hem yetkilendirme, hem de kişiyi temsilen etme durumunu ortaya koymaktadır. Daha geniş ve detaylı anlatacak olursak, konumuzu okumaya devam ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

Vekalet Nedir – Kime Verilir?

Kişinin kendi adına işleri yürütmesi veya belirli durumlarda hareket edebilme yetkisini verme işlemidir. Bu durum genellikle yakınlık mertebesine sahip olan kişiler başta olmak üzere avukatına yada güvendiği bir çalışan personeline dahi verebilmektedir. Yetkilendirme işlemi tamamen şirket/firma sahibinin izni ve imzası kapsamında oluşmaktadır. Bu yetkilendirme işlemi noter huzurunda gerçekleştirilerek yine noter tarafından uygun görüldüğü takdirde onaylanmaktadır. Kişi vekaleti vermesiyle birlikte vekil olan kişinin yapacağı tüm ilgili işlemlere de onay vermesi durumunu oluşturmaktadır. Böylelikle vekalet kapsamında bulunan bireyin, kişinin adına vermiş olduğu yetkilerce hareket edebilme özgürlüğünü almaktadır. Bu sorumluluğu alan kişi, şirket sahibinin yetkilendirdiği alanlar üzerinde işlem yapabilmesini sağlamaktadır.

Olası bir durum veya işlem değişikliğine gitmek isteyen firma/şirket sahibi dilerse vekalet verme işlemini iptal etme hakkına da sahip olmaktadır. Hemen yukarıda vekalet nedir ve verme işlemleri hakkında kısa bilgiler sunduk. Konumuzun devamında ise sizlere vekalet iptal etme ve bu iptale yönelik harcın nereye yatırılacağı üzerine bilgiler vereceğiz. İlk olarak vekalet verme işlemi için nasıl notere gidiliyor ise, iptal etme işleminde de yine ilk durağın noter olacağını bilmenizde fayda var. Noter ayağında devam ettirilecek olan bu işlem dahilinde noter tarafından azilname düzenlenmektedir. Düzenlenen bu azilname sonrasında vekalet verilen kişinin tüm yetkileri iptal edilerek tekrardan sadece sahip olan kişiye döndürülmektedir.

Azilname Düzenlenmesi

Noter onayında hem vekalet verenin, hem de vekalet kapsamında olan kişinin anlaşmalı olarak noterde bulunması gerekmektedir. Her iki tarafta vekaletin iptalleştirilmesi için etki alanında olması zorunlu kılınmaktadır. Aksi takdirde vekalet iptali gerçekleşmeyeceğini bilmenizde fayda var. Bu durum sorunsuzca yapılacak ise azilname düzenlenmesine gerek yoktur, yine bu doğrultuda vekil edilen kişinin vekalet verene yönelik işlem yapabilme yetki durumu da tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

Vekalet İptali Nasıl Yapılır?

Azilname düzenlenmesi yapılırken, vekaletin neden iptal edildiğine dair gerekçenin de verilmesi gerekmektedir. Noter tarafından sürdürülen iptal süreci karşı tarafa bildirilerek vekaletin iptal işlem süreci hızlandırılmaktadır. Bu durum kapsamında diğer kamu kurumlarına da iptalin işlemi hakkında bilgiler gönderilmektedir. Nasıl ki vekalet verme işlemi ücrete tabii oluyor ise, iptal işlemi içinde harç ödemesinin yapılması gerekmektedir. Vekalet iptal harcı için yapılacak olan ödeme zorunlu olmaktadır. Bu ücret durumu vekaletin içerik durumuna göre değişiklik gösterebildiği gibi, taraf sayısı da ele alınarak bu etki alanı da göz önünde bulundurulup değişkenlik gösterebilmektedir. Buna daha kapsamlı bir örnek verecek olursak; içerisinde bulunduğumuz yıl içerisinde araç satış vekaletine yönelik ücret 78,58 TL kapsamında olmakta, bundan bir sene öncesinde diploma için vekalet vermek isteyen kişiden 57,43 TL, avukat vekaleti için ise 83,71 TL alınmaktaydı. Yıl değişimi ve çeşitli istekler kapsamında bu harç ücretlerinde değişim görülmektedir. Fakat 2017 yılı için ortalama bir vekalet iptal ücretini verecek olursak, 150 ila 220 TL arasında olduğunu söylemekte fayda var.  

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.