Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur

13.05.2018
229
Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur

Kredi kullanmakta olan insanların kafalarında çeşitli sorular bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesini bu yazımızda inceleyeceğiz. Çokça merak edilen sorulardan bir tanesi kredi borcu bulunan kişinin ölmesi halinde bu kredinin ne olacağı nasıl ödeneceği gibi sorulardır.

Kredi borcu varken, kredi borcu olan kişinin hayatını kaybetmesi çokça rastlanabilecek bir durumdur. Herkesin kredi aldığı bir dünyada bununla karşılaşma imkânımız oldukça fazladır. Bunula alakalı düzenlemeler önceden yapılmış ve hali hazırda uygulanmaktadır. Hayat sigortası gibi düzenlemeler ile bu gibi durumlarla baş edilmeye çalışılmaktadır. Hayat sigortası uygulamasını kredi çekmiş olan kişiler yakından bilmektedir.

İlk olarak belirtilmesi gereken şeylerden bir tanesi bu konuyla alakalı olarak krediyi alan kişinin krediyi alırken hayat sigortası yaptırmış olup olmaması ile ilgilidir. Kredi alınırken hayat sigortası yaptırıp yatırmama seçeneği sunulmaktadır. Konut kredisi gibi çok uzun vadeli krediler çekilirken hayat sigortası yaptırmak çokça tercih edilen ve önerilen bir şeydir. Meblağ ve vade ne kadar uzunsa hayat sigortası o kadar elzemdir. Kredi alınırken, kredi alan kişiler hayat sigortası seçeneğini ekstra masraf olarak görerek pek tercih etmemektedirler. Ancak vefat gibi bir durum söz konusu olduğunda oldukça önemli bir hale gelmektedir.

Eğer kredi çekilirken hayat sigortası seçeneği tercih edilirse, kişinin vefat etmesi halinde söz konusu bu kredi borcu yaptırılmış olan sigorta borcu tarafından ödenir. Eğer kredi çekim esnasında hayat sigortası tercih edilmemiş ise durum farklı olmaktadır. Kredi çeken kişinin vefat etmesi halinde, söz konusu çekilen kredi borcu kişinin mirasçılarına geçer ve bu borç mirasçıları tarafından ödenir.

Hayat Sigortanız Varsa İşleyiş Nasıl Olur

Hayat sigortası seçeneği, kredi alınırken zorunlu tutulmaz ancak bankalar genellikle bu sigortayı tavsiye etmektedirler. Hayat sigortası uygulaması taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi kredi çeşitlerinde de yapılabilmektedir. Ancak önerilen uzun vadeli ve yüksek meblağlı kredi çekimlerinde şiddetle tavsiye edilir.

Enine boyuna düşünüldüğünde hayat sigortası yaptırmak oldukça makul bir seçenek olarak gözükmektedir. Çünkü sizden yaptırmanızı istenen sigorta, vefat edilmesi halinde borçlarınızı ödeyecektir. Kısaca ifade edecek olursak kredi borcu bulunan kişinin vefat etmesi halinde, bazı özel durumlar hariç, tüm borçlar sigorta şirketi tarafından tamamen ödenmektedir. Bu istisnaları inceleyerek ifade edelim.

Kredi borcu bulunmakta olan kişinin ölümünde intihar gibi bir şüphe bulunması halinde sigorta şirketi ödemeyi reddedebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için herhangi bir şüphe oluşması durumunda sigorta şirketi otopsi yapılmasını talep etme hakkına sahiptir ve genelde bu talepte bulunurlar. Bir diğer istisnai durumu inceleyecek olursak krediyi çeken kişinin krediyi çekerken kendisinde bulunan herhangi bir hastalığı poliçede belirtmemesi hali ile alakalıdır. Eğer krediyi çeken kişi poliçede bu hastalığını belirtmemiş ise ve belirtilmeyen hastalığın krediyi çeken kişide olduğu tespit edilirse sigorta şirketi ödeme gerçekleştirmez.

Hayat Sigortanız Yoksa

Kredi çeken kişi, kredi çekimi esnasında hayat sigortası yaptırmamış ise geriye kalan tüm borç krediyi çeken kişinin yasal varislerine geçer ve hepsini üstlenmek durumundadırlar. Çünkü hukuka göre mirasın dağıtımı esnasında mal varlığı ile borçlar beraberdir. Şayet kişinin yasal mirası, böyle bir borcu ödemek istemiyorsa mirası reddederek her şeyden vazgeçme hakkına sahiptir. Eğer kredi çekiminde kefil olarak biri gösterildi ise ölümden sonra kefil takibe alınır. Bununla ilgili olarak kredi çeken kişi öldüğünde yakınları tarafından yapılması gereken şey ölüm belgesi ile bankaya gidilip borç durumu sorgulamaktır. Ardından hayat sigortası varsa gerekli işlemler yapılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.