Vadeli Altın Hesabı Nedir Avantajları Ve Dezavantajları

25.12.2017
306
Vadeli Altın Hesabı Nedir Avantajları Ve Dezavantajları

  Genel olarak yatırım amaçlı veya çeşitli durumlara yönelik satın alınan altınlar, günümüz bankacılık sektöründe de etkin bir rol oynamaya başladı. Bankacılık sektörünün gelişim göstermesiyle birlikte yastık altında tutulan bilezikleri ileriye dönük yatırımlar için değerlendirilmeye alınmış bulunuyor. Bireyler altınlarını ev ortamında güvensiz bir şekilde saklamaktansa, artık bankaların sunmuş olduğu hizmetler çerçevesinde güvene almaktadırlar. Aynı zamanda güvenle birlikte yaptıkları bu yatırım sayesinde ileriye dönük değerlendirmelere de sahip olmaktadırlar. Altın konusunda öncelikli nitelik altınların güvene alınmasıdır. Buna ek olarak yatan altının sadece iniş ve çıkış değerlendirilmesindense, daha karlı bir yatırım yapmak adına bankaya bırakılmasıdır. Global kapsamda gelişen durumlarla birlikte bireyler güvenli bir altın hesabı oluşturarak birçok avantaja da sahip olmaktadırlar. Sahip olunan ziynet eşyaların açılan altın hesabına yatırılmasıyla birlikte uygulanan faiz bağlantısı sayesinde değer kazanma olanağını gerçekleştirmektedir.

 

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli altın hesabı daha detaylı açıklayacak olursak; elinizde bulunan pırlanta, bilezik, yüzük, kolye ve benzeri altın niteliği taşımakta olan ziynet eşyalarınızın banka kapsamında bulundurularak değerlendirilmesidir. Altın hesabı oluşturduktan sonra bankaya yatıracağınız altınlar uzmanlar tarafından detaylı bir şekilde tek tek incelenerek değerlendirilip, kontrol edilmektedir. Açılan hesap içerisine bu detaylı bir hassasiyet ile gram üzerinden hesaplanarak aktarılmaktadır. Bu doğrultuda dikkat edilecek en önemli husus altın hesabını açtıracağınız bankanın bu vadeli hesaba yönelik faiz oranlarıdır. Tercih ettiğiniz ilgili bankanın faiz oranları ne kadar düşük ise altınlarınızın değer kazanma hacmi bir o kadar düşük olacaktır. Bir diğer etki alanı olan yüksek faiz oranlarına sahip bankaları tercih etmeniz halinde altınlarınız her geçen gün daha da fazla değer kazanarak katlanacaktır. Bu duruma ek olarak altın üzerinde gelişen piyasa hacmi değerleri de göz önünde bulundurularak etki alanı oluşturmaktadır.

Vadeli Altın Hesabının Avantajları Nelerdir?

Bankalar üzerinden açılacak olan vadeli altın hesabına yatırılmakta olan tüm ziynet eşyalarınız faiz ile değerlendirilerek gram ve ayarı üzerinden işlem görmektedir. Yapacağınız bu önemli adım seçeneği doğrultusunda faiz oranı yüksek bankalara aktaracağınız altınlarınızla daha da karlı bir durum ortaya çıkartabilirsiniz. Altınlarınızı bankaya emanet ettikten sonra ise yapacağınız artış türüne göre değer kazanabilmektesiniz. Bu kapsamda geliştirilen bilgilendirme sistemi doğrultusunda bankanın çalışma prensiplerine bağlı olarak avantajlardan da faydalanabileceksiniz. Bilgilendirme sistemi sayesinde hesabınızdaki tüm hareketlenmeleri takip altına alabilir ve işlem hacimlerini bu kapsamda analiz edebilirsiniz. Kontrol altında tutmakta olduğunuz vadeli altın hesabınızı bu doğrultuda değerlendirerek kazanç ve kayıp değerleri üzerinden incelemelerde de bulunabileceksiniz.

Vadeli Altın Hesabının Dezavantajları Nelerdir?

Vadeli altın hesaplarında avantajlar olduğu gibi bir takım dezavantajlar da yaşanabilmektedir. Bu dezavantajlar içerisinde en çok bozdurma esnasında meydana gelen olumsuz etkiler olmaktadır. Bunlar genellikle altınların zaman içerisinde yükselme veya düşme hatlarına bağlı olarak işleyen değer hacimlerini kapsıyor. Bu kapsamda oluşan alış ve satış fiyatına yönelik değer hacimleri de bozdurma esnasında kişilere zarar veren etki alanlarını kapsıyor. Altın hesabında olumsuz etki yaratan dezavantajlar arasında saat dilimleri de baş gösteriyor. Bu durumu kapsayan ise saat 09:00 ila 17:00 arasındaki mesai saatleri dışında altın hesabınızı yönetememeniz üzerine olmaktadır. Daha da açıklık getirecek olursak; gün içerisinde piyasaya bağlı olarak altın fiyatları düşüş veya yükselişe geçebilmektedir. Düşüşe geçen altın piyasası doğrultusunda müdahaleleri mesai saatleri içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Buna bağlı olarak bankaların çalışma günleri ve saatleri kapsamını yarattığını da söylemekte fayda var. Mesai saatleri dışında hiçbir şekilde müdahale edemezsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.