Uzun Vadeli Konut Kredisi Alma

07.03.2019
248
Uzun Vadeli Konut Kredisi Alma

Konut sektörü, yaşanan kriz ile daraldı. Ancak yeni bir eve ihtiyacı olan birçok insan var. Birikimlerini değerlendirmek isteyen insanlar için de konut sektörü hala cazibesini koruyor ve krizi fırsata çevirebileceğiniz uygun fiyat seçenekleri sunuyor. Yeni bir konut sahibi olurken, elinizde var olan para yetmediğinde bankalar tarafından verilmekte olan uzun vadeli konut kredisi alma yoluna giderek alımı gerçekleştirebilirsiniz. Hem kamu hem de özel bankalar tarafından verilen uzun vadeli konut kredisi alma noktasında kafanıza takılan birçok soru için yanıtı yazımızda bulacaksınız.

 

Birçok kamu yada özel banka, konut kredisi seçenekleri arasında genel olarak vade olarak 120 ay seçeneğine yer verir. Borcunu daha uzun vadeye yayıp, daha uygun aylık ödemeler ile ev sahibi olmayı düşünüyorsanız bazı bankaların sunmuş olduğu süreyi çok daha fazla uzattığı uzun vadeli konut kredisine yönelmelisiniz. Yeni bir ev ile önemli bir yatırıma hazırlanırken de, finansal desteği en kolay biçimde bankalardan alabiliyorsunuz. Elbette uzun vadeli konu kredisi başvurularında, öncelikli olarak gelir belgeniz ve kredi notunuz incelenecektir.Eğer banka tarafından yapılan inceleme sonucu kredi almanız uygun görülürse, uygun faiz oranları ve geri ödeme planı ile yeni bir sahibi olmanızın önü açılacaktır.

 

Konut kredilerinde çoğu banka genel olarak, satın alınması planlanan evin ekspertiz tarafından belirlenmiş olan değerinin %80’ine kadar kredi kullanma olanağı veriyor. Çok nadir olarak bazı özel durumlarda bankalar bu oranı %100’e kadar çıkarabiliyor. Banka tarafından konut kredisi başvurusu yapanlar, gerekli görülen bazı durumlarda ek teminat talep edilebilir. Bankalar, vereceği kredi için kendini güvence altına almak amacıyla konut kredisi verirken satın alacağınız konutu ipotek etmektedir.

Uzun vadeli konut kredisi almak isteyenler için bazı bankaların seçeneklerini inceledik.

Halkbank Uzun Vadeli Konut Kredisi: Canım Evim

Canım Evim kredisi ile yeni bir eve, Halkbank desteği ile 180 ay ve oldukça uygun faiz oranlarıyla kavuşabilirsiniz. ile sunulmaktadır.  Bu krediyi 100 bin TL’ye kadar kullanabilme şansınız var. Halkbank Canım Evim konut kredisi faiz oranları güncel olarak şu biçimde:

📍        120 ay vadede %2,00

📍         180 ay vadede %2,03

Banka şubesine Halkbank Canım evim konut kredisi için başvuru yaparken şu belgeler sizden istenecektir :

📍         Kimlik Belgesi

📍         Nüfus Cüzdanı

📍         Ehliyet

📍        Pasaport

📍         Gelir Belgesi

📌   Özel sektör çalışanları için SGK hizmet dökümü, bordro ya da güncel onaylı gelir belgesi

📌   Kamu çalışanları için bordro

📌  Emekli olanlardan; SGK emekli belgesi ya da emekli maaşı hesap cüzdanı

📌   Serbest meslek sahibi olanlardan; yıllık gelir vergisi beyannamesi, güncel vergi levhası, işletme hesap özeti ve ticaret sicil gazetesi

📌   Çiftçi olanlardan; ÇKS/Çiftçi belgesi, arazi tapu fotokopileri ve müstahsil makbuzları

📍        Kat mülkiyetine ait tapu

📍        Tapu olmaması durumunda yapı kullanım izin belgesi

📍         Son 5 yıla ait imar durum belgesi

Garanti Bankası Uzun Vadeli Konut Kredisi: Garanti Mortgage

En uzun vade seçeneklerinden birini bu konut kredisi seçeneklerinden birini 240 ay geri ödeme ile Garanti Bankası, ev sahibi fırsatı ile veriyor. 240 ay uzun vadeli konut kredisi için ödeme planını 6 farklı biçimden biri ile yapılandırma şansı da bulunuyor.

Sabit Faizli Mortgage: Kredi için aylık ödeme taksitleri değişmeden 240 aya varan vade seçenekleri sunuluyor.

Özel Ödemeli Mortgage: Eğer yıl içerisinde gelirinizde değişkenlik oluyorsa bu seçeneğe yönelebilirsiniz. Bütçenize uygun düşen aylık tutarların ödeme zamanını, 240 aya varan vade seçeneklerinde kendiniz belirleme olanağı bulunmaktadır.

Ara Ödemeli Mortgage: Yine kendi belirleyeceğiniz bir zaman diliminde yada ayda daha fazla taksit ödemesine gidebilir, bu sayede de taksit tutarlarını düşürebilirsiniz.

Azalan Taksitli Mortgage: Başta kullanmış olduğunuz krediniz için, ilk başlarda yüksek taksit tutarı sonrasında düşük taksit tutarı ödeme yoluna gidebilirsiniz.

Artan Taksitli Mortgage: Bir önceki seçeneğin tersi olarak ödemeleriniz için başlangıçta düşük, sonrasında ise yüksek taksit tutarı biçiminde ödeme yapılandırmasını uzun vadeli konut krediniz için yapabilirsiniz.

Değişken Faizli Mortgage: Kullanacağınız uzun vadeli konut kredisi için ödemeleriniz boyunca  TÜFE oranının baz alınmasını isteyebilirsiniz. Faiz değişiklerinden daha avantajlı biçimde yararlanabileceğiniz bu seçenekte özellikle yaşanacak faiz düşüşü ile sizin de faiz ödemeleriniz düşer.

Denizbank Uzun Vadeli Konut Kredisi: Deniz Mortgage

Bankalardan tarafından verilmekte olan uzun vadeli konut kredisi seçeneğinin en uzunu 25 yıla varan vade seçenekleriyle Denizbank veriyor. Krediyi, satın alınması planlanan evin ekspertiz tarafından belirlenen değerinin %80’ine kadar kullanma olanağı bulunuyor. %2,50’den başlayan faiz oranları var.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.