Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

05.10.2018
527
Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

Üniversitelilerin yararlandığı sağlık hizmetleri anne ve babasının çalışma durumuna göre şekillenmektedir. 18 yaşını tamamlamış kadın ve erkekler, sağlık hizmetlerden yararlanmak için bazı şartları taşımalıdır. Bir öğrenci ön lisans, lisans ve yüksek lisans gibi eğitimler alıyorsa, babanın ya da annenin sigortasından faydalanabilmektedir. Ancak bunun için de 25 yaş koşulu aranmaktadır. Sağlık hizmetlerinden faydalanmak oldukça önemlidir. Eğer ki, sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen birinin sigortası yoksa, hastaneye çok yüksek meblağlar ödemek zorunda kalabilir. Ancak sigortası olduğunda çok daha ucuza tedavi olmak mümkündür çünkü sigorta bu masrafları karşılamaktadır.

📌 Üniversite Okuyan Erkek Çocukların Sağlık Hizmetlerinden Faydalanması: 📣

18 yaşını dolduran öğrencilerin sağlık güvencesi annesi ve babasının üzerinden sağlanmaktadır. Ancak bu durum için de bazı şartların var olması gerekir. 25 yaşını doldurmamış erkekler, annesinin ya da babasının sağlık sigortasından faydalanabilmektedir. Bu durumdan yararlanılması için, anne ya da babanın aktif sağlık provizyon kaydının bulunması gerekir.

📌 Memurların Erkek Çocukları Kaç Yaşına Kadar Sağlık Sigortası’ndan Faydalanır? 📣

Eğer ki kişi ilk defa 1.10.2008 tarihinde memur olmuşsa, bu kişinin erkek çocuğunun sağlık sigortasından faydalanabilmesi için okuma zorunluluğu aranmaktadır. Lisede okuyan erkek çocukları için 20, üniversitede okuyan erkek çocukları için 25 yaşın tamamlanmasıyla bu hak sona erer. Öğrenci sigortası 2017 yılında da merak edilen konulardan biri olmuştur ancak uzun zamandır işleyiş bu şekildedir.

 

📌 Üniversite Okuyan Kız Çocuklarının Sağlık Hizmetlerinden Faydalanması: 📣

Kız çocukları lisede 20, üniversitede de 25 yaşını doldurmadığı müddetçe, anne veya babasının sağlık sigortasından faydalanabilir. Eğer ki anne ya da baba ilk defa 01.10.2008 tarihinde sigorta başlangıcı yapmışsa, okuma şartı aranmadan evlenene kadar bu sigorta hizmetinden faydalanabilir.

📌 Sağlık Aktivasyon Provizyon İşlemi:

SGK ve YÖK arasında yapılan anlaşmalar neticesinde, YÖK’e bağlı üniversitelere kaydolan erkek ve kız çocuklar için SGK sağlık provizyon sistemi otomatik olarak kayıt yapmaktadır. Yani 18 yaşını doldurmuş bir kişi üniversite kazanırsa, bu kişinin sağlık provizyon kaydı otomatik olarak gerçekleştirilecektir.

📌 Üniversitede Okuyan Çocuğun Anne Ya Da Babasının Güvencesi Yoksa Ne Yapmalıdır?

Üniversite öğrencisi sigortası nasıl yapılır sorusunun cevabı iki duruma göre değişiklik gösterir:

  1. Anne veya babanın sigortasının olması
  2. Anne veya babanın sigortasının olmaması

Eğer ki anne ya da babanın sağlık sigortası yoksa, üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için mutlaka Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmelidir. Bunun için birtakım adımların izlenmesi gerekir. Öncelikle ikamet yerlerindeki kaymakamlığa bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilmelidir. Burada gelir tespiti yapılır. Eğer ki bu işlem yapılmazsa sonradan GSS borcunuzun çıkması muhtemel hale gelir.

📌 Üniversiteden Mezun Olan Kişilerin Sigortası Ne Zamana Kadar Geçerlidir?

GSS 25 yaş üstü 2018 yılında ne yapmalı sorusu, genel sağlık sigortası bulunan bir kişinin üniversiteden mezun olması halinde gündeme gelir. Üniversiteden mezun olan kız veya erkek öğrenciler, mezuniyetten sonra da bu sağlık hizmetlerden bir süre yararlanırlar. Liseden mezun olanlar 20 yaşı geçmemek şartıyla 2 yıl, üniversiteden mezun olanları 25 yaşı geçmemek üzere 2 yıl daha sağlıktan yararlanabilirler. Ancak bu sürelerin aşılması durumunda sağlık hizmetlerinden yararlanırken herhangi bir güvence altında olmayacaklardır. Bu haktan yararlanacak olan kişilerin 20 ve 25 yaşında olmaları gerektiği de en önemli husustur.

Özellikle burs alan öğrencilerin, kendi başlarına sigorta başvurusunda bulunmadan evvel burs aldıkları kurumlara danışması gereklidir. Aksi takdirde bursları iptal olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.