Üniversite Öğrencilerine Kredi Kartı Veren Bankalar

11.10.2018
209
Üniversite Öğrencilerine Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar gün geçtikçe artmaktadır. Eskiden kredi almak da, kredi kartı sahibi olmak da zor şartlar gerektiriyordu. Ancak bankaların birbirleri arasında yaşanan rekabet ortamıyla birlikte birçok banka kredi şartlarını esnetti. Artık kredi kartı da kolayca verilen ürünlerden biri haline geldi. Kredi kartı öğrencilerin birçok isteğini karşılıyor. Özellikle memleketinden farklı şehirlerde okuyan öğrenciler için kredi kartı olmazsa olmaz. Kredi kartı almak için eskiden gelir belgesi ve benzeri evraklar istenirken, artık çok daha kolay belgeler isteniyor. Öğrencilerin nakit ihtiyacının giderilmesi adına kredi kartları pek çok kolaylık sağlıyor. Birçok bankada, aidat istemeyen öğrenci kartları bulunuyor. Öğrenciye kredi veren bankalar gün geçtikçe artıyor.

 

Kredi Kartı Alabilmenin Şartları Nelerdir?

Kredi kartı almakla beraber kredi kartı borcunu ödemek de önemlidir. Kredi kartı borcunu ödemeyen kişilerin kredi notu düşer ve ileride kredi kullanmak istediklerinde olumsuz yanıtlarla karşılaşır. Kredi kartı almanın şartları esnetilmiştir. Birçok kişi kolaylıkla kredi kartı sahibi olabilir. Kredi kartı alabilmek için gereken yasal şartlar şu şekilde sıralanır:

  1. 18 yaş sınırını aşmak
  2. Kredi notunun düşük olmaması
  3. Geçmiş bir döneme ait borç ya da kara liste durumlarının olmaması
  4. Gelir durumu
  5. İkametgah bilgileri

Bu şartlar sağlandığı takdirde herkes kolayca kredi kartı alabilir. Şartlar arasında görülen kara listeye düşmek terimi, daha önceden kredi kartı borcunu ödememiş kişilerin sahip olduğu bir terimdir.

 

Hangi Bankalar Öğrenciye Kredi Kartı Verir?

Öğrenci kredi kartı için gerekli belgeler tamamlanarak bankanıza gittiğinizde, kolaylıkla kredi kartınızı çıkarabilirsiniz. Kredi kartı almadan önce hangi bankayla çalışmak istediğinizi belirlemelisiniz. Her bankanın üniversite öğrencilerine özgü opsiyonları bulunur. Bu fırsatlardan hangisi sizin için daha cazipse, onu seçerek işleminize devam edebilişiniz. Kredi kartı veren bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 

#  Ziraat bankası

#  Türkiye iş bankası

#  Garanti bankası

Halk bankası

Akbank

#Denizbank

Yapı kredi bankası

Bu bankaların yanı sıra diğer bankalardan da kredi kartı çıkarttırabilirsiniz. Artık birçok banka öğrenciye kolaylıkla kredi kartı vermektedir.

 

Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar:

Öğrenci için en iyi kredi kartını veren bankayı seçtikten sonra, bu bankanın sizden istediği belgeleri iletmelisiniz. Bu belgeler genel olarak her bankada aynıdır. Bu belgeleri bankaya gitmeden evvel çıkartmanız, size büyük bir zaman kazandıracaktır. Eğer ki çıkartmak istediğiniz kart öğrenci kartı olacaksa sizden istenen belgeler şu şekilde olacaktır:

  1. Eğitim durumunuzu gösteren belge
  2. Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

Bu şekilde kredi kartı başvurusu yaparsanız, size verilecek olan muhtemel limit 400 ₺ ile 600 ₺ arasında olacaktır. Öğrenciye kredi kartı veren bankalar ve limitleri hemen hemen hepsinde aynıdır. Ancak başvurunuzu öğrenci kredi kartı şeklinde değil de, normal kredi kartı şeklinde yapmak isterseniz, daha yüksek limitli kartlara sahip olabilirsiniz. Ancak bu kartların limiti daha yüksek olacağı için, sizden bazı ek şartlar talep edilebilmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Kredi notu
  2. Kefil
  3. Gelir belgesi

Öğrenci olan kişilerin öğrenci kredi kartı dışında bir kart çıkarmak istemesi halinde, daha ağır şartlar istenecektir. Çünkü birçok kişi kredi kartı almaktadır ancak bunlardan pek azı borçlarını düzenli olarak ödemektedir. Bu yüzden bankalar, daha yüksek limitli kartları öğrencilere vermekten çekinmektedir. Öğrenciler bu kredi kartı tiplerine başvurduğunda velisini kefil gösterirler ya da gelir belgeleyen kağıtlar götürürler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.