Türkiye’de Araç ÖTV İndirimi Hızla Artıyor

23.06.2019
221
Türkiye’de Araç ÖTV İndirimi Hızla Artıyor

Günlük hayatımızda hemen her yerde duyduğumuz ÖTV’ nin açılımı Özel Tüketim Vergisi’dir. ÖTV ile ilk olarak Avrupa Birliğine (AB) uyum sürecinde karşılaştık ve 1 ağustos 2002’de yürürlüğe girdi. Özel Tüketim Vergisi kesin olarak belirlenmiş değer ve oranlara göre hesaplanır. Her mal ve hizmet için geçerli olmadığından ÖTV’nin kapsamı sınırlıdır. Dolayısıyla kapsamı sınırlı olduğu için yönetimi de kolaylaşmaktadır. Bu vergi türünün hazineye olan katkısını da göz ardı etmemek gerekir. Lüks taşıtları; beyaz eşya, kürk gibi lüks tüketim ürünlerini; tütün ve alkol ürünlerini; çevreye zarar veren akaryakıt ve yağ türevlerini kapsar. Vatandaşlar arasında ÖTV ve Katma Değer Vergisi (KDV)  kavramları çokça karıştırılmaktadır. En temel farkı bilmek bu karışıklığı büyük ölçüde yok edecektir. Bu farklılık, ÖTV’nin tek aşamalı bir vergi oluşudur.

Özel Tüketim Vergisi’nde bazı durumlarda indirim mümkündür. Türk Silahlı Kuvvetleri için yapılan harcamalar ve alınan mallar vergi kapsamı dışındadır. Gümrük bölgesi dışına çıkan mallar için ÖTV alınmaz. ÖTV uygulanan mallar listesinde bulunan bir mal, aynı listedeki diğer bir malın üretiminde kullanılıyor ise indirim uygulanır.

 

1 Kasım- 30 Aralık dönemleri arasında Hazine ve Maliye Bakanı’nın yaptığı açıklamayla yapılan vergi indirimlerini duyumuş oldu. Buna göre, motor hacmi 1600cc’nin altında olan taşıtlarda Özel Tüketim Vergisi 15 puan indirildi. Beyaz eşyalarda ÖTV sıfırlandı. Ticari araçlar için ise KDV %1’e düşürüldü. Mobilyada KDV yüze 8’e indirildi. Tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi yapıldı. 

 

1 Nisan 2019 itibari ile yürürlüğe giren son kararlara göre, konutta %8 olarak düzenlenen KDV’nin 31 Aralık’a kadar deven etmesine karar verildi. Beyaz eşyada ÖTV’nin sıfıra indirilmesi de 30 Haziran’a kadar uzatıldı. Tapu harcı için %3 düzenlemesinin de yılsonuna kadar devam etmesine

Karar verildi. Tabi araçlar da yapılan vergi indirimleri de unutulmadı.

 

ÖTV İndirimleri Devam Ediyor mu?

Sıfır araçlardan alınan ÖTV’de banaşı düzenlemelere gidildi. Vergi oranı hesaplanırken mal cinsi, üst yapı gövde takımı, satış fiyatı, emisyon türü ve değeri, sınıfı ve istiap haddi ile yük ve yolcu taşıma kapasitesi göz önünde bulundurulacak. Oranlarda yarıya kadar indirme ve kanunu biçimlere uygun şekilde artırma yetkisi Bakanlar Kurulu’na verildi.

 

Araçlar için ÖTV vergileri ne olacak sorusu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarından sonra cevaplanmış oldu. Ardından 31 Ekim 2018 resmi gazetede de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeye göre, motor silindir hacmi 1600cc’yi ve ÖTV matrahı 70.000 TL’yi geçmeyen modellerde Özel Tüketim Vergisi oranı %45’ten %30’a düştü. Hacmi 1,6 lire altında olan ama matrahı 70.000 ile 120.000 TL arasında kalan araçların yeni oranı %35 olarak düzenlendi. Motor hacmi 1,6 altında kalan ve 1,6’nın üstünde olan araçlar için bir ÖTV düzenlenmesine gidilmedi.

 

ÖTV indirimi devam ediyor mu sorusuna cevap gecikmedi.  Otomobillerdeki genel olarak yapılan yüzde 15’lik ÖTV indirimi 30/06/2019 tarihine kadar devam edecek. Motosikletlerdeki 250 cc ve altında bulunanlar için ÖTV’nin sıfırlanması 30/06/2019 tarihine kadar sürecek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.