Trekking nedir? Neden trekking yaparız?

27.07.2017
245
Trekking nedir?  Neden trekking yaparız?

Trekking yani doğa yürüyüşü bireysel yahut grupla yapabileceğiniz en masrafsız doğa aktivitesidir.  Bu aktivitede doğanın nimetlerinden yararlanabilme imkânınız oldukça fazla. Peki, nedir doğa yürüyüşü?

Trekking Nedir ?

Bireyin yahut bir grubun seçilen belli bir parkurda, orta tempoda doğayı keşfetme yürüyüşüdür. Parkurların zorluğu yahut kolaylığına göre temponun ve yürünecek mesafenin yürüyüş başlamadan önce belirlenmesi ve ona göre hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Neden doğa yürüyüşüne ihtiyaç duyarız?

Son yıllarda yoğun iş tempoları, artan psikolojik sorunlar ve çocukların elektronik cihazlara bağımlılığını azaltmada en etkili yollardan biri bireyin kendini ait olduğu yere yani doğaya bırakmasıdır. İnsanoğlu ne zaman yeşilden, topraktan, kuş cıvıltılarından uzaklaştı işte o zaman sorunlar baş edilemeyecek duruma geldi. İşte bu yüzden metropol insanı kendini doğa aktivitelerinin en keyiflisi olan trekking e katılmakla çareye buldu. Birçok psikoloğun ve çocuk gelişim uzmanlarının önerisiyle bu aktiviteye ilgi daha da artmıştır.

Metropol insanının trafikten kaynaklanan tahammülsüzlük sorunu grupla yapılan doğa yürüyüşüyle en aza indirildiği tespit edilmiştir. Doğa yürüyüşünün bir grupla beraber hem uyum içinde hem de yardımlaşmayla yapılması insanın hem sosyalleşmesini hem de özünde sahip olduğu değerlere doğayla beraber geri dönmesini sağlamaktadır.

Trekkingde Ne Giyilir? Hangi Ekipmanlar Gereklidir?

Treaking  gün boyu doğada belli bi tempodo yürümeyi gerektirdiği için üzerimizde olan kıyafetlerin rahatlığı ve konforu oldukça önemlidir.

AYAKKABI

En önemli eşyamız tabi ki “Ayakkabıdır”. Ayakkabı da ilk dikkat etmemiz gereken nokta su geçirmez olmasıdır. Gün boyunca ıslak ayaklarla yürümek bir doğa yürüyüşçüsü için kâbusun tam kendisidir. Daha sonra bir ayakkabının bileği kavraması ve ön kısımdan ayak başparmağına vurmaması gerekir. Eğer yazın bir yürüyüşe çıkıyorsanız ayakkabınızın ayağı terletmemesi de konforunuz için önemli bir noktadır. Ayağınızın hava alması ve ayakkabının hafif olması yürüyüşünüzü kolaylaştıracak önemli hususlardandır. Ayakkabı seçerken salon sporlarında kullanılan spor ayakkabılardan uzak durmak gerekir. Doğada giyeceğiniz ayakkabıların altı tırtıklı ve kaymamasına dikkat edin. Zorlu parkurlarda ne kadar işe yaradığını göreceksiniz. Ayakkabınızı outdoor ürünleri satan mağazalardan almaya ayrıca dikkat edin. Spor mağazalarının sizi yanlış yönlendirmesi olağan.

ÇANTA

Çantanızın ortopedik bir çanta olması ve belinizi kavraması oldukça mühimdir. Gün boyu sırtınızda taşıyacağınız için yürüyüş bitimine doğru hafif olan çantanızın ağırlaştığını göreceksiniz. Bu da bel ağrılarına davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden çantanızın içine gereksiz eşya koymaktan kaçının. Göğüs bölgesinden ve bel bölgesinden sırtınızı kavradığına dikkat etmekle beraber yan tarafında su matarası koyacağınız alanında bulunmasına dikkat edin. Yürüyüş anında suya kolay ulaşmak sizin için bir rahatlık olacaktır. Yaz mevsiminde çantanızda daha az eşya yer alırken kış mevsiminde daha fazla eşyanın yer alması olağan bir durumdur.

GİYİM

Nefes Alan Giyimler

Yürüyüş esnasında kıyafet sizi hem atmosfere adapte etmek için hem hareketlerinizi kolaylaştırmak için hem de sağlıklı bir yürüyüş için çok dikkat etmeniz gereken bir noktadır. Kıyafetleriniz yaz yürüyüşü mü yoksa kış yürüyüşümü olduğuna göre değişmekle beraber öncelikle hava alabilen giyimler tercih etmeye özen gösterin. Vücudunuz yürüyüş esnasında terleyecektir ve kıyafetlerin hava alması oluşan su buharını dışarıya atmanızı sağlayacak.

“ Hassas Bölgeleri Koruyun

İnsan vücudunun hassas bölgeleri boyun,  bel, boğaz, kulaklar yürüyüş esnasında iyi korunmalıdır. Özellikle kar yürüyüşlerinde muhakkak boyunluk takılmalıdır. Kulakları örten şapkalar tercih edilmekle beraber birçok outdoor kıyafetlerde polar bulunmaktadır. Polar sayesinde göğüs ve bel bölgelerini sıcak tutabilirsiniz. Kış yürüyüşlerinde pamuklu ve yün olmayan eldivenler tercih edin. Su geçirmeyen üzeri kaygan bu eldivenler ellerinizi kar suyundan koruyacak. Bir küçük öneri de eski usul baba kıyafeti dediğimiz içliği giymeden, kar yürüyüşlerine gitmeyin.

AKSESUARLAR

Geldik yürüyüşün arka plandaki aksesuarlarına.  Konforlu bir yürüyüş için şimdi sayacağım aksesuarlar önemlidir.

Baton; boyunuzun uzunluğuna göre kolaylıkla ayarlanabilen, başparmağınızla kavrayabildiğiniz bir baton hem tırmanma sırasında hem de yürüyüş esnasında yükünüzü hafifletecek bir arkadaş olacaktır.  Baton sayesinde daha kontrollü tırmanışlar gerçekleştireceksiniz.

Tozluk; Tozluk ayakkabınızın bitiminden dizinizin altına kadar kavrayacak şekilde olup yaz yürüyüşlerinde ayakkabınızın içine çalı çırpı girmesini aynı zamanda yabani otların bacaklarınıza zarar vermesini engeller. Kış yürüyüşlerindeyse bence tozluk daha elzem bir aksesuardır. Çünkü karın ayakkabınızın içine girmesi kar yürüyüşünde başınıza gelebilecek en kötü şeylerden biridir. Tozluk bu vahim durumu engeller. Aynı zamanda pantolonunuz kar için uygun değilse paçalarınızın ıslanmasını da engelleyerek sizi yine rahatsız edici bir durumdan kurtarır.

Kafa Feneri

Kafa Lambası; Kafa lambası hem elinizde bir fener olmadan yürümenizi hem de yolunuzu aydınlatmaya yarayacaktır. Dikkat etmeniz gereken noktaysa ışığın gösterdiği mesafe ve ağırlığıdır. Başınızı sıkmayacak şekilde ayarlanıp taşıyabilecek boyutlarda olması gerekir. Hem yakını hem uzağı göstermekteki yeterliliğine dikkat edin.

Düdük; İstenmeyen bir durumda sesinizi duyurmak için düdük yanınızda bulun

durun. Düdüğün boynunuzda asılı olmasına da ayrıca dikkat edin.

Bıçak; Yanınızda katlanabilen bir bıçak bulunması yürüyüş esnasında işinize çok yarar. Hem karşınıza çıkan yabani otlardan kurtulmak için hem de yemek sırasında kullanabileceğiniz bir aksesuar.

Gözlük

Gözlük; İster kar yürüyüşü olsun ister yaz yürüyüşü olsun mutlaka yanınıza güneş gözlüğünüzü almayı unutmayın. Gözlüğünüzün iple boyunda asılı olması yürüyüş esnasında zor parkurlarda gözlüğünüzün düşüp kırılmamasını engeller.

Matara; Sıcak su yahut soğuk sularınızın muhafazası için yanınızda matara mutlaka bulundurun. Kendiliğinden bardaklı mataralar her zaman daha kullanışlı olmakla beraber bardaklı mataraya sahip değilseniz emaye bardak yanınızda bulundurun.

Çorap; Uzun çoraplar tercih edin ayaklarınızı terletmemesine dikkat edin. Mutlaka yanınızda yedek çorap bulundurun.

Doğa yürüyüşünde yukarıda saydığım eşyalara ve aksesuarlara dikkat etmekle beraber asıl amacınızdan uzaklaşmayın. Trekking sizi sağlıklı bir bedene ve ruha ulaştırmak için hizmet etmektedir. Yürüyüş esnasında istikrarınızdan vazgeçmeyin. Başınızı gökyüzüne kaldırıp özünüzü hatırlamayı sakın unutmayın. Şimdiden bol keşifli yürüyüşler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.