Trafik Cezası Kredi Kartı ile Ödeme

09.04.2019
354
Trafik Cezası Kredi Kartı ile Ödeme

Trafik Cezası Kredi Kartı ile Ödeme

Türkiye’de araç kullanıcılarının uyması gereken kurallara uymaması durumunda bilindiği üzere elektronik sistemler ya da trafik polisi kontrollerinde sürücülere trafik cezası kesiliyor. Kesilen cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda ise ana ceza tutarından %25 oranında indirim yapılıyor. Artık trafik cezası kredi kartı ile ödeme seçeneği de Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar tarafından uygulanıyor.

Bu hizmet sayesinde vergi dairesinde ya da banka şubelerinde sıra beklemek yerine kısa sürede e-devlet ya da bankaların ilgili bölümlerinden ödeme yapılabiliyor. Üstelik trafik cezası kredi kartı ile ödeme tercihi borcun ödemesinin vadesinin uzamasını da sağlıyor. Bu sayede nakit sorunu çeken kişiler trafik cezası kredi kartı ile ödeme sayesinde zaman kazanmış oluyor.

Trafik Cezası Kredi Kartı ile Ödeme

Trafik Cezası Kredi Kartı ile Nasıl Ödenir?

Elektronik sistemler aracılığıyla yazılan cezalar araç sahibinin resmi kayıtlardaki adresine posta yoluyla gönderiliyor. Burada önemli olan tebliğ tarihinden sonraki 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi durumunda uygulanan %25 oranındaki ceza indirimidir. Trafik kontrolünde yazılan cezalar ise o günü tebliğ tarihi olarak baz alıyor.

Herhangi bir nedenle cezayı kredi kartı ile ödemek isteyen kişiler için artık böyle bir imkân sunuluyor. Trafik cezası kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen kişiler e-devlet hesaplarına, trafik şubenin ilgili sitesine ya da bankalarının dijital sistemleri aracılığıyla ödeme yapabiliyor.

Burada 3 adımlı güvenlik sistemi uygulanarak kart sahibinin olumsuz bir durumla karşılaşmasının önüne geçilmiş oluyor. Cezayı yiyen ya da ruhsat sahibinin dışında herhangi bir kredi kartından da ödeme yapılabiliyor.

Bazı cezalar tebliğ edilse bile sisteme işlenmeyebilir. Bu durumda günlük olarak cezanın kontrol edilmesi 15 günün bitmesine birkaç gün kala da EGM Trafik Şube Müdürlüğü ile irtibata geçilmesi hak edilen %25 indirimin kaybolmamasını sağlar.

Trafik cezası kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen kişiler bu işlemi haftanın 7 günü 24 saat boyunca gerçekleştirebilir.

Trafik Cezası Kredi Kartı Ödemesinde Banka Masrafı

Bankalar Trafik cezası kredi kartı ile ödeme yapan müşterilerinden bu işlem nedeniyle herhangi bir ücret tahsil etmiyor. Lakin Trafik cezası kredi kartı ile ödeme işlemi yapıldıktan borcun sonra ödeme tarihinin geçmesi gibi bir durum olursa bu durumda trafik cezasından kaynaklı olmasa da bankaya olan borcun ödenmemesinden kaynaklı bir gecikme faizi oluyor.

Bu nedenle gecikme faizinin ödenmemesi için borcun son ödeme tarihine kadar ödenmesi veya en azından asgari tutarın mutlaka ödenmesi daha faydalı olur.

Trafik Cezası Kredi Kartı ile Ödeme

Trafik Cezası Sisteme Kaç Günde İşliyor?

Trafik denetleme sistemleri, elektronik ve trafik polis kontrol noktaları olarak ikiye ayrılıyor. Bazen elle yazılan ya da elektronik olarak kesilen cezalar Trafik cezası kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen kişiler tarafından sistemde görülemiyor.

Bu tarz durumlarda tebliğ tarihini baz alarak 15 gün dolmadan ödemenin yapılması %25 indirim sağladığı için bu tarihten önce sistem her gün kontrol edilmelidir. Eğer 15 günün dolmasına kısa bir süre kaldığında bile hala ceza sisteme işlenmediyse bu durumda EGM Trafik Şube Müdürlüğü ya da ikamet edilen ildeki en yakın trafik şube ile görüşmek gerekebilir.

Trafik Cezasını İnternet ve Mobil Bankacılık ile Ödeme

Trafik cezası kredi kartı ile ödeme işlemi kadar bankaların internet ve mobil şubeleri ile de ödeme yapmak isteyenler olabiliyor. İlgili bankanın internet ve mobil şubelerinde ödeme butonun altında bulunan trafik ödemelerinden plaka ile kolaylıkla ödeme yapılabilir.

Trafik Cezası Ödeme Makbuzu

Trafik cezası kredi kartı ile ödeme işlemi yapıldıktan sonra mutlaka mail ya da posta yoluyla ödeme makbuzu sürücüye ulaştırılır. Bu makbuzun saklanması ileride olabilecek herhangi bir duruma karşı önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.