Tarımsal Destekleme Ödemeleri

15.10.2017
219
Tarımsal Destekleme Ödemeleri

Devlet tarafından çiftçilik ile uğraşan insanlara verilen destekler her yıl yeniden düzenlenerek sunuluyor. Amaç çiftçiliğin daha rahat bir şekilde yapılarak verimin arttırılması ve ülke ekonomisine katma değer desteğinin sorunsuz bir şekilde sunulmasıdır. Bu konu ile ilgili çiftçi kayıt sisteminin oluşturulması ile birlikte üreticilere daha rahat destekleme sağlanması amaçlanmıştır. Bakanlar kurulu bu sisteme dahil olan çiftçilere verilecek desteği belirleyerek resmi gazetede yayınlattırmıştır. Bu destekler 2017 yılı için geçerlidir. Neredeyse ülkemizde tarımı yapılan yani ekilip biçilen her ürün için destekleme programları bulunmaktadır. Ekilen dekara göre bu destekten alınacak miktarda otomatik olarak artış göstermektedir.

 

 

Desteklenen Tarımsal Ürünler

Ülkemizde üretilen ürünlerden dekar başına 17 TL verilen arpa, çavdar, buğday, tritikale ve yulaf bulunmaktadır. Bunlarla birlikte dekar başına geçerli olmak üzere pamuk ve çeltiği 40 TL, yağ için kullanılan ayçiçeğin, dane mısır, patates ve soya için 21 TL destekleme, nohut, mercimek, aspir, kuru fasulye için 15 TL, yem bitkileri, kuru soğan, çay, kanola, fındık ve bunlara benzer ürünler içinse 13 TL desteklenme yapılmaktadır. Eğer ekilecek alanınızı nadasa bırakırsanız bunun karşılığı olarak da 5 TL dekar başına mazot desteği sağlanmaktadır. Burada amaç ekilecek alanın adıl bir durumda kalmadan verimlilik özelliğini kaybetmemesi amaçlanmaktadır. Verilen destek iki farklı başlıkta birbirinden ayrılmaktadır.

Örneğin buğday ve benzerleri kategorisinde verilen 17 TL değerinde ki desteğin 4 TL’si gübre desteği olarak verilirken bunun 13 TL’si mazot desteği olarak verilmektedir. 10 Dekarlık bir alana buğday ekmeniz halinde 170 TL devlet tarafından size destek ödenecektir. Toprak analizi içinde destek verileceği açıklanmıştır. Tabi bu durumda en önemli fark analizi yapılacak arazinin 50 dekarın üzerinde olması talep edilmektedir. Bunun için toprak analizi yapan laboratuarlara 50 dekarlık her analiz için 40 TL destek verileceği bakanlar kurulu kararı ile açıklanmıştır. Bu desteklerin sunulmasında ki en önemli amaç tarımın daha bilinçli bir şekilde yapılacak, üretim miktarının arttırılmasının sağlanmasıdır. Bu destekler çok titizlikle takip edilecek insanlara sunulmaktadır.

Organik Tarım Desteği

Yapılan destekleme düzenlemesinde organik tarım alanına özel bir ilgi gösterilmiştir. Bu sayede organik tarımın daha fazla ilgi çekmesini ve daha fazla üretim yapılması sağlanması amaçlanmaktadır. Bu kategoriye giren ürünlere dekar başına 10 TL ile 100 TL arasında değişen destek sunulmaktadır. Bazı ürünlerde ise destek 170 TL’ye kadar çıkmaktadır. Süs bitkileri, tıbbi aromatik bitkiler, meyve ve sebzeler, çeltik gibi ürünlerde destek 10 TL ile 150 TL arasında uygun bir oranda paylaştırılmıştır. Balık tesislerinde ki balıklar içinse kilogram başına bölünmek üzere 25 kuruşluk üretici desteği sağlanmaktadır.Balık çeşitleri arasında alabalık, çipura ve levrek bulunmaktadır.

Fındık en yüksek desteği alan ürün olarak destek çekiyor. 170 TL dekar başına destek sağlanacağı açıklanmıştır. Tabi bunun için havza modeli olarak belirlenen noktalara ürünün dikilmesi halinde bu desteği alınacağı açıklanmıştır. Su kaynaklarının yetersiz olduğu belirlenen havalarda ekilen fiğ, burçak ve mürdümük gibi yem bitkisi olan ürünlere desteklenecek miktara artı yüzde 50 eklenerek ödemelerin yapılacağı açıklanmıştır.

Tarım ile birlikte hayvancılık için de destekleme programı yapılmıştır. 4 ay ve üzerinde bulunan buzağılar için 350 TL destek verilecekken, malak için 150 TL, tüm soyu kayıtlı olan buzağı için 500, malak için 400 TL destek sağlanacağı açıklanmıştır. Koyun ve keçi için destek 25 TL olarak hayvan başına belirlenirken, özel olarak Siirt, Mardin ve Şırnak için 20 TL ekleme yapılacağı belirlenmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.