Tapu Harcı Kredi Kartı İle Ödenir mi ? Nasıl Ödenir ?

11.03.2018
595
Tapu Harcı Kredi Kartı İle Ödenir mi ? Nasıl Ödenir ?

  Ev sahibi olmak için hayatlarının büyük bir bölümünü çalışarak sürdüren bireyler buna yönelik satın alma işlemlerinde ihtiyaç duyulan tapu üzerine yoğunlaşmaktadırlar. Buna yönelik peşinat unsurunu taşıyan nakit paranın bir araya getirilmesi de ayrı bir dert tabi ki. Peşinatı ödemeniz ve kullanacağınız konut kredisinin yanında birde ek olarak tapu harcı ödemeleri karşınıza çıkıyor, buda haliyle farklı bir maliyeti meydana getiriyor. Genellikle işyeri veya konut üzerine satın alınma durumlarında ilgili satıcı tapı harcını ödememekten yana söylemlerde bulunuyor. Durum bu şekilde olduğundan kaynaklı tapu harcının ödenmesiyle birlikte ekstradan döner sermaye ödemesinin tutarını da temin etmeniz gerekiyor.

 

 

Tapu harcı ödemesi sürekli fiyat olarak değiştiğinden az bir para değil tabi ki, her ne kadar bugün 2 olsa elbet kısa zamanda bu miktar 3’e kadar çıkabiliyor. Tapu harcının ödenmesinde normal şartlara bağlı olarak %50 satıcı, %50 ise alıcı kişi ödeyerek işlem tamamlanmaktadır. Fakat satıcı konut veya işyerinin fiyatını sabit hale getirdiğini bahane ederek tapu harcını karşılamayacağını belirtebilmektedir. Ödeme haliyle kimine göre az bir miktar olsa da peşinatı zor toplayabilen biri için elbette ki büyük bir para gibi görünüyor. Buna yönelik birçok birey kredi kartı ile ödeme yapabilme durumunun olup, olmadığı üzerine de araştırmalar yapıyor. Tapu harcı ve döner sermaye ödemeleri 2015 yılında yapılan düzenleme ile birlikte artık kredi kartıyla ödenebiliyor. Bu düzenleme sayesinde birçok kişi tapu ve döner sermaye ödemelerini kredi kartıyla yapabilirken, aynı zamanda isteğe bağlı olarak bu ödemeyi taksitlendirebiliyor.

 

  • GİB Üzerinden Kredi Kartıyla Tapu Harcı Ödeme

Tapu harcını kredi kartı ile ödemek isteyenler için “Gelir İdaresi Başkanlığı” resmi web sitesi üzerinden bu işlemlerini gerçekleştirebiliyor. https://intvrg.gib.gov.tr adresine erişim sağlayarak ilk adımınızı atabilirsiniz. Bunun için öncelikle adrese erişim sağladıktan hemen sonra T.C. Kimlik No veya tüzel kişi olarak yapacaksanız bunun için “Kullanıcı Girişi” adı verilen seçeneği tıklayarak işleme başlamalısınız. Akabinde “Tapu Harcı Sorgulama” alanına girerek burada bulunan “Ödeme” butonuna basarak ilgili sayfaya yönlenmeyi bekleyin. Karşınıza çıkacak olan sayfada 12 veya 13 haneden oluşmakta olan bir seri numarası hesaplama işlemi sorgulama işlemi yapılabilinmektedir. Ekranda beliren listeler halinde ödeme şekillerinden herhangi birini seçerek kolay ve hızlı bir biçimde ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

Tapu Borcunu Kredi Kartıyla Nasıl Taksitlendirebilirim?

Hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere hem tapu harcı, hem de döner sermaye ödemeleri artık kredi kartına taksitlerle ödenebiliyor. Bunun için hemen üstte de belirttiğimiz üzere tapu borcu ödeme sayfasında yer alan bankalar vasıtasıyla tapu borcunuzu taksitli bir şekilde ödeyebilirsiniz. Bankalar sürekli olarak GİB ile anlaşmalı bir şekilde kampanyalar düzenlediğinden ötürü taksit adetleri ve diğer prosedürleri belirtemiyoruz, fakat ilgili ödeme sayfasından bunların tamamına erişerek öğrenebilmek mümkün. Öte yandan ek bilgi verecek olursak; tapu ödemeleri genellikle yüksek ödemelere tabii olan etkileri taşımaktadır. Bu nedenle ödeme yapılacak olan kredi kartının limiti yüksek veya yeterli olması gerekiyor, bunun için dikkatli davranarak ödeme durumunuzu netleştirmenizde fayda var.

 

 

Taksitli ödeme planını seçmeseniz dahi, kredi kartıyla peşin olarak yaptığınız tapu borcu ödemenize bankalar daha sonrasında belirli uygun bir faiz oranıyla size taksitlendirme seçeneğini sunabiliyor. Fakat bunun size ekstradan bir faiz olarak uygulanacağını da unutmamanızda fayda var. Bunun için eğer aklınızda taksitli bir ödeme ile tapu harcı borcunu ödeme düşünceniz var ise, bankanın bunu yapmasına fırsat vermeden ilgili GİB sayfasından ödeme yaparak taksitlendirmeyi seçmenizde fayda var. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.