Tapu Harcı İndirimi 2019

25.02.2019
263
Tapu Harcı İndirimi 2019

Emlak piyasasını canlandıracak kararlar devlet tarafından atılıyor. Bu kararlardan biri de tapu harcı noktasında geldi. Tapu harcı indirimi ile vergi paketiyle gelen avantajlar piyasaya yansımıştı. 2018 yılı içinde açıklanan vergi paketi içindeki tapu harcı indirimi 31 Aralık 2018 tarihi ile sona erdi. Emlak piyasasına hareketlik getirmek için tapu harcı indirimi 2019 için de bazı açıklamaların beklentisi şimdiden hakim olmaya başladı.

Devlet tarafından açıklanan enflasyon ile mücadele kapsamında vergi paketi açıklanmış ve bu paketin içerisinde tapu harcı indirimi bulunuyordu. 31 Aralık 2018 tarihi sonuna kadar,  yüzde 4’den 3’e indirilen tapu harcı indirimi vardı. Ancak bu tapu harcı indirimi sona erdi ve tapu harçları 2019 yılında yüzde 4 oldu. Bu indirim sayesinde emlak alımlarında önemli bir avantaj sağlanıyor ve örneğin 300 bin ₺ tutarındaki bir ev tapusu için 12 Bin ₺ yerine 9 Bin ₺ ödeniyordu. Eğer indirim uzamaz ise bu miktarda ev için 3 Bin ₺ gibi bir meblağ ödenmek durumunda kalacaktı. Devlet tarafından tapu harcı indirimi için uzatma kararı verildi. Emlak piyasası tarafından sevinçle karşılanan karar gereğince, var olan indirim için 31 Aralık 2019 tarihi son tarih gösterildi. Gayrimenkul sektörü tarafından sevinçle karşılanmış olan haber sadece tapu harcı indirimi ile de sınırlı kalmadı ve vergi paketi ile açıklanan KDV indirimi için de uzatma aynı biçimde geldi.

Tapu Harcı Ne Demektir?

Gayrimenkul konusunda yapacağınız alım yada satımlar için tapu harcı yada tapu masrafı konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Satışı tamamlanacak olan her gayrimenkul için tapu dairesine beyan edilecek satış tutarının %4’ü olarak ifade edilen tutara tapu harcı yada tapu masrafı denmektedir. İşte bu masraf, devlete ödenmesi gereken bir tutardı ve 100.000 ₺ bedelli bir satış işleminde 4.000 ₺ anlamına geliyordu. Ancak vergi paketi açıklanan indirim, 31.12.2019 tarihine kadar uzatılarak sektöre bir parça nefes alması için fırsat verildi.

Tapu Harcı Kim Tarafından Ödenecektir?

Eğer aksi bir durum alıcı ve satıcı arasında belirlenmediyse tapu masrafı eşit miktarda taraflarca karşılanacaktır. Yani indirim öncesi bu miktar satış bedelinin %2’si oranında alıcı, %2’si oranında satıcı tarafından tapu harcı olarak ödenmesi anlamını taşıyordu. Ancak indirim ile şimdi bu oranlar %1.5 anlamına gelmektedir. Elbette satışta bu oranı alıcı yada satıcı öder biçiminde protokol yapılabilir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanmaktadır?

Tapu harcı bedeli hesaplanırken, tapuya beyan edilecek satış tutarı baz alınır. İndirim öncesi hesaplamada satış bedelinin %2 si alıcı %2’si satıcı için ödenecek tutar olarak belirlenirken, indirim ile bu satış bedelinin %1.5’u şeklinde alıcı ve satıcıya yansıtılması anlamını taşır.

Tapu Harcı Döner Sermaye Bedeli

Alım satımlar sırasında 2019 yılı için döner sermaye hizmet bedeli 128,00 ₺, ilave hizmet bedeli 17,50 ₺ olmak üzere 145,50 ₺ döner sermaye bedeli olarak belirlenmiştir. Tapu işlemlerinde satış sırasında bu bedelin ödenmesi istenecektir.

Tapu Harcı ve Vergiler Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler

Satışlarda tapu ile işlem gerçekleştireceksiniz ve cezai durumlarla karşılaşmamak için bunları bilmelisiniz:

📍         Satış bedeli beyanını düşük göstererek daha az tapu harcı ödemeye çalışırsanız cezai işlemle ileride karşılaşabilirsiniz.İncelemeler sonucu tespit edilmesi halinde tapu harcı indirimi 2019’inden faydalanamadığınız gibi ceza maliyeti karşınıza çıkar.

📍         Özellikle alım sonrasında 5 yıl sonrasında satışa gittiğinizde düşük gösterdiğiniz tapu harcı nedeni ile vergi yükü altına girmeniz kaçınılmaz olur. Özellikle konut alım tarihi üzerinden 5 yıl geçmeden satılması durumunda ödenecek olan Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi devreye girer. Alım ve satım arasında elde edilen kar saklanmış gibi işlem görürsünüz. Bu durumda ek bir maliyet yükü altına girmenize neden olacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.