Tanzim Satış Nedir?

10.02.2019
203
Tanzim Satış Nedir?

Yaşanan fiyat artışları, enflasyon rakamlarının yükselmesi devlet tarafından farklı önlemlere gidilmesinin önünü açtı. Tanzim satış bu önlemlerden biri olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da dillendirildi. Şimdiden birçok kişi bu tanzim satış konusunun ne olduğunu merak etmeye başladı. Özellikle market, pazar yerleri satışları için önlenemeyen fiyat artışları böyle bir önlemin gündeme gelmesi sağladı gibi görünüyor. Tartışılacak olan tanzim satış ile umarız tüketiciler biraz daha uygun fiyatlı ürünlere ulaşarak rahat edebilir. Cumhurbaşkanımız tarafından da gündeme getirilen tanzim satış ile ilgili detayları yazımızda bulacaksınız.

 

Tanzim satışın temel amacı, satıcı fiyatlarının yükselmesini önlemektir. Ayrıca bazı malların tüketiciye ulaşmasını sağlamak için belediye veya başka kamu kuruluşları tarafından yapılan satış işlemi başlatılır. Fiyat artışları sonrasında şahlanan ve son yılların en yüksek seviyelerini gören enflasyon rakamları sorasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tanzim satış konusunu partisinin grup toplantısında gündeme getirdi. Cumhurbaşkanımız; yüksek gıda fiyatlarına tepkisini dile getirip, “Fiyatlar için gerekirse ayar çekeceğiz. Belediyelerimiz vasıtasıyla tanzim satış yapabiliriz.” İfadesini kullandı. Elbette bu açıklamanın hemen ardından birçok kişi tanzim satışı merak eder oldu. Birçoğumuz için yeni bir kavram olan tanzim satış internet aramalarında yer buldu.

 

Tanzim Satış Anlamı

Tanzim kelimesinin anlamı; düzene koyma, yoluna koyma biçiminde ifade edilir. Satış kelimesi eklendiğinde de satışların düzene koyulması veya yoluna koyulması gibi bir anlam çıkarılabilir. Dillendirilen tanzim satış ile; satıcı fiyatlarının yükselmesini önlemek, tüketicinin temel ihtiyacı olan bazı malların tüketiciye ulaşmasını sağlamak için belediye veya başka kamu kuruluşları tarafından yapılan satış ifade edilmeye çalışılmaktadır.

 

Ülkemizde ilk tanzim satış tecrübesi, 1973 yılında İzmir’de kurulmuş olan TANSA ile yaşanmıştır. TANSA başarı elde edince, Türkiye’nin birçok bölgesinde mağazalar açmıştır. “Tanzim Satışlar Müdürlüğü” çatısı altında faaliyet göstererek İzmir Konak’ta ilk mağaza açılmış,sonrasında da 1986 yılı geldiğinde tüm ülke genelinde 12 adet mağazaya ulaşılmıştı. Bu kuruluşun temel amacı, satıcı fiyatlarının yükselmesini önlemek ve bazı malların tüketiciye daha uygun fiyatlarla ulaşmasını sağlamaktı. TANSA yönetimi, belediye veya kamu kuruluşları tarafından yapılıyordu. Yani devlet,fiyatları dengelemek için taşın altına elini koyuyordu ve vatandaşların uygun fiyatlara temel ihtiyacı olan ürünlere ulaşmasını sağlıyordu.

 

Tanzim satış kavramı ortaya çıktığı andan itibaren örnek gösterilen TANSA’nın serüvenini devam ettirerek bilgi vermekte yarar var. Tüm ülkede artan şubeleri ile gelişmesini sürdüren TANSA, şirketleşme düşüncesiyle 15 Aralık 1986 tarihinde Tansaş İzmir Büyükşehir Belediyesi İç ve Dış Ticaret A.Ş. adında bir şirket oldu. 1996 yılında da halka açılarak hisselerinin %32.98’i halka arz edildi. Şirket hisseleri, gerçekleşen satışla beraber 1999 yılında Doğuş Grubu’nun eline geçti.  Bu arada Tansaş adıyla hizmet kalitesini yükseltmek ve verimliliği daha üst seviyelere çıkarmak için 2002 yılında Macrocenter’ı da bünyesine katarak güçlendi. Sonunda da bugün de en büyük market zincirlerinden bir olarak bildiğimiz Migros, Tansaş’ı 10 Kasım 2005’te kendi bünyesine kattı. Tnsaş adıyla büyüme Migros etkisiyle de sürdü. Sektör lideri olan Migros etkisiyle 2008 yılı sonunda Tansaş mağaza sayısı 270 olmuştu. Tansaş’ın Migros ile birleştirilmesi ise 2016 yılında oldu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği tanzim satış ile kamu kurumlarının piyasaya müdahalesi mümkün hale gelecek, belediyelerle ve halka hizmet amaçlı çalışan kamu kurumları halk yararına piyasaya ucuz ürün sunabileceklerdir. Vatandaş artık daha ucuz ürüne bu yolla ulaşabildiği sürece, tanzim satış işleminin her kesim tarafından kabul görmesinde yarar var. Belki bu yolla market ve pazar fiyatlarında gerileme de yaşanarak enflasyon oranı kabul edilebilir rakamlara geriler.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.