Tamamı Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

09.09.2017
240
Tamamı Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Bilindiği gibi konut kredisi çekerken, evin %25 değerinde bir peşinat isteniyor ve evin tamamına kredi verilmiyor. Fakat çoğu birey evin %100’lük kısmına konut kredisi çekmek ister. Çünkü bunu isteyen bireylerin nakit durumu oldukça sorundur ve elinde hiçbir peşinat yoktur. Bu yazımızda evin tamamına yani peşinat olmadan konut kredisi nasıl alınır onu inceleyeceğiz. Peşinatsız konut kredisi almak istiyorsanız eğer, yazımızı detaylı olarak okuyunuz.

Günümüzde, Bankacılık kanunu tarafından yayınlanan kurallara göre, yeni bir ev almak isteyen bireyler ile ilgili mevzuat hükümlerine göre birçok banka tarafından konut kredisi imkanı sağlanmaktadır. Konut kredisi imkanı tanıyan bankalar, Bankacılık kanunu kurallarına göre hareket etmeye, konut kredisi faizleri, vade seçenekleri ve sigorta gibi noktaları bu hükümlere göre oluşturmaya kanunen mecburdur. Bu kapsamda, şuan itibari ile bu hükme göre konut kredileri verilmektedir.

Peşinatsız kredi veren bankalar için %20’lik ihtiyaç kredisi

Tüm bankalar bilindiği üzere evin %80’lik bir değerine konut kredisi veriyor. Akbank, İş bankası, Yapı Kredi, Denizbank, Finansbank, ING Bank vb bankalar bu imkanı tanırlar. Evin tamamına kredi çekebilmek için bir örnek verelim sizlere. Mesela ev alıyorsunuz ve evin değeri ekspertiz tarafından belirlendi. Evin değeri 200.000 TL ve 160.000 TL’sine kredi çıkıyor. Bunun dışında bankalar ile görüşme yaparak, kredi notunuz da uygunsa kalan 40 bin TL için ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Böylece evin tamamına kredi çekmiş olursunuz.

İkinci bir gayrimenkul ile ipotek ederek tamamına kredi alma

Eğer bir başka konutunuz ya da taşınmaz bir gayrimenkulunuz varsa, bunun %100 değerine kadar kredi alabilirsiniz. Örnek olarak almak istediğiniz evin değeri 100.000 TL olsun ve bankanın bu koşulda vermiş olacağı kredi tutarı 75.000 TL olarak belirlenir. Evin tamamını alabilmek için ihtiyacınız olan kısım ise 25.000 TL’yi yine sizlere ait olan bir tarla, arsa ya da babanıza ait bir evi göstererek çekebilirsiniz. Bu kapsamda evi ipotek ettirmiş olursunuz. Yani 25 bin TL için ipotek ettirerek, tamamına kredi almış olursunuz. Bankalar bu noktaya, garanti altına alma adını verirler.

%100 Mortgage için Eksper Değerini Yüksek Gösterme

Genel olarak bankalar, gel biz sana kredi veriririz ve istediğin krediyi gel al gibi ibareler kullanmaktadır. Bu krediyi verebilmek adına bankalar, ekspertiz değerlerini yüksek göstererek %100 kredi verirler. Bankaların kullanmış olduğu bu klasik yönteme göre, peşinat olmadan konut kredisi kullanabilirsiniz. Normal olarak satın alınmak istenen evin değeri 200.000 TL olduğunu düşünelim. Eksper eve gelip değerlendirme yaptığında, bu ev için en fazla 250.000 TL değer biçmesi durumunda müşterinin çekebileceği kredi miktarı değeri/%75 = 150.000 TL olarak belirlenir. 200.000 TL’ye ihtiyacı olan olan müşteri için evin değeri 300.000 TL olarak gösterildiği zaman, yüzde yetmiş beşi 75.000 TL olacağından 225. 000 TL kredi olanağı sunulur.

Tamamına Konut Kredisi İçin Kefil Gösterme

Ben ödemezsem amcam öder ya da babam öder sistemi ile aynı anlama gelen, kefil göstererek kredi çekme yöntemi uygulanabilir. Eğer evin yüzde yüzlük bir kısmına paranız yetmez ise, sizi seven bir dostunuzu ya da arkadaşınızı bankaya getiriyor ve müşteri temsilcisinin size sunmuş olduğu tüm evrakları imzalatıyorsunuz. Her ne kadar kefil arkadaş bu durumdan biraz korksa da siz bu yöntemle satın almak istediğiniz evin tamamına kredi çekme olanağına kavuşuyorsunuz. Kiracı olmaktan kurtulmak için, herkese böyle bir dost gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.