Su Faturasını Düşürmenin Yolları

26.01.2018
271
Su Faturasını Düşürmenin Yolları

Bildiğiniz gibi sitemizde, sizler için üretilen onlarca farklı çalışma arasından, detayların hepsini tek bir sistem üzerinden kullanabilir ve organize edebilirsiniz. Yapılacak hizmetler, fırsatlar ve estetik yenilikler için, çağımızın çözümlerini ve profesyonel detaylarını gerçekten özel bir dil ile ilerletmemiz gerekiyor. Peki ama su faturasını düşürmenin yolları nedir? Gelin bu konuya dair daha estetik bir çözüm düşünelim. Çağımızda geçim sıkıntısı, tüm insanlığın başına büyük bela olmaktadır. Çünkü artık eskisi kadar, küçük şeylerle yetinmeyi bilmiyoruz. Masrafların çoğu, insanların kendine ekstradan çıkardığı şeylerdir. Günümüzün şartları da yaşam için çok şey gerektiriyor. Örneğin insanlar tüketim noktasında su kaynaklarını çok acımasızca kullanıyorlar. Bu kullanımlarla birlikte mecburi olan su kullanımları da mevcuttur. Her gün işine gitmek için tıraş olması gereken beyler, makyaj yapan hanımlar mecburen su kullanırlar ve her gün duş alınır. Su kullanılırken eskiden olduğu gibi boşa gitmesin diyerek altına kova koyma dönemi çoktan bitti. Suyun bu kadar çok kullanılması durumunda da su faturası neden yüksek geliyor sorusu biraz çelişkili oluyor ancak neden su faturası çok geliyor açıklamaya çalışacağız. Su faturasını düşürme yöntemleri nasılmış bakalım.

 

Su faturası nasıl düşürülür?

Evimizde, yapısal olarak değişikliklerle karşılaşabiliriz. Hatta bazen, bu değişiklikler bizleri gerçek manada etkileyebilir ve seçeneklerimizle karşı karşıya kalabiliriz. Peki ama ne yapmamız gerekiyor böyle bir durumda? Tamamen özel hareket etmek lazım. Bazen dairelerde su saati arıza yapabilir, arıza sonucunda yanlış tüketim gösterir ve böylece fatura da yüksek gelir. Su parası çok geliyor diyorsanız, sular idaresine başvurmalısınız. Böyle durumlarda İSKİ’ye itirazda bulunup, inceleme yapıldıktan sonra saat arızası ortaya çıkar ve ödemiş olduğunuz fazla miktarı size geri öderler. Ancak saat kontrolünden sonra bir arıza çıkmazsa ve sizden habersiz hattınızda bir kaçak yoksa su tasarruf yöntemlerini denemenin vakti geldi demektir. Suda tasarruf edebilmek için, ilk önce suyun çok tüketildiği yerleri keşfetmeliyiz. Mesela klozetler çok su israfına neden olurlar. Çünkü sizin klozeti ne için kullandığınızın bir önemi yok, tuşa bastığınız anda ne kadar su gerekirse gereksin haznenin tamamını boşalır. Sifonların iki kademeli olanları da mevcuttur. İki kademeli sifonlarda büyük tuşa basınca çok su akar, küçük tuş ise çok az su verir. Böyle bir rezervuar sistemi su tasarrufu için çok kullanışlıdır. Eğer böyle bir sisteminiz yoksa su tüketimi fazlalaşıyor. Aşama aşama şu şekilde ilerlemekte fayda var.

  • Su saatini kontrol edin, arıza var mı yok mu diye,
  • Su sızıntısı var ise, kaynaklarını buldurun,
  • İhtiyaçlara göre su akıtan rezervuarlar size büyük bir çözüm sağlayacaktır
  • Bozuk muslukları kesinlikle tamir edin
  • Çamaşır ve bulaşık makinesi ya da su ile çalışan makinelerde, en tasarruflu olan modeli tercih edin,
  • Musluklarda akışı ayrı deliklerden veren uçlardan alın, bu sayede işleriniz hızlanacaktır.
  • Uygun iseniz otomatik su akıtan musluklardan alabilirsiniz. Elini musluğun altına götürünce otomatik su akıyor, elinizi çekince akıntı da duruyor. Bu da gayet tasarruflu bir yöntemdir. En azından fotoselli musluklar size bu konuda gerçekten fayda sağlayacaktır.
  • Su arızası olduğundan şüpheleniyor iseniz, yani en azından sularınız fazla fazla geliyor ise fatura olarak, aletle su kaçağı bulma firmalarına ulaşabilir, rahatlıkla bilgi alabilirsiniz. Bunu da en hızlı şekilde yaparsanız işlerinizde büyük bir artı oluşturmuş olacak, bizden söylemesi arkadaşlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.