Starbucks’ın Pazarlama Stratejisi

30.08.2018
836
Starbucks’ın Pazarlama Stratejisi

Starbucks 1971 yılında tarihi Pike Place Çarşısı’nda kurulan bir kahve zinciridir. İlk kurulduğunda tek bir mağazadan oluşuyor olsa da gün geçtikçe beğeni ve olumlu eleştireler doğrultusunda şubeleri artırılmış ve şu anda dünyanın en kaliteli kahve zinciri haline gelmiştir. Toplam 75 ülkede 26.000 şubesi bulunan Starbucks uyguladığı pazarlama stratejilerini başarıyla yürüten kahve zincirlerinden biridir. Strarbucks dünyadaki tüm kahve zincirlerine başarılı pazarlama stratejisiyle örnek olmuş bir kahve zinciridir. Starbucks’un müşterilerinin nasıl bu kadar memnun olduğunu anlamak için Starbucks’un pazarlama stratejisine hakim olmak gerekir. Starbucks markasına duyulan güveni ön planda tutarak müşterilerine kendilerini özel hissettirmeyi amaç edinen bir kahve zinciridir.

 

                                                            Starbucks Hakkında

Starbucks ve Pazarlama Dünyası

Müşteri memnuniyeti için her geçen gün daha da fazlası için çabalayan Starbucks’un bu kadar geniş bir müşteri kitlesine sahip olması hiç de şaşırtıcı değil. Starbucks her bütçeye ve her zevke uygun kahveleriyle müşteri memnuniyetini elinde tutan bir kahve zinciridir. Fiyat aralığı geniş olduğundan her bütçeye uygun olan Starbucks, birçok ülkeden çeşit çeşit kahve barındırdığı için her damak tadına hitap edebiliyor.  Starbucks’un geniş bir müşteri kitlesine sahip olmasının sebebi geniş fiyat aralığı ve ürün çeşitliliğinden kaynaklanır. Starbucks’da kahveden farklı olarak atıştırmalıklar ve çeşit çeşit tatlılar da bulunuyor. Starbucks’un bu şekilde yiyecek menüsüne de yer vermesi kahve severlerin burayı tercih etmesini sağlıyor.

 

 

Starbucks’un İstikrarlı Ürün Kalitesi

İnsanların Starbucks’a duyduğu güven hangi Starbucks’da olursa olsun içtikleri kahvenin onlara tanıdıklık hissi vermesi ve alışmış olduğu lezzeti her yerde bulabilmelerinden kaynaklanıyor. Her Starbucks’da aynı konfor, aynı ferahlık, aynı lezzet kahve sevenlerin tanıdıklık hissini artırıyor. Starbucks çalışanlarının hizmet kalitesi de müşterilerin beğendiği noktalardan biri. Her Starbucks çalışanı işe başlamadan önce bir eğitimden geçiriliyor. Bu eğitimin amacı kaliteli ve çalışkan personellerle müşteri memnuniyetini artırmaktır. Çalışanlar kararsız müşterilere kahve önerileri, kahvenin yanında hangi atıştırmalık ya da tatlının daha iyi gideceği konusunda bile eğitim alıyorlar. Kısacası Starbucks geniş bir müşteri kitlesini hak ettiğini hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetiyle kanıtlıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.