SSK Reçete Sorgulama Nasıl Yapılır?

26.10.2018
453
SSK Reçete Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK reçete sorgulaması yapmak, günümüzde online olarak yapılması mümkün olan oldukça kolay bir işlem haline gelmiştir. SSK (4A), Bağ-Kur (4B) ve Emekli Sandığı (4C) reçetelerin ve ilaç kullanım sürelerinin sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet ve E-Nabız sistemi üzerinden yapılan işlemler sayesinde detaylı bilgilere ulaşabilir, reçetelerinizi takip edebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Reçete Sorgulama Nasıl Yapılır?

Reçete sorgulama işlemini yapabilmek için öncelikle E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Şifreniz yoksa PTT şubesine uğrayarak alabilirsiniz. E-Devlet şifresini alabilmek için 2 ₺ ücret ödemeniz ve nüfus cüzdanınızı ibraz etmeniz yeterli olacaktır.

Şifreniz kapalı bir zarf içerisinde size temsil edilmekte olup dilerseniz sisteme giriş yaptıktan sonra kendinize özel bir şifre ile değiştirme imkânınız bulunmaktadır. SGK reçete sorgulama için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ilac-kullanim-suresi-sorgulama adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ kutusuna tıklamasınız.
 • Karşınıza çıkacak sayfada T.C kimlik numaranız ve şifrenizle kimlik doğrulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra otomatik olarak sorgulama sonucunu göreceğiniz sayfa açılacaktır.
 • Açılan sayfada tüm reçetelerinizi, ilaç kullanım sürelerinizi ve ilaçların isimlerini liste halinde görebilirsiniz.

 

E-Nabız Sistemi Üzerinden Reçete Sorgulama

E-Nabız sistemi vatandaşların tıbbi geçmişlerine online olarak ulaşabildiği ve sağlıkla ilgili işlemleri kolayca gerçekleştirebildiği bir sistemdir. E-Nabız sistemine kaydınız yoksa E-Devlet sistemi üzerinden kaydınızı kolaylıkla gerçekleştirebilir ve reçete sorgulamasından hastane randevu alımına kadar sağlıkla ilgili tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz. E-Reçete sorgulama işlemini E-Nabız sistemi üzerinden gerçekleştirebilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Öncelikle https://enabiz.gov.tr/ adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Daha önce E-Nabız sistemine kayıt olduysanız ‘E-Nabız Şifreniz ile Sisteme Giriş Yapın’ kutucuğuna, daha önce kaydınız yoksa ‘E-Devlet Üzerinden Kayıt Olun’ kutucuğuna tıklamanız gerekmektedir.
 • E-Devlet üzerinden kayıt olurken, kutucuğa tıkladığınızda sistem sizi otomatik olarak E-Devlet kimlik doğrulama sayfasına yönlendirecektir.
 • Kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra E-Nabız kayıt sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada gerekli bilgileri girdikten ve şifrenizi oluşturduktan sonra kayıt işleminiz tamamlanmış olacaktır.
 • E-Nabız sistemine giriş yaptığınızda sayfanın altında yer alan seçeneklerde ‘Reçetelerim’ kısmını göreceksiniz.
 • ‘Reçetelerim’ seçeneğine tıkladığınızda geçmiş ve güncel olan tüm reçetelerinizi görebilir, detaylarını inceleyebilirsiniz.

 

E-Reçete Nedir?

Ülkemizde 1 Temmuz 2012 tarihi itibari ile E-Reçete uygulaması başlatılmıştır. Sağlık hizmet sunucularının sistemleri üzerinden ilerleyen uygulama hekimlerin hastaları için yazdığı reçeteyi elektronik ortam üzerinden tanımlaması şeklinde ilerlemektedir. Reçete elektronik ortamda yazılarak, hastaya E-Reçete numarası verilmektedir. Böylece eczane reçete sorgulama işlemini elektronik ortamdan yaparak tüm detayları görüntülemektedir. E-Reçete olarak neredeyse tüm ilaçlar yazılabilmektedir. E-Reçeteye yazılmayacak ilaç grupları ise şu şekildedir;

 • Yurtdışından kişiye özel getirilen ve ithal olan ilaçlar
 • Majistral olarak yazılacak olan ilaçlar

SGK SMS Sistemiyle Reçete Bilgilendirmesi

Sosyal Sigortalar Kurumu’nun sunduğu ücretsiz bir hizmet olan SMS bilgilendirmesi, sosyal güvenlik sisteminin işleyişini ve güvenliğini en üst seviyelere çıkarmayı amaçlamaktadır. Vatandaşların SGK ile olan işlemlerinde SMS ile bilgilendirme almasını sistem, işlemleri daha hızlı hale getirmekte ve vatandaşın sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Sosyal Sigortalar Kurumu’nun sunduğu SMS bilgilendirmesi hizmetinden faydalanabilmek için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-cep-telefonu-bilgisi-beyan adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Giriş yaptıktan sonra hizmet ile ilgili detayları bir yazı karşınıza çıkacaktır. Yazının altında cep telefonu numaranızı girebileceğiniz bir kutucuk bulunmaktadır.
 • Cep telefonu numaranızı girdikten sonra altta yer alan ‘Bilgilendirme Metnini Okudum Onaylıyorum’ kutucuğuna tik koyarak ‘Kaydet’ butonuna basmanız yeterlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.