SSK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Verilir?

19.06.2017
360
SSK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Verilir?

Resmi bir şekilde faaliyette bulunan kurumlar, bünyesinde çalıştırılmak üzere bir işçiyi işe aldıklarında, hem iş sırasında oluşabilecek kazalara hem de çalışanların sosyal güvencesinin olması açısından, onun sigorta primlerini her ay düzenli olarak yatırması gerekmektedir. İşletmelerde çalışan kişilere yönelik bu primlerin ödenmesi ise, SSK işe giriş bildirgesi düzenlenmesi ve kuruma teslim edilmesinin ardından mümkün olacaktır. 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun gereklerine uygun bir şekilde hazırlanması gereken bu bildirge, belirli bir zaman aralığında kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. 5510 Sayılı Kanun’a göre, SSK işe giriş bildirgesi, kurumda kişinin işe başlayacağı tarihten bir gün önce kuruma bildirilmesi gerekmektedir. Eğer bu süreye uyulmaz ise, yasal olarak suç işlenmiş olacaktır. Bu durumun tespit edilmesi halinde ise, firmalar hakkında cezai işlemler uygulanacaktır.

5510 Sayılı Kanun’da, SSK işe giriş bildirgesi başta olmak üzere, işçilerin haklarının korunması açısından birçok maddeye de yer verilmektedir. Kişilerin sigortalarının geciktirilmesi açısından bazı işletmeler tarafından kişilerin belirli bir süre boyunca deneme sürecine tabi edilecekleri belirtilmektedir. Birçok kişi 3 ya da 6 ay arasında deneme sürecinde çalışmaya devam ederken, kendi haklarından da vazgeçmiş olmaktadır. Bundan dolayı, 5510 Sayılı Kanun’a göre, iş sözleşmesinde bulunan şerhler dikkate alınarak, yeni işe giren kişilerin en fazla iki ay boyunca deneme sürecine tabii edilecekleri belirtilmiştir. Bu süre, toplu iş sözleşmeleri söz konusu olduğu zaman, 4 aya kadar da uzatılabilmektedir.

SSK işe giriş bildirgesi, kişiler iş başı yapmadan bir gün önce kuruma bildirilmelidir. Fakat, 5510 Sayılı Kanun’a göre yapılacak olan uygulamalarda bazı istisnalar da bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir.

  1. Eğer söz konusu işyerinde ilk kez bir sigortalı çalıştırılmaya başlanacaksa, bir aylık süre içerisinde işe alınan kişinin işe giriş bildirgesinin bir ay içerisinde, ilk defa sigortalı çalıştırılmaya başlanan tarihten itibaren geçerli olmak üzere en geç 1 ay içerisinde kuruma bildirilmesi gerekmektedir.
  2. Tarım, balıkçılık ve inşaat sektöründe faaliyetgösteren isyerleri için, alınan her sigortalıya ait işe giriş bildirgeleri, söz konusu sigortalının işe başladığı tarihte en geç teslim edilmesi gerekmektedir.
  3. Eğer yabancu ülkelere yönelik sefer yapan bir ulaştırma firmasında araç için çalışmakla görevli olunuyorsa, sefer esnasındaki kişilerin işe giriş bildirgelerinin, işe giriş tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde kuruma bildirilmesi gerekir.
  4. Eğer kamu dairelerinde istihdam edilen kişiler varsa, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na  göre işsizlik sigortasına dahil edilmeyen sözleşmeli işçilerin, kamu idarelerinden yurt dışı için görevlendirilecek kişilerin işe giriş bildirgeleri, kuruma en geç işe giriş tarihinden bir ay sonra teslim edilmelidir.

SSK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Gönderilir?

İşverenler tarafından gönderilmesi gereken SSK işe giriş bildirgesi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na e-Sigorta kanalı ile gönderilmelidir. Bu yol ile gönderilmesi zorunlı olan bu bildiri, giriş bildirgeleri için belirlenen yasal süre içeriisnde gönderilmemesi ortaya çıktığında, işverenlere idari para cezası uygulanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir kişinin SSK işe giriş bildirgesi gönderilirken, TC kimlik numarası üzerinden kolaylıkla işlem yapılacaktır. Fakat, yabanıc uyruklu bir çalışan işe alınmışsa, bu durumda giriş bildirgelerinde kişilere Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından verilen ve 99 ile başlayacak olan kimlik numaralarının belirtilmesi gerekecektir. E-Sigorta üzerinden yapılması zorunlu tutulan bu işlem, genellikle firmaların muhasebe departmanı aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Fakat, hem çalışanların hem de işverenlerin, işe alım bildirgesini zaman aşımı olmadan teslim etmesi yasal bir zorunluluktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.