SRC Harçları Kaç Para? SRC Belgesi Kurs Fiyatları

18.01.2018
701
SRC Harçları Kaç Para? SRC Belgesi Kurs Fiyatları

Src harçları ne kadar? Nasıl alınabilir? Bu soruların cevapları için sizlere dair organize ettiğimiz birbirinden farklı çözümleri ön plana çıkarıyor ve karşınızda buluduruyoruz. Detayların hepsini tek bir tıklama ile incelemek ve bizlere bu konuda ulaşmanız adına daha fazla zaman kaybetmeyin ve sitemizi takip etme tüm hızınızla devam edin. SRC belgesi genellikle ticari araç kullanan kişilerin alması gereken bir belge türü oluyor. Yani panelvan, kamyonet, minibüs, otobüs, çekici ya da ticari araç kullanan diğer şoförler alıyor. Bu yüzden bu belgeler karayolu taşıma kanunan göre organize ediliyor ve sırasıyla gerekiyor. Karayolu üzerinde söz konusu araçlar ile ticari işlem yapan bireylerin, ihtiyaç duyduğu belgeler sırası ile ehliyet ve src belgesidir. Yani bir şekilde mesleki yeterlilik anlamını taşır bu belge. SRC belgesi almak için ödenen harç fiyatlarına bakalım isterseniz.

 

 

 

 • SRC Belgesi nasıl alınıyor?

İki farklı şeklide alınabiliyor bu belgeler. Bunlardan birincisi sınavlı, ikincisi de sınavsız olarak çıkıyor karşımıza. Sınava girerek SRC belgesi alabilmeniz için belli başlı koşullar bulunuyor. Bu yüzden sırası ile şu işlemleri incelemenizde fayda var.

 

 

 • SRC Belgesi veren resmi ve onaylı kurumlara ulaşmanız gerek (daha doğrusu kurslara),
 • Yurt içi taşımacılığı adına ön plana çıkarılan 36 saatlik eğitime katılmanız gerek,
 • Yurt dışı ile ilgili bir taşımacılık hizmetine ulaşmanız gerekiyor ise, 41 saatlik eğitim almanız gerekiyor.
 • Eğitimi aldıktan sonra ise sınav adına bir harç ücreti yatırıyorsunuz.
 • Sonrasında sınavdan 60 ve üzeri puan almanız gerekiyor,
 • Başarılı bir nota sahip iseniz, kart ücreti ödüyorsunuz ve kartlarınız sizin adresinize gönderiliyor.

 

 

Bir de sınavsız SRC belgesi almak var. Onun için de 2003 tarihinden önce ehliyete sahip olmanız gerekli. Yani eski bir sürücü olduğunuzu belirtmeniz adına. Bu şarta sahip iseniz evraklarınızı kursa götürmenizde fayda vardır.

Sınavsız ehliyetler için sunulan src belgesinin fiyatı: 100 ile 150 TL arasında sunuluyor,

Sınavsız olarak çift SRC belgesi almak istiyorsanız da bunun fiyatı 150 ile 200 TL arasında çıkıyor karşımıza.

Sınavlı belgelerin diğer ücretleri de şu şekildedir;

 1. Sınavlı src1 belgesi için 40 saat eğitim (840 TL)
 2. Sınavlı src 2 belgesi için 36 saat eğitim (745 TL)
 3. SRC3 belgesi için 41 saat eğitim (861 TL)
 4. Sınavlı SRC4 belgesi için 36 saat eğitim (756 TL)

 

 

Bu şekilde ön plana çıkıyor ve SRC BELGESİ HARÇ ÜCRETİ de 80 TL olarak ön plana çıkarılıyor. Ekstra olarak karşımıza çıkarılan kart basım ücreti ise 17 TL oluyor ayrıca.

 

 

SRC belgesine ek olarak gerekli olan ve ayrı olarak alınacak olan diğer belgeler ise, psiko teknik belgesi (150 TL), ADR – SRC5 tehlikeli madde belgesi 400 TL, SRC5 Temel artı tanker olarak sunulan belge ise 700 TL olarak çıkıyor karşımıza.

 

 

Bu denli bir fiyattan bakacak olursak, şayet belirli belgeler için fiyatlar artı harç ücreti ve kart bedeli dışında bir de eğitim alacağınız yerin ücreti bulunuyor. Bu da bulunduğunuz şehrin il ve ilçedeki durumuna göre değişebiliyor. Sabit bir taban fiyatı olmadığı için, kurslar kendi hocalarına ve yapılarına göre fiyatlandırma süreci organize edebiliyor. SRC belgesi ile ilgili cezalarda ise, genelde araç sahibine ceza kesiliyor. Belge ve taşıt belgesi, ticari araçlar için kış lastiği gibi ihtiyaçların olmaması durumunda araç sahibine ceza kesiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.