Sosyal Yardımlara Yeni Düzen

16.09.2018
198
Sosyal Yardımlara Yeni Düzen

Sosyal yardım düzenlemeleri 100 günlük eylem planı sonrasında yayınlanan Resmi Gazete ile birlikte yürürlüğe girdi. 65 yaş aylığından engelli maaşına kadar pek çok konuda düzenlemeye gidildi. Mevcut hak sahipleri ve yeni başvuruda bulunacak vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren düzenlemenin tüm detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

📌 Yaşlılık Maaşı Aylık Gelir Kriteri Değiştirildi ‼️

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler arasında yer alan 2022 maaşı bilindiği üzere;

 • 65 yaş maaşı,
 • Engelli maaşı

Olarak hak sahibi vatandaşlarımıza bağlanan aylıklara verilen genel isimlendirmedir. Temmuz ayı itibari ile hak sahiplerinin tüm dikkati 2022 maaşları ile ilgili yaşanan gelişmelere çevrilmiştir. Temmuz ayı maaş zammı ve üç ayda bir verilen 2022 maaşlarının aylık olarak Ekim ayı itibari ile verileceği açıklaması sonrasında hak sahipleri memnun olurken, yeni düzenleme ile birlikte hak sahipliği için başvuruda bulunacak adaylara müjdeli haber verildi. Bilindiği üzere yaşlılık aylığı hakkı kazanılması için hane geliri belirleyici bir kıstastı. Tüm hane geliri toplandıktan sonra hane ortalaması alındığında kişi başına düşen ortalama gelir miktarı net asgari ücretin üçte biri ve fazlasına denk gelen vatandaşlarımız yaşlılık aylığından faydalanamıyordu. Yeni düzenleme ile birlikte hane halkı geliri yerine eş ve başvuru sahibinin geliri belirleyici kıstas olacak ve bu gelir asgari ücret net tutarının üçte birinin altında ise yaşlılık aylığı hakkı kazanılabilecek. Ayrıca hane harcamaları da yaşlılık aylığı bağlanması için yapılacak değerlendirmede belirleyici rol alacak.

📌 Engelli Maaşı Puanlamasında Yapılan Değişiklik ‼️

Sosyal yardım parası olarak engelli ve engelli yakınlarına verilen engelli aylıklarında kullanılan puanlama sistemi kaldırıldı. Kaldırılan puanlama sisteminde bilindiği üzere başvuru sahiplerinin;

 • Harcamalarına,
 • Gelirlerine,
 • Sahip oldukları taşınmazlara

Bakılarak gelir tespiti yapılmaktaydı. Yeni düzenleme ile rafa kaldırılan bu formül yerine hane halkının kişi başına düşen ortalama gelirine bakılması kararlaştırıldı. Düzenlemeye göre hane halkının ortalama geliri, asgari ücret net tutarının üçte birinden az olması halinde aylık bağlanabilecek. Hane geliri ortalaması alınırken;

 • Nafaka,
 • Kira geliri,
 • Hane halkının sahip olduğu gayrimenkuller ve binek araçlar,
 • Tarımsal ve hayvancılık gelirleri,
 • Alınan her türlü ücret ve yevmiye,
 • Sahip olunan arazi, arsa ve hayvanlar

Dikkate alınarak hesaplama yapılacak.

Sosyal Yardımlara Yeni Düzen

📌 Sosyal Yardım Hakkı Bulunan Vatandaşlarımız İstihdama Teşvik Edilecek ‼️

100 günlük eylem planında sosyal yardım politikaları hakkında pek çok yeni düzenleme getirildi. Eylem planına göre sosyal yardımlardan yararlanan vatandaşlarımızın istihdama yönlendirilmelerine karar verildi. İstihdam edilecek hak sahipleri daha fazla gelir sahibi olabilirken devletin sosyal yardımlara ayırdığı ödenek miktarı da azaltılarak daha çok ihtiyaç sahibi vatandaşa ulaşılabilmesi amaçlanmaktadır.

⭕️ Mükerrer Sosyal Yardımları Önleyici Düzenleme

Haberlerde de sıklıkla karşılaştığımız problem başında mükerrer sosyal yardımlar gelmektedir. 100 günlük eylem planında alınan kararlar doğrultusunda Resmi Gazetede yayınlanan düzenleme ile bu konuda kalıcı çözümler getirildi. Mükerrer sosyal yardımlarının önlenebilmesi için sosyal yardım veren kamu kurumlarının ve yerel yönetimlerin veri tabanları güncellenecek. Yapılan güncelleme ile güçlenecek olan veri tabanları birbirleri ile entegre bir şekilde çalışarak mükerrer sosyal yardımlar önlenecek.

⭕️ Daha Çok Muhtaç Aileye Ulaştıracak Düzenlemeler

Vatandaşlarımıza sunulan sosyal yardım ve sosyal hizmet alanında yapılan iyileştirmelerle engelli raporları hakkında iyileştirmeler de yapıldı. Engelli sağlık raporlarının alınması sırasında meydana gelen aksaklıklar giderilerek hak sahiplerinin engelli maaşına ulaşımları kolaylaştırılacak. 5 Bin muhtaç aileye ulaşmak amacıyla çoklu doğum yardımının hayata geçirildiği düzenleme ile sosyal yardımlar konusunda yaşanan tüm aksaklıkların iyileştirilmesini gerçekleştirecek adımlar hayata geçirildi.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.