Sosyal Medyanın Satışlara Etkisi

12.09.2018
272
Sosyal Medyanın Satışlara Etkisi

Sosyal medya her geçen gün daha yüksek sayıda kullanıcı sayısına ulaşıyor olmasıyla beraber, satışlar için de potansiyele ulaşma noktasında tercih edilen en önemli kanalları da oluşturur durumda. Pazarlama açısından bakıldığında oldukça etkili çözümleri sağlayan sosyal medya, satışlara olan etkisini de kullanıcı sayısıyla beraber daha üst noktaya taşımaya başlamış durumda. Gerçek insanlarla etkileşim kurabilme olanağını beraberinde getiren bir kanal konumunda bulunuyor olmaları sayesinde, sosyal medya satışlar açısından belirgin seviyede farklar yaratabilmeyi mümkün kılar seviyeye gelmiştir. Sosyal medyanın geçmiş yıllarla kıyaslandığında artık pazarlama açısından gösterdiği gelişimle beraber vazgeçilemez bir noktaya ulaşmış durumdadır. Güçlü bir pazarlama için olmazsa olmaz sosyal medya kanalları üzerinden farklı yöntemler kullanılarak satışlara pozitif etkiler sağlanabilir.

Sosyal Medyanın Satışlara Etkisi Nedir?

Ölçülebilir Satış Rakamları

Sosyal medya verilerinin ölçülerek değerlendirilebiliyor olması sayesinde yapılan hatalar ve eksik noktaların tekrar gözden geçirilebilmesi mümkündür. Kolaylıkla veri işlemelerinin yapılması sayesinde satışlar için daha yüksek etkiyi beraberinde getirecek olan uygulamalara başvurulabilmesi mümkündür. Sosyal medyanın satışlara etkisinin ölçülebilir olması en önemli avantajlar arasında yer alıyor olmakla beraber, başarılı sonuçları elde etmede de fark yaratan özelliğe sahiptir. Satış rakamlarında mevcut olan ölçülebilirlik durumu sayesinde diğer yöntemlerden ayrılan seçimlerin yapılabilmesi ve daha geniş açıdan pazarlamanın değerlendirilebilmesi mümkündür. Satış rakamlarının gerçek verilerden oluşan sonuçlarla gözden geçirilebilmesi avantajı sadece sosyal medyayla çok hızlı şekilde gerçekleştirilebilir durumdadır.

Hızlı Yayılma

Sosyal medya paylaşımları sayesinde satışların artırılması noktasındaki en önemli kilit noktalar arasında hızlı yayılma bulunur. Satışların gerçekleştirilmesi aşamasında kullanıcı kitlesi arasında belirli bir etkileşim bulunur. Mevcut olan etkileşimin hızlı şekilde artış gösterebilmesini sağlama noktasında sosyal medya kanalları aktif olarak görev yapar. Satışlara doping etkisi yaratıyor olması sayesinde hızlı yayılmayı beraberinde getiriyor olması, sosyal medyanın satışlara yaptığı etkinin en önemli göstergelerinden birisi konumunda bulunur. Geleneksel satış yöntemi uygulamalarında yayılma, sosyal medyada olduğu kadar hızlı şekilde gerçekleştirilemez durumda olduğundan dolayı kullanıcılar arasında etkileşim oldukça yavaş ve rastgele işler. Sosyal medya kanalları sayesinde bu durum ortadan kalkar.

 

Yeni Müşterileri Keşfetme

Pazarlamanın etkili olabilmesi ve satışların yüksek seviyeye ulaşmasını sağlayabilmede yeni müşterilerin keşfedilmesi büyük öneme sahiptir. Sosyal medyanın satışlara etkisi içerisinde en önemli noktalardan biri yeni müşterilerin keşfedilebilmesidir. Pazarlamada satış oranlarının en önemli değer konumunda bulunuyor olması nedeniyle, değerlerde yaşanan artışla beraber kazanç geri dönüşleri de direkt olarak artış gösterecektir. Yeni müşterilerin keşfedilmesi noktasında sosyal medya, başka hiçbir kanalın sunmadığı getirileri oluşturduğundan dolayı yüksek derecede fark yaratılmasını sağlar. Müşterilerin tamamının bir arada olduğunu ve bu müşteriler arasında yenilerin de olduğunu düşünün.  Sosyal medya tam olarak herkese erişim sağlayabilmede avantajlı konumda yer almayı sağladığı gibi pazarlamanın etkili şekilde gerçekleştirilmesinde rol oynar.

Gerçek Etkileşim

Sosyal medya her ne kadar dijital bir kanal olarak görülse de tamamen gerçek kişilerden oluştuğundan dolayı, etkileşimlerin her biri de gerçektir. Pazarlama ürünlerinin sosyal medyada aktif olarak yer alabilmelerini sağlama avantajı bulunur. Sosyal medyanın satışlara etkisi bu açıdan değerlendirildiğinde sadece kazançtan fazlası olarak markalaşma değerine de katkı sağlar. Pazarlamanın temel amacına hizmet ediyor olması, sosyal medyanın önemini bir tık daha ön plana çıkararak en etkili sonuçların alınabilmesi noktasında başarılı olabilmeyi mümkün kılan faktörlerden birisi konumunda bulunur. Etkileşimin tamamen gerçek olması sayesinde yapılan pazarlamanın geri dönüşlerinin yüksek seviyede tutulabilmesi noktasında belirgin bir etkinin görülebilmesi ayrıcalığı sağlanır.

Aktiflik

Sosyal medya sürekli olarak aktifliğini koruduğundan dolayı, satışlara sosyal medyanın etkisi de sürekli olarak satışı yapılan ürün-hizmetin aktifliğini korumasıdır. İlk olarak sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen paylaşımın bile uzun süre sonra satışının devam edebiliyor olması sayesinde gerçek aktifliğin sürekli olarak korunabilmesi olasılığı bulunur. Satışlara etki açısından diğer kanallar bu etkiyi sağlamayacağı gibi sosyal medya kullanıcıları sürekli olarak bir döngü oluşmasına zemin hazırlayarak satışlara doğrudan etki ederler.

Ani Yükselen Kazanç Oranları

Sosyal medyanın satışlara en önemli etkisi ani kazanç yükselişlerini sağlayabilmedir. Kullanıcılar için ön plana en çok çıkan popüler ürünlerin satın alma noktasında bir kartopu etkisi yaratılarak satış oranlarının zirve noktaya çıkarılabilmesi avantajı bulunur.

Sosyal Medyanın Satışlara Etkisi Doğal mıdır?

Sosyal medya insanların ortak olarak yer aldığı satış kanalları olarak değerlendirilebilir. Sosyal medyanın satışlara etkisi tamamen doğal şekilde işlediğinden dolayı, herhangi bir olumsuz etkisinin bulunması söz konusu değildir. Doğal bir etkiyle beraber pazarlama etkilerinin yükseliyor olması ve aynı zamanda satış rakamlarında belirli bir ivme yakalanıyor olması sayesinde bir süreç halinde işler. Satışlara etki açısından bakıldığında sosyal medya oldukça başarılı sonuçları beraberinde getiren kanallardan oluştuğundan dolayı her zaman en önemli tercihler arasında yer almalıdır. Her satışçısının kolaylıkla kullanabileceği farklı kanallar bulunuyor olmakla beraber, sosyal medyanın satışlara etkisi göz önüne alındığında her zaman güncel tutulmaları önemlidir.

Sosyal Medyayla Satışlar Her Zaman Yükselir mi?

Satışlara etkisi açısından sosyal medya pek çok beklentiyi yerine başarıyla getiriyor olması sayesinde belirgin bir farkı oluşturma noktasında da ayrıcalıklı sonuçları sağlar. Doğru şekilde sosyal medya yönetiminin yapıldığı her zaman pazarlama yolu olarak bu kanalların kullanılması sayesinde satışlar açısından beklentilerin üzerine çıkabilen etkinin yaratılması sağlanabilir.

Öncelikli olarak belirli kişilere ardından belirli kitleye ulaşma hedefiyle yapılan çalışmalar neticesinde sosyal medya sayesinde satışlara katkı sağlanabilmesi ayrıcalığı kolaylıkla elde edilebilir. Her zaman pazarlama tekniği olarak tercih edilebilecek olduğundan dolayı belirgin seviyede farkları oluşturabilme noktasında avantaj elde edebilmede etkilidir. Satışlara etkisi göz önünde bulundurularak her zaman uygulanmalıdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.