Sigorta Muayene Ücretleri Ne Kadar ?

18.02.2019
209
Sigorta Muayene Ücretleri Ne Kadar ?

Devletimizin en önemli görevleri arasında vatandaşlarına sağlık hizmetlerini ulaştırması var. Bu hizmetlerden daha iyi biçimde yararlanabilmek, bunu yaparken de masrafları nedeniyle sıkıntıya girmemek her vatandaşımızın doğal hakları arasında yer alıyor. Özellikle sosyal güvencesi olan vatandaşlarımız bu hakka herhangi bir ücret ödemeden sahip oluyor. Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız bu konuda biraz daha şanssızlar, çünkü belli orandan ücret ödemek durumunda kalabiliyorlar. Devletimiz her vatandaşın ücretsiz biçimde yararlanabilmesi için Genel Sağlık Sigortası yapısını sigortalı olmayanlar için de getirdi. Yazımızda, vatandaşlarımızı sigorta muayene ücretleri konusunda bilgilendirmeye çalışıyoruz.

 

Her vatandaş, devletin hastanelerine giderek muayene olabiliyor. Ancak sigortalı olanlara devlet hastanelerinde öncelik tanınıyor. Sağlık sorunları sebebi ile oluşan masraflar devlet tarafından karşılanıyor. Sigortası bulunmayan vatandaşlarımız ise sigortalılar kadar rahat değil ve masrafları cebinden karşılamak durumunda kalabiliyor. Bu durumu Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına girerek aşabilir ve sağlık hizmetlerinden faydalanırken, masraf alınmasını engelleyebilirsiniz.

 

Devlet hastanelerine muayene yada tedavi için gitmeden evvel randevu alınması işlemini 182’yi arayarak gerçekleştirmelisiniz. İkamet ettiğiniz yere yakın bir yerde, hangi bölümden tedavi almak istediğinizde bunu telefonda ifade edip randevu alma sürecini tamamlamalısınız. Sıranızı alırken de saat bilgisini unutmadan geç kalmamaya özen göstermelisiniz. Eğer randevuya geç kalırsanız yeniden keyfi olarak muayene olma şansını kaybeder ve diğer insanların hakkını gasp etmiş olursunuz.

 

Eğer sigortasız hasta iseniz, paralı hasta girişinden girişinden girişiniz yaptıracak ve genel olarak 30 ₺’lik bir muayene ücretini paralı hasta veznesine yatırmak durumunda kalacaksınız. Kayıt işlemi bu şekilde tamamlanmış olacaktır. Eğer hasta girişi acil üzerinden yapılırsa, farklı bir süreç işler ve ağır yaralama varsa tedavi sonrasında ödeme yapılması gerekebilir. Almış olduğunuz randevu sonrasında muayene ücretini ödemeyenler sağlık hizmetlerinden yararlanamaz. Sigortalı olan yani sosyal güvencesi olan vatandaşlar ise randevu aşaması sonrasında hasta kayıt işlemi esnasında önceden 5 ₺ iken önce 6 ₺ güncel olarak da 8 ₺ olarak ödeme yapıyor. Elbette bu ücret nakit olarak alınmıyor ve tedavi amaçlı yazılan ilaçları almak için eczaneye gittiğinizde karşınıza çıkıyor. Muayene ücreti eczanelere yapacağınız ödemelere yansıtılıyor. Bu durum vatandaş tarafında, ilaçların pahalı olduğu yönünde bir izlenim yaratıyor. Oysa ilaç için verilen ücrette muayene ücreti de yer alıyor. Özel hastanelerin birçoğunda da sigortası olan vatandaşlar yaklaşık 25- 30 ₺ indirimle muayene olabiliyor. Sigortalı hastalar, eczanelerde de indirimli bir şekilde ilaçlarını alma şansını yakalıyor.

 

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın sayısı oldukça fazla. Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmayan, işsizler, bakıma muhtaç kişiler bu kapsamda olup sigortası bulunmayabilir. Devlet tarafından işsizlik maaşı çerçevesinde sigorta yapılıyor, bakıma muhtaç kişilere de sigorta ödeniyor. Son çıkan yasa kapsamında her vatandaş sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma şansını “Genel Sağlık Sigortası” (GSS) kapsamına alınarak elde ediyor. GSS için ikamet ettiğiniz ilçenin Kaymakamlıklarına, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek durumunuzdan haberdar etmelisiniz. Bu şekilde sigorta başvurusunda bulunarak sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkını elde edebilirsiniz. Bu başvuru esnasında bir gelir testi istenerek maddi durumunuz göz önünde bulundurularak sigortalı olup olma süreciniz başlatılacaktır. Genel sağlık sigortası kapsamında sigorta almaya hak kazanmanız durumunda ödemeniz gereken bir prim karşınıza çıkacak ve ödemelerinizle sağlık hizmetlerinden yararlanmaya ücretsiz olarak başlayacaksınız. Aylık geliri asgari ücretin üçte biri olanlara bu kapsamda sağlık hizmetlerinden ücret ödemeden faydalanma olanağı getirildi. Bu hastaların tüm masraflarını ve borçlarını devlet üstlenir. Sağlık ocağı muayeneleri ise her vatandaş için ücretsizdir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.