Sıfır Faizli Kobi Kredisi!

31.05.2017
207
Sıfır Faizli Kobi Kredisi!

Girişimcilere özel olarak ele alınan ve aynı zamanda istihdamı arttırabilmek açısından belirlenmiş Kobi kredileri, artık kişilerden herhangi bir faiz uygulaması ele alınmadan sunuluyor. Devlet destekli olarak bilinen bu kredi türü, yatırımcılara finansal destek olanakları sağlıyor. Bu kapsamda faizsiz Kobi kredileri ismiyle öne çıkan kredi türü, 2017 yılı itibariyle birçok kişinin yeni iş olanaklarından faydalanmasını sağlıyor.

Devlet destekli olarak hem KOSGEB, hem de Esnaf Kefalet Odası tarafından dağıtılan bu kredi seçenekleri, sizlerin yeni bir iş ortamı kurmanıza doğrudan finansörlük ediyor. KOBİ ve esnaflara yönelik olarak sunulan bu kredilerde, kamu ve özel bankalar ile yapılan protokollere göre krediyi almaya hak kazanmış kişilere ödemeler yapılmaktadır. En son düzenlenen KOSGEB faizsiz kredi kampanyasıyla beraber 350 binden fazla esnaf, faizsiz 50,000 TL kredi seçeneklerinden faydalandılar. Bu noktada KOBİ’lerin, kredi kullanım süresi de devam etmektedir. 50,000 TL faizsiz kredi başvuruları bitmiş olsa da, 100,000 TL faizsiz kredi başvuruları hala devam etmektedir.

KOSGEB’den 100 Bin TL Faizsiz Kredi Şansı!

KOSGEB’in esnaflara ve KOBİ’ler için sunmuş olduğu 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi imkanları sürmektedir. Bunun için KOBİ’lerin yeni yatırım alanları belirleyip, buna istinaden bir iş planı hazırlaması gerekmektedir. Böylelikle KOBİ iş planı ve KOSGEB tarafından uygun görüldüğünde 50 bini hibe ve 100 bini faizsiz olmak üzere totalde 150 bin TL’lik kredi seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

KOBİ Kredi Seçenekleri Nelerdir?

KOBİ’ler, orta ölçekli olup üretim endeksli işletmelerdir. Devlet bu işletmeler için bazı kredi destekleri sağlamaktadır. Bunu ya devlet bankaları ya da özel bankalar aracılığıyla yapabileceğiniz gibi, aynı zamanda KOSGEB olarak adlandırılan orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi bakımından da ele alınabilir.

Orta ölçekli işletmelerin daha fazla büyümesi ve devamlılıklarını öne çıkartması bakımından KOBİ kredisi adı altında hizmetlerini “geri ödemesiz, düşük faizli” krediler olarak kullandırmaktadır. Kobi kredilerine bakıldığı zaman kendi alanında pek çok farklı çeşit türün olduğunu görmek mümkün. Örneğin bazı Kobi kredilerinde 5 yıl geri ödemesiz seçenekleri söz konusu olabilirken, bazılarında ise 1 yıl geri ödemesiz, hem de sıfır faiz uygulaması sağlanmaktadır. Birçok Kobi’nin almak istediği bu kredi türü, devlet tarafından sağlanmaktadır.

Hibe grubu Kobi kredileri!

Hibe gruplarına “kredi” demek pek de doğru olmayacağı gibi, devlet bu tip yatırımları doğrudan yatırımcılara hibe etmektedir. Yatırım ağını genişletmek ve özellikle yeni yatırım yapacak olan işletmelere verilen bu hibe kredilerinde devlet geri ödeme şartı aramamaktadır. Bu kredilerin yerinde kullanılıp, kullanılmadığını tespit etmek maksadı ile sıkı bir inceleme ortamı kurabilmektedir.

Yıllar sürecek bu inceleme ve takip süreciyle beraber kredinin tam yerinde ve amacında kullanması uygun görülür. Verilecek kredinin tamamı tek seferde verilmemektedir! Bunun yerine parça parça kişiye aktarılan kredilerde, harcamalar da yerine göre yapılmaktadır. Örneğin devlet sizlere Kobi kredisi adı altında 100 bin TL olanak tanıdı. Bu ödemeler parça olarak ilk etapta 20 bin TL, sonra ki etaplarda taksit olarak yine hesabınıza yatırılır.

Ertelemeli Kobi Kredileri Nedir?

Devletin özellikle üzerinde durduğu bir diğer kredi uygulamasıdır. Halkbank aracılığıyla sağlanan bu kredi seçenekleri, belli bir süre geri ödemesiz olarak ele alınır. Örneğin 50,000 TL kredi alan bir kişi, kredi borcu taksitlerini en erken 2 sene sonra ödemeye başlar. Burada ki amaç ise üretimin potansiyelini arttırmaktır. Çekilen krediyi ödeme telaşıyla beraber diğer yatırımların sekteye uğraması göz önünde bulundurulurken, bunun iin yatırım alanı rahatlayana kadar devlet kobiden kredi taksitleri talep etmemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.