Sicilim Bozuk Kredi Çekebilirmiyim ?

19.12.2017
245
Sicilim Bozuk Kredi Çekebilirmiyim ?

  Kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar üzerine arayışlarını sürdüren tüketiciler bu kapsamda içerisinde bulundukları ekonomik krizi aşmak adına çaba sarf etmektedir. Bireysel manada ülkemizde yer alan milyonlarca tüketici içerisinde oldukları bu ekonomik krizi aşmak adına bankaların kendilerine sunacak olan kredi ürünleri ile yüklerini hafifletmek istemektedirler. Bu kapsamda tüketicilere çözümler sunan bankalar zor durumdan çıkmalarını sağlayarak ekonomik dengelerinin yeniden düzelmesinde büyük bir katkı sağlamakta. Kredi çekme ile ilgili tüm işlemlerde tüketicilerin daha rahat bir şekilde kredi çekmelerini sağlayan bankalar bu doğrultuda kişilerin sıcak nakit para ihtiyaçlarını karşılayarak borçlarının ödenmesinde veya diğer farklı ihtiyaçlarını gidermelerinde destek olmaktadır. Öte yandan günümüzde birçok kişinin içerisinde olduğu durum olan ve arayışta olduğu “sicilim bozuk, kredi çekebilir miyim” sorusuna konumuzun devamında önemli bilgiler sunacağız.

 

KREDİ SİCİLİ NEDEN BOZULUR?

Kredi sicili neden bozulur sorusuna cevaben ilk olarak ödemelere ilişkin hususlar baş göstermektedir. Bankalara ait kredi veya kredi kartı ürünlerinden herhangi birinin ödemelerinde sorun yaşadığınız takdirde bu tür hususların ilk etapta baş göstermesi kaçınılmaz olmakta. Tüketicilerin mevcut banka borçlarının 3 aylık ödeme sürecini yatırmadıkları halinde bankalar tarafından yakın takibe alınarak icralık bir duruma sürüklemektedir. İkinci ayın ödemesi gerçekleştirilmediği takdirde bankalar kırmızı çizgiyi geçtiğinize dair bilgilendirme yaparak ödemelerinizin en kısa zaman’da yapmanızı istemektedir. Asgari düzeyde ödeme tutarının ödenmemesi halinde ve üçüncü ayında ödeme metodunda sorun yaşandığı takdirde bu durum avukata intikal ederek bu kapsamda icra döneminizin başlangıcını belirtmektedir.

KREDİ SİCİLİ BOZUK OLANA KREDİ VEREN BANKALAR

Kredi siciliniz bozuk ise öncelikle kredi notunuza dair skorunuzu bilmeniz gerekmektedir. Birçok bankanın bağlantılı olduğu Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından geliştirilen Findeks kredi notu sisteminden kredi notunuza ilişkin net bilgiler alabilirsiniz. Merkez Bankası verileri ile %95’lik bir orantıda doğru bir bilgi sunan Findeks sayesinde kredi notunuzu öğrenerek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Skorunuz iyi bir derece ise kredi çekmenizde yardımcı olacaktır. Fakat siciliniz bozuk ise maalesef ülkemizdeki birçok banka bu kapsamda kredi veya kredi kartı hizmeti sunmamaktadır. Bunun için şahsınıza ait elle tutulabilir ev, araç ve benzeri bir menkulü ipotek ederek kredi çekebilirsiniz. Bunun dışında kamu personel bir tanıdığınız var ise kefil olması halinde kredi çekebilirsiniz.

KREDİ SİCİL AFFI UYGULAYAN BANKALAR HANGİLERİ?

Kredi başvurularında bankaların ilk olarak baktığı kredi notu durumu maalesef herkes için geçerli olan bir durumu kapsıyor. Ocak 2017 yılında kurul tarafından onaylanan ve resmi gazetede de yayınlanan sicil affından faydalananların sayısı bir hayli fazla oldu. Sicil affından faydalanmak için ise resmi gazetede yayınlandıktan hemen sonraki ilk 6 ay içerisinde tüm borçların ödenmesiyle birlikte sicil affından faydalanabiliniyordu. Fakat her ne kadar kurul tarafından çıkan bir kararname olsa da birçok banka kendi isteğine bağlı olarak sicili temizlenen kişiler kredi veya kredi kartı vermeme gibi durumlara karar verebiliyor. Kredi notunun düşük olması veya ret alma durumlarına yönelik olarak birçok kişi kredi veya kredi kartı gibi bankacılık ürünlerinden faydalanamıyor. Bu kapsamda oluşturulan kredi notu sistemi kişinin güvenini de göz önünde tutan bir sistemi kapsıyor. Bankalar tarafından göz  önünde bulundurulan banka sicil affı yasası ile birlikte birçok banka sicil affından faydalanan kişiye kredi ve diğer bankacılık hizmetlerini sunmaya devam ediyor. Hemen aşağıda yer alan bankalar aracılığı ile kredi ürünlerinden faydalanabilir ve düzenli ödemeler yapmanız halinde kredi notunuzu tekrar yükselterek daha fazla kredi çekme talebinde de bulunabilirsiniz.

  • İş Bankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • Denizbank
  • Akbank
  • Garanti Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • QNB Finansbank
  • TEB

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.