Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır

24.11.2017
260
Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır

Genellikle kredi üzerine kara listeye giren kişiler için önem arz eden sicil affı başvurusu günümüz çek ve senet gibi durumlardan oluşan sorunlarda da önem duyulmaktadır. TBMM tarafından yürürlüğe girildikten sonraki 6 ay içerisinde geçerli kılınacağı bildirilen kredi sicil affı ise bunlardan en önemlileri arasında yer almakta. Ülkemizde özelliklede son birkaç yıl içerisinde kredi ve kredi kartı kullanımının sayısı artmış ve birçok kişi geri ödemelerde zorluk çektiğinden ötürü icralık duruma gelmiştir. Bu kapsamda ortaya çıkan kara liste durumu da kişinin bankalar tarafından sicil bozukluğuna uğramasını sağlamıştır. Konumuz dahilinde ise sizlere konu başlığımızda da belirttiğimiz üzere sicil affı başvurusu nasıl yapılır ve diğer önemli bilgileriyle birlikte detaylar sunacağız.

Torba yasası henüz meclise dahi gelmeden önce tüketiciler böyle bir durumun var olmayacağını dile getirmekteydiler. Fakat sonrasında ise yürürlükten geçen bu yasa kabul edildi ve birçok kişi artık bu başvurundan nasıl faydalanabilineceği üzerine bilgiler edinmeye başladı. Kredi sicil affından yararlanmak isteyen kişilerin ilk durağı ilgili banka şubelerine giderek müracaatta bulunmalar gerekiyor. Verdiğimiz bu bilgi tamamen yetkili kişiler tarafından beyan edilen söylemlerden oluşmaktadır.  Bankaya gitmeden önce ise mutlaka hangi koşullar altında olabileceğinizi de bilmeniz gerekmektedir.

 

Sicil Affı Neye Yarıyor?

Bankalar müşterisi olan tüketicilerin 90 günü aşan banka borçlarını ödemedikleri halinde görevlendirdikleri avukatlar tarafından yasal yollarla borcu tahsil etmek için ilgili makamlara başvuruda bulunmaktadırlar. Bu sürecin başlamasıyla birlikte ilgili borçlu tüketici “kara liste” dahiline eklenmektedir. Bu liste kapsamına girdiğiniz takdirde en az 5 yıl boyunca hiçbir bankadan kredi, kredi kartı ve benzeri hizmetlerin faydalanamayacağını da belirtmekte fayda var. Bu doğrultuda var olan kişilerin bankalara yaptıkları kredi ve kredi kartı üzerine başvuruların tamamı ise reddedilmektedir. Sicil affı ise tam da bu konuda yardımcı olan etkiyi yaratıyor. Sicil affı kapsamında olmak kredi ve benzeri banka borçlarınızın oluşan kara liste durumundaki kötü sicil durumunuzu ortadan kaldırarak çözüm bulunmasını sağlıyor.

Sicil Affına Kimler Başvurabilir?

Gerçek ve tüzel kişiler olacak şekilde yasanın yürürlülüğe girmeden önce kullandıkları ve sorun yaşadıkları kredi ödemeleri içerisinde bulunan kişiler bu aftan yararlanmaktadırlar. Sicil affı ile birlikte kara liste dahilinde olan 12 milyon’a yakın bireysel, 2,5 milyon’a yakın ise kurumsal tüketicilerin kara listeden çıkarılacağı belirtildi.

Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelelim en önemli noktaya, sicil affı üzerine bilgi verdiğimiz konumuzdaki bu başlık içerisinde ise sizlere başvurunun nasıl yapılabileceğini belirteceğiz. Öncelikli olarak sicil affından yararlanmak isteyen kişinin başvuracağıilk adres borçlu olduğu bankanın herhangi bir şubesine gitmesi üzerinedir. Kişinin banka şubesine giderek başvuru da bulunması ise şartlar arasında ilk sırada yer alıyor. Başvuru sonrasında yasal takip kapsamında olan borcun o anda ödenmesi gerekmektedir. Ödemenin gerçekleşmesi için gerek meblağ yok ise yine ilgili bankadan kredi çekerek kredi borç yapılandırma üzerinden borcun kapatılması sağlanmaktadır. Yapılacak olan peşin ödeme veya kredi yapılandırma sonrasında ise ilk altı ay içerisinde ilgili kişi kara listeden çıkarak sicil affından faydalanmış olacaktır.

Sicil Affı Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Yasa yürürlüğe girdikten 6 ay sonra içinde borcun tamamı ödenmelidir.
  • Yasal yürürlülükten sonra 6 ay içerisinde kredi borcunu yapılandıranlar bu aftan yararlanabilmektedirler.

Önemli Bilgi: Hemen yukarıda belirtilen iki maddenin de gerçekleştirilmesi halinde şartlar yerine getirilmeyebilir konumunda olabilmektedir. Bunun en etkin sebepleri ise kişinin çek, kredi, kredi kartı ve senet gibi borçlarıyla alakalı olarak kara listede bulunmasıdır. Bu bilgiler aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi kapsamında da tutulduğu için sorun yaşanabiliyor. Bu durum bankalar her ne kadar sorunu dikkate alsa dahi kendi kayıtları içerisinde var olarak gösterebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.