SGK Primlerin Eksik Ödeniyor İstifa Edersem Kıdem Tazminatı Alır mıyım?

01.06.2019
279
SGK Primlerin Eksik Ödeniyor İstifa Edersem Kıdem Tazminatı Alır mıyım?

SGK Primlerin Eksik Ödeniyor İstifa Edersem Kıdem Tazminatı Alır mıyım?

SGK’ya gerçek ücreti üzerinden bildirilmemiş olan çalışanlar iş sözleşmelerinin feshini gerçekleştirerek kıdem tazminatlarını almaları mümkündür. Bu gibi durumlar karşısında ilk olarak uyarı çekmek daha sonra da istifasını sınarak arabulucuya gidilmesi gerekir.

Çalışan kişilerin en fazla merak ettiği konuların başında işveren ile 3.000 TL üzerinden anlaşma yapıldı. Fakat sigortayı asgari ücret üzerinden yatırıyor. İşveren bu durumu düzelteceğini dile getirdi. İşçinin istifası halinde işsizlik sigortasından faydalanması mümkün mü?

SGK’ya gerçek ücreti üzerinden bildirimi yapılmayan çalışan kişiler haklı sebepler ile iş sözleşmelerinin feshini gerçekleştirerek kıdem tazminatlarını almaları mümkündür. Bu gibi durumdaki çalışanların ilk işleri, işverene bir uyarı çekmeleri ve işveren hala asgari ücret üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesine devam ediyorsa istifa ederek ilk olarak arabulucu, daha sonra mahkeme yoluna gitmeleri büyük öneme sahiptir.

SGK Primlerin Eksik Ödeniyor İstifa Edersem Kıdem Tazminatı Alır mıyım?

Yargıtay, birçok kararında çalışan kişilerin istifa ederek kıdem tazminatı alabileceğine olumlu bakıyor. Fakat, kıdem tazminatı için hak kazanabilmek açısından 1 senelik çalışmanızın olması zorunludur. İşsizlik sigortasından faydalanmanız açısından de arabuluculuk ile mahkeme sürecinin tamamlanması gerekeceği için son 3 sene içinde en az 600 gün işsizlik sigortasına prim ödenmiş olması gerekir.

Kıdem Tazminatı Nedir?

İşçinin mevcut iş sözleşmesi bittiğinde şayet, işçinin ölümü halinde mirasçısına, çalıştığı süre ile orantılı bir şekilde 1 kez ödenen (işçi taksit ile ödemeyi kabul edebilir) tazminata verilen addır. İşçilerin kıdem tazminatı alabilmeleri açısından iş yerinde en az 1 sene olmak kaydı ile çalışmış olmaları gerekir.

Çalışanların kıdem tazminatı alabilmeleri için işveren tarafından işten çıkarılması veya aşağıda belirtilen şartlar dahilinde işten ayrılması gerekir;

  • Emeklilik, malullük ya da toptan ödemeye hak kazanılması
  • Haklı fesih yapılması
  • Evlendikten sonraki 1 sene içerisinde işten ayrılması (kadın işçi)
  • Ayrılma nedeninin askere gitmek olması (erkek işçi)
  • 15 yıl, 3 bin 600 günün doldurulması

Kıdem tazminatı, her bir senelik kıdem için 30 günlük brüt ücret üzerinden hesaplamaları yapılır. Sendikalı çalışanlar ise toplu sözleşme ile 1 sene için 45 günlük ücret tutarında kıdem tazminatı ödenmesi sağlanıyor. Kıdem tazminatı hesaplamalarında son ücret dikkate alınıyor.

SGK Primlerin Eksik Ödeniyor İstifa Edersem Kıdem Tazminatı Alır mıyım?

Düzenli bir şekilde ödemesi yapılan bütün parasal haklar (prim, yardım ve ikramiye gibi) ile parayla değerlendirilmesi mümkün olan haklar (yemek- servis gibi) da hesaba ekleniyor. Fakat her sene kıdem için ödenecek olan tazminat devlet memurlarına ödenen azami emeklilik ikramiyesini geçmez. Hesaplanan kıdem tazminatı miktarından yapılan bir tek kesinti binde 7,59 oranındaki damga vergisi olmaktadır.

İş yerinin farklı bir iş verene geçmesi durumunda ise işçinin kıdemi toplam süre üzerinden hesaplamaları gerçekleşir. Hak kazanılması durumunda kıdem tazminatının ödemesi gerçekleşmeyen işçinin, 10 sene içerisinde dava açması halinde kıdem tazminatını almaya hak kazanır. Gecikme süresi için de mevduatta uygulanan en yüksek faiz oranı da kıdem tazminatına ilave edilir.

Kıdem Tazminatı Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

İşçinin çalıştığı her sene için 30 günlük brüt ücreti kadarına kıdem tazminatı adı verilir. 1 senelik kıdemi bulunan çalışan, 1 aylık brüt ücreti oranında kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Bu 1 senenin altındaki süre için de orantılı bir şekilde hesaplamaları yapılır.

Çalışanın brüt ücreti hesaplanırken devamlı olarak yapılan yardım, prim de dahil edilir. Dolayısıyla yemek yardımı, çocuk zammı ve kasa tazminatı gibi ödemeler çalışanın brüt ücretine eklenir. Bu belirlenen ücret üzerinden kıdem tazminatı hesaplanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.