SGK HİTAP Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

01.12.2019
379
SGK HİTAP Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

HİTAP yani Hizmet Takip Programı, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen, sigortalı vatandaşları içeren bir online veri tabanı sistemidir. Sigortalı sayılan kişiler için özel olarak oluşturulmuş bu sistem ile; tüm hizmet bilgileri ve bu bilgilerde yapılan herhangi bir değişiklik online olarak internete aktarılmaktadır. Sigortalılar, sigorta başlangıç tarihinden itibaren hizmet belgelerini ve hizmet belgesinin düzenlenmesine esas olan bilgilerini HİTAP sistemi üzerinden göndermesi gerekmektedir.

 

Sigortalı bilgilerinin Hizmet Takip Programı’na ( HİTAP ) 90 gün içerisinde girilmesi gerekmektedir. 90 günü geçtiği taktirde, Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalı başına, aylık aldığı maaşın onda biri tutarında, idari para cezası kesmektedir. Lakin, idari para cezası; hizmete başlangıç tarihinin Aralık ayında geçerli olan asgari ücretin; 24 katını geçememektedir. HİTAP sistemine 90 gün içerisinde girilmeyen bilgilerin cezası; sisteme bilgiyi geç gönderen memur tarafından ödenmektedir.

 

Devlet memurlarının hizmetleri ile alakalı bilgilerin kurumlar tarafından tutulduğundan, emeklilik talebinde bulunmak için ya da memuriyet konumundan ayrılarak diğer statüler kapsamında işe başlamaları durumunda, hizmet birleştirmesi ve emeklilik işlemleri için gerekli bilgiler ve belgeler son kez hizmet verdikleri kurumlar tarafından istenilmekte, fakat yazışmaların posta yolu ile yapılması; işlemlerin gecikmesine, iş gücü ve zaman kaybına neden olmaktadır.

 

Tüm bu olumsuzlukların aşılabilmesi amacı ile, gelecek dönem ve günümüz şartlarına uygun, iş gücü ve zaman kaybını ortadan kaldırabilmek için internet tabanlı bir sistem kurularak devlet memurlarının tüm bilgilerinin HİTAP veri tabanında saklanması, elektronik ortamda izlenerek zaman kaybının önüne geçmek ve emekli aylığı bağlama sürecinin en kısa süreye indirilmesi ama ile HİTAP Hizmet Takip Projesi başlatılmıştır.

 

  • SGK HİTAP Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Takip Programı hitap.sgk.gov.tr/HitapWeb adresinde ger almaktadır. Öte yandan HİTAP programına giriş yapabilmek için kamu dairelerinde daha önceden 5510 sayılı Kanunun 8 inci maddesi uyarınca sigortalı tescilinin ve sigortalı bildiriminin yapılabilmesi amacı ile gönderilmiş olan 3 nolu kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılmaktadır. Öte yandan programa giriş yapmak isteyen memurların; nüfus ve özlük bilgisi göndermesi gerekmektedir. Aksi taktirde; diğer bilgilerin gönderilmesi mümkün olmayacaktır.

 

  • SGK HİTAP Sorgulaması Nasıl Yapılır?
  • Sosyal Güvenlik Kurumu, Hizmet Takip Programı’nda sorgulama yapabilmek için SGK resmi sitesinden HİTAP sayfasına giriş yapmanız gerekmekte. ( hitap.sgk.gov.tr/HitapWeb )
  • Giriş yaptıktan sonra; karşınıza SGK HİTAP GİRİŞ başlıklı bir ekran gelecektir.
  • Bu ekranda daha önceden belirlenmiş olan kullanıcı adı ve şifrenizi girerek; sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • HİTAP Kullanıcı Adı ve Şifre

Hizmet Takip Programına giriş yapabilmeniz için, kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilmeniz gerekmektedir. Hizmet Takip Programına kamu idareleri tarafından daha önceden gönderilmiş olan sigortalılarının sigortalı işe giriş ve işten ayrılış bildirgelerinin e-sigorta yoluyla düzenlenmesi için verilmiş olan “3 nolu kullanıcı adı ve şifresi” kullanılarak giriş yapmanız gerekmektedir.

 

  • SGK hizmet birleştirme sorgulama nasıl yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet birleştirmesi için teslim edilmiş olan dilekçelerin sonuçlanması biraz zaman alabilmektedir. Gönderilen dilekçenin işleme alınıp alınmadığını ve hangi aşamada olduğunu öğrenmek için internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan sorgulama yapılabilmektedir. SGK Hizmet birleştirme sorgulama yapabilmek için https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama bağlantısına giriş yaparak; açılan ekranda TC kimlik numarası ve Evrak kayıt yılı bilgileri girilmelidir. Giriş yapıldıktan sonra, gönderilen dilekçenin durumu hakkında bilgi alınabilmektedir.

 

  • E-DEVLET ÜZERİNDEN SORGULAMA

E devlet üzerinden sorgulama yapılabilmesi için, https://www.turkiye.gov.tr/4a-emeklilik-kaydi bağlantısına giriş yaparak açılan sayfada kimliğin doğrulanması gerekmektedir. Doğrulama işleminin ardından açılacak sayfada ise T.C. kimlik numarasını ve E-Devlet şifresinin girilmesi, akabinde Sisteme Giriş Yap butonuna tıklanılması gerekmektedir. Onaylama işlemi bittikten sonra; yönlendirilecek ekran vasıtası ise sorgulama yapılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.