SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

07.10.2018
252
SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK emeklilik sorgulaması TC kimlik numarası ile yapılabilen işlemlerdendir. E-Devlet ve SGK’nın hizmetlerini birleştirmesiyle, artık bu işlem e-Devlet üzerinden de yapılabilir hale getirilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışanlarının kolayca emeklilik hesaplama yapabilmesi için çeşitli robotlar geliştirmiştir. Bu robotlara SGK’nın kendi sitesi üzerinden ulaşmanız mümkündür. SGK emeklilik sorgulaması yapılabilmesi için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemler e-Devlet ve SGK sitesi olarak ikiye ayrılmaktadır. Eskiden bu sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için çeşitli kurumlara dilekçe verilmesi gerekirken, şimdi birkaç dakika içinde tüm işlemler halledilebiliyor.

📌 E-Devletten SGK Emeklilik Sorgulaması: 🔎

Emeklilik maaşı hesaplama konusunda birçok sistem geliştirilmiştir. E-Devlet ve SGK’nın hizmetlerinin tek platformda birleştirilmesiyle, SGK’dan yapılabilen pek çok işlem e-Devlet üzerinden gerçekleşebilir hale getirildi. E-Devlet’e TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile girmeniz yeterli. E-Devlet şifreniz yoksa, hızlıca e-Devlet şifresi alabilirsiniz. E-Devlet’ten şifre almak için size en yakın PTT şubesine gitmeniz gereklidir. Bu PTT şubesine şahsen başvurusu yapmanız zorunludur. 2 ₺ karşılığında kimlik ibraz etmenizle beraber şifrenizi kapalı zarf içerisinde alabilirsiniz. Bu şifreyi TC kimlik numaranızla beraber girdiğinizde e-Devlet’e girişiniz sağlanacaktır. E-Devlet’e giriş yaptığınızda e-mailinizi ve telefonunuzu onaylarsanız, şifrenizi kaybetmeniz durumunda kolayca yenileyebilirsiniz.

SSK emeklilik tablosuna bakarak da emekliliğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz ancak bu sorgulamalar neticesinde çok daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Ne zaman emekli olabilirim ne kadar maaş alabilirim gibi soruların cevabını almak için, öncelikle emeklilik sorgulaması yapmanız gerekmektedir. Emeklilik sorgulamasını e-Devlet’ten gerçekleştirebilmek için, arama çubuğuna ne zaman emekli yazmanı yeterli olacaktır. Bunun dışında sol taraftaki menüden e-Hizmetler’e de giriş yapabilirsiniz. Buradan normal şartlarda ne zaman emekli olurum seçeneğini seçerek işleminize devam edebilirsiniz.

 

📌 Şifresiz Emeklilik Sorgulama: 💻

SGK’nın kendi sitesi üzerinden emeklilik sorgulaması yapmanız mümkündür. SGK’nın kendi sitesi üzerinden, menüye giriniz. Buradan Emekli seçeneğine basarak işleme devam edeniz. Karşınıza 3 seçenek çıkacaktır:

 1. 4A emekli aylığı
 2. 4B emekli aylığı
 3. 4C emekli aylığı

4A SSK’yı, 4B Bağkur’u, 4C Emekli Sandığı’nı belirtmektedir. Buradan size uygun olan seçeneği seçerek işaretleyiniz. Burada herhangi bir seçeneği seçtikten sonra, size birtakım sorular yöneltilecektir. Bu sorular şu şekilde sıralanır:

 1. Ad
 2. Doğum tarihi
 3. Aylık başlangıç tarihi
 4. 2000 öncesi aylık bağlama oranı
 5. 2008/10 sonrası aylık bağlama oranı
 6. 2000 öncesi gün
 7. 2008/10 sonrası gün
 8. Sigortalının en son çalıştığı sektör
 9. Ek ödeme tutarı
 10. Banka
 11. Sicil No
 12. Durum kodu

Bu bilgilere ek olarak başka maddeler de eklenebilir. Üstelik bu sorgulamayla aylık hesaplaması da yapabilirsiniz.

📌 SSK Emeklilik Tablosu: 💯

SSK emeklilik tablosu üzerinden, SGK emekli hesaplaması yapmanız mümkündür.  Ancak bu yöntem, sorgulama motorlarına göre çok daha yavaş sonuç verecektir. Bu tablo üzerinde önemli olan şey, yaşınız, cinsiyetiniz, prim gününüz ve sigortalılık sürenizdir. Bu unsurların değişmesiyle, emeklilik zamanınız da değişecektir. Emeklilik maaşı hesaplama 4A ve 4B gibi durumlara göre de değişmektedir. Emeklilik tablosuna bakarken, cinsiyetiniz en önemli faktörü oluşturacaktır. Kadınların emeklilik yaşı, erkeklere göre daha erken gelmektedir. Ancak bunun dışındaki etkenler değişmemektedir. Yaş haddinden dolayı emekli olmak isteyen kişilerin tabi olduğu şartlar değişmektedir. Emeklilik şartları her geçen gün ağırlaşmaktadır. Ancak çalışmaya başlanılan dönem ne kadar eskiyse, emekli olma yaşı da o denli az olacaktır. Bu sebeple, sigortanız başladığı yaş, emeklilik zamanının hesaplanmasında en önemli faktördür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.