SGK Çocuk Parası Alma Şartları

23.10.2017
279
SGK Çocuk Parası Alma Şartları

                Dünyada ve Türkiye’de ailelere yaptıkları her çocuk başına destek verilmektedir. Türkiye’de ise bu durum son yıllarda önem kazanmıştır. Özellikle Devlet aileleri çocuk yapmaya teşvik etmektedir. 2016’nın mayıs ayında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından aileleri yeni doğan her çocuk başına 300 TL‘lik  bir ödeme yapılacağı  bildirilmiştir. Bunun yanında okul çağında olan her çocuk için devlet ailelere ödeme yapmaktadır. Belli bir yaşa kadar çocuğun bez ve mama ihtiyaçlarını Devlet karşılamaktadır. Türkiye’de genç nüfus genel nüfusa oranla büyük bir paya sahiptir. Devlet, bu genç nüfus oranını korumak için ailelere çocuk yapmaları yönünde telkinlerde bulunmaktadır. Günümüz teknolojisinde genç nüfusun önem kazanması hasebiyle Devlet ileriki zamanlarda daha da gelişecek olan teknolojiyi kontrol altına almak ve böylelikle ekonomiyi geliştirmek istemektedir. Avrupa’da bu durum geç fark edilmiş ve şu anda yaşlı nüfus oranı genç nüfus oranını geçmiştir. Avrupa ülkeleri ailelere çocuk başına büyük bir miktar para vermektedir. Genç nüfus üretime katkı sağladığı için ülkemiz açısından büyük önem arz etmektedir. Devlet genç nüfusu korumak için anneye, eğer çalışıyor ise doğum sırasında yarı zamanlı çalışarak tam ücret alıp, doğumdan sonra ilk bir yıl içerisinde yine aynı şekilde yarı zamanlı çalışarak tam ücret almasını sağlamaktadır. Anne ücretinin yarısını alarak 6 ay tam gün izinli de sayılabilir. Bu tür zamanlarda, babaya da kısmi zamanlı izinler verilmektedir. Babaya, dogum zamanı 3-5 gün arası izin verilmektedir.

                  Devlet ailelere 1. Çocuk için 300 TL, 2. Çocuk için 400 TL, 3 çocuk için ise 600 TL ücret vermektedir. 4 ve üzeri  Her çocuk için  600 TL  ödeme yapılmaktadır. Bu rakam,  başka bir yardım ödemesinde ise nüfus kayıtlarına kaydedilen 3 çocuk için 1300 TL’yi bulmaktadır. Yurtdışındaki Gurbetçi vatandaşlarımız da bu uygulamadan başkonsoloslukları başvurarak yararlanabilmektedir. Para ödemesi anne babadan Türk olana, eğer anne babanın İkisi de Türk ise ödeme anneye yapılmaktadır. Devlet ilk çocuk için anneye yarım altın takmaktadır. Aileye para yardımı, çocukların eğitimi sırasında da devam etmektedir. İlköğretime devam eden erkek çocuğu için aylık 30 TL ödeme yapılırken kız çocuğuna 35 TL ödeme yapılmaktadır. Orta Öğretime devam eden erkek çocuğu için 45 TL, kız çocuğu için ise 55 TL yardım yapılmaktadır. Anneler eğer isterse çocuk okula başlayana kadar, kısmi zamanlı çalışarak tam ücret alabilecektir. Evlatlık çocuk alanlar için çalışma günü ve ücret ödemesi aynı şekilde yapılmaktadır. Çocuk 18 yaşına gelene kadar Devlet para vermektedir. İş yerinden izinli sayılmak ve devletten para almak için yapılması gereken ilk şey, çocuğun doğum belgesi ile iş yeri muhasebe birimine başvurmaktır. Başvurular,  Kaymakamlığı veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma Kurumu’na yapılmaktadır. Her çocuk için Doğum sebebiyle, bir kez para alınmaktadır. Bu yardımı alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya Gurbetçi olmak gerekir. Doğum paraları ve öğrencilik sırasında verilen paralar Ziraat Bankası veya PTT şubelerine yatırılmaktadır. Bu paralar memur maaşlarına göre artış göstermektedir. Belgede sahtecilik yapılması sebebiyle kişiler hakkında soruşturma başlatılıp, o  güne kadar aldıkları paranın iadesi ve ayrı bir cezai işlem uygulanmaktadır.

                   Türkiye’de bu politikanın yıllarca devam ettirilmesi beklenmektedir. 2030 yılına gelindiğinde genç nüfusun oranının yüzde yetmiş civarında olması amaçlanmaktadır. Devlet yetkilileri ilk  zamanlar aile başına üç çocuk yapılmasını isterken son 2 yıldır bu rakam beşe çıkmıştır. Avrupa’nın düştüğü duruma düşmemek için Türkiye işi baştan sıkı tutarak, daha sonra Avrupa’daki gibi bir problem ile karşılaşmak istememektedir.  Devlet, üniversite okuyan her  genç için de para ödeme planlaması yapmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.