Seyahat Sigortası Nedir? Seyahat Sigortası Zorunlu mudur?

05.11.2017
222
Seyahat Sigortası Nedir? Seyahat Sigortası Zorunlu mudur?

Gezmek, eğlenmek için çıkılan tatil elbetteki herkesin istekleri arasında yer almaktadır. Yoğun iş yaşantısından sora kısa süreli de olsa bir yerlere kaçamak yapmak her bireyin istekleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle bireyler uzun ya da kısa mesafede bulunan yerleri tatil için tercih edebilmektedir. Tatil için çıkılan süreçteyse insanın neyle karşılaşacağı her zaman endişe konusu olmuştur. Maalesef bir gün sonrasında başımıza ne geleceği hakkında bir bilgimiz yok. Bu sebeple de seyahat sigortası gibi bir garanti her zaman istenilen özelliktir. Peki, seyahat sigortası nedir ve seyahat sigortası zorunlu mudur? Seyahat sigortası kısa veya uzun süre için bireyin yaşamını sürdürdüğü noktadan başka bir yere gitmesi sürecinde karşılaşabileceği olumsuzluklara karşı garanti altına alınması esasına dayanan bir uygulamadır. Örneğin tatile çıkmış bir kişi tatilde herhangi bir tıbbi müdahale ihtiyacı duyduğunda seyahat sigortası kapsamından yararlanabilmektedir. Seyahat sigortasının ne olduğuyla ilgili olarak bireylerin seyahatleri sırasında sağlık problemi, bavul kaybı gibi istenmeyen durumlarla karşılaşması gibi durumlarda karşılaştığı bu olumsuzluktan ötürü uğrayacağı maddi zararın henüz yola çıkmadan önce garanti altına alınması demektir.

 

Seyahat sigortası nedir? Seyahat sigortası zorunlu mudur? Sigortalanma süreci nasıl işler? Sigorta uygulamasında tüketicilerin karşılaştıkları problemler maddi boyutta ilk etapta tüketici tarafından karşılanmakta olup, bu zarar geri dönüşte ilgili sigorta şirketinden talep edilmektedir. Böylece tüketici seyahati süresince karşılaştığı problemlerden ötürü ekstra bir masraf yapmaz. İşte bu uygulamaya seyahat sigortası denilmektedir. Seyahat sigortasının kapsamı konusundaysa çok geniş bir yelpazeden söz etmek yanlış olur. Bu konuda hizmet alınan seyahat sigorta kuruluşu ile yapılan sözleşme içeriğinde sigorta kapsamında değerlendirilen hususlar açıkça belirtilir. Sigorta kapsamına genellikle istenmeyen acil durum kapsamına giren olaylar girmektedir. Örneğin aniden düşerek sağlık sorunu yaşamak istenmeyen durumdur ki böyle bir problemde seyahat sigortasından yararlanılabilmektedir. Öte yandan yurtdışı geziniz sırasında kendi elinizle başvurarak gitmiş olduğumuz bir diş kliniğindeki tedavi masrafları sizin isteğinizle yapılan bir durum olduğundan sigorta tarafından karşılamamaktadır. Seyahat sigortası kapsamında bavulunu kaybeden bir tüketicinin bavulunu bulmak sigortaya düşmektedir. Ya da acil bir sağlık sorunu meydana geldiğinde tüm sağlık giderlerini karşılamak sigortaya düşmektedir. Veya cüzdanını kaybetmek… Seyahat sigortası sadece tatil süreci boyunca gittiğiniz yerdeki ve yanınızda taşıdığınız eşyaları garanti altına almaz. Size ait olan seyahatiniz sırasında geride bıraktığınız tüm problemleri kapsadığından ötürü, seyahatiniz sırasında evinizde yangın çıkması sürecinde bile kullanılabilmektedir. Ancak sigortalama kapsamında yer alan tüm şartlar sözleşmede belirtilmiş olmalıdır. Bu durumda sigorta için verilen ücretin de değişeceği unutulmamalıdır. Öte yandan hangi sigorta şirketi olursa olsun tüm sigortalar savaş, grev, kendini bile bile ağır bir suça bulaştırıp sonucunda muzdarip olmak, deprem, heyelan ve nükleer felaketlerden oluşan kayıpları, seyahat sağlığı sigortası kapsamına alınmadığı bilinmelidir.

                                                                           Seyahat Sigortası Nedir

“Seyahat sigortasının zorunlu mudur?” konusundaysa vize için gerekli olan bir ön şart olduğu bilinmelidir. Bunun yanında karşımıza çıkabilecek risklerin tazmin ve iyileştirilmesinde gerekli olan yegane ihtiyaçlar arasında yer aldığı hatırlanmalıdır. Yola çıktığımız an geride bıraktıklarımız ve karşımıza çıkacaklar hakkında bilinmezlik içindeyiz. Mağdur olmamak ve mağdur etmemek adına seyahat sigortası gibi bir zorunluluğu yerine getirmek bireysel olarak da vicdanen önemli… Ülkemizin sınırları dışına çıkan tüm bireylerin eğitim amaçlı veya normal statüdeki yurtdışı seyahatleri sırasında karşılaşabilecekleri acil sağlık problemlerini, poliçe ve özel şartlarda yazılı limitlere kadar sigorta yaptırmaları zorunludur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.