Senetle Nasıl Araba Alınır ?

21.11.2017
246
Senetle Nasıl Araba Alınır ?

Türkiye’de son dönemlerde artan araç sayılarına yönelik yüksek istatistikler beliriyor. Buna rağmen her geçen gün araç sahibi olmak isteyen kişi sayısı da bir o kadar artan istatistik kapsamında yer almaktadır. Araçlar üzerine rağbet olunca olası fiyat yükselmeleri de hem sıfır, hem de ikinci el araçlarda artmış bulunuyor. Buna ek olarak başlıca durumlar listesinde yer alan taşıt vergileri de peşin olarak araç alabilme durumunu kötü yönde etkiliyor. Peşin olarak satın alma dahilinde bulunamayanlar ise bankalar tarafından sunulan taşıt kredisi başvurularından faydalanmak istemektedirler. Hayallerini gerçekleştirmek isteyenlerin taşıt kredisi başvuru yapmaları halinde ise olumsuz banka dönüşleri de olabilmektedir. İhtiyaç ve konut kredisi gibi kredi türlerinde de olduğu üzere taşıt kredisinden de bir takım şartlar yerine getirilmesi gerekmektedir. Taşıt kredileri ile ilgili özelliklede bankalar yüksek ve düzenli bir gelir kapsamında olmanızı göz önünde bulundurmaktadır.

 

 

Araç Satın Almak İçin Alternatif Yollar

Kredi notu ve sicil gibi diğer durumlarda bankalardan araç kredisi çekmenizde önemli faktörler olmaktadır. Özelliklede kredi siciline yönelik katı bir kural politikası uygulayan bankalar bu durumda çoğu kredi başvurusunu reddetmektedir. Bu durumun açılımı ise daha evvelinden bankacılık hizmetlerine yönelik üzerinizde olan banka borcundan dolayı icralık durumları kapsamaktadır. Bu durumda kişinin kredi çekebilme durumu oldukça düşük ve neredeyse imkansız olmaktadır. Bankalardan negatif netice durumlarının yaratıldığı araç kredisini bir kenara bırakarak farklı yöntemlerden de faydalanarak araç satın alma hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda en iyi alternatif yöntem ise senetle araba satın alma kapsamını oluşturmaktadır. Günümüzde araç sahibi olmak isteyen birçok kişinin merak ettiği soru olan senetle araba nasıl alınır sorusuna cevaplar sunacağız. Öncelikle istenilen şartlar nelerdir, bunlara değinelim.

Senetle Araç Satın Alma Şartları Nelerdir?

Temel kapsamda ele aldığımız şart durumu tamamen güvene dayalı bir sistemi oluşturmaktadır. Türkiye’de özelliklede büyük şehirlerde senetle araba veren galericiler bulunuyor. Aynı zamanda ülkemizin hemen her ilinde de bu tür galeri ve benzeri çözüm odaklı hizmetler sunan firmalar bulunuyor. Senetle araç alma kapsamını birçok galerici artık kefil ve ipotek şartı olmaksızın anahtar teslim araç vermektedir. Bu konuda aracı satan galerici ile aranızda bir samimiyet olması işlemlerinizin daha çabuk ve rahat geçmesini sağlayacaktır.

İlgili galericiyi tanımamanız durumunda kişi ile muhatabı olan herhangi biri aracı yaparak galerici ile tanışıp senetle araba alma aksamını gerçekleştirebilirsiniz. Senetle ikinci el araç satın almak ne kadar kolaysa, sıfır araç da almak bir o kadar kolay. Galerici isteğinize göre beğendiğiniz araç ile ilgili olarak senet üzerinden satışını gerçekleştirebilmektedir. Günümüzde 150-200 bin TL’lik araçlar bile senet üzerinden satılırken, araç sahibi olmak isteyen kişiler senet üzerinden genellikle ikinci el araçlar üzerinden galericiyle anlaşmaktadırlar.

Senetle Araba Satan Yerler

Senetle araba satan yerler ile ilgili olarak galericiler örnek göstermiştik. Fakat bu kapsamda sadece galericiler değil, aynı zamanda birçok otomotiv sektörüne dayalı alanlarda faaliyet gösteren kişilerden de senetle araba satın almak mümkün. Galerici sayılarının yüksek olduğu illerden başlayarak senet üzerinden araç sahibi olabilirsiniz. Fakat burada dikkat edeceğiniz en önemli nokta özelliklede ikinci el araç satın alırken araçtan anlamıyorsanız, bilirkişi ile birlikte orada bulunmanız ve aracın kontrollerini yapmanız size büyük fayda sağlayacaktır. Büyük şehirlerin avantajları sadece galericileri çokluğundan ibaret olmamaktadır. Galericilerin daha fazla olduğu yerlerde aynı zamanda rekabette yüksek olduğundan dolayı daha uygun fiyatlarla araç sahibi olabilmek oldukça mümkün olmaktadır. Bu nedenle Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Konya gibi büyük kentlerden senetle araba almak daha mantıklı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.