Sefer Görev Emri Nedir? Sefer Görev Emri Nasıl Sorgulanır?

24.02.2018
305
Sefer Görev Emri Nedir? Sefer Görev Emri Nasıl Sorgulanır?

Ülkemizin zorlu bir süreçten geçtiğini siz de çok iyi biliyorsunuz. Terör örgütlerinin sınırımızda hain planları ve kanlı girişimleri karşısında ülkemizin harekete geçtiğini, askerlerimizin Afrin’e bir bir girdiğini belirtmeliyiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Kahramanmaraş’ta il kongresinde bir konuşma yaptı. Bu konuşma esnasında Sefer Görev Emri’nden bahsetti. Bilindiği üzere askeri gücümüzün son derece elverişli olması ancak gerek duyulduğu takdirde askerliğini yapmış olanların bile askere çağrılacağı gündem konusu. Partililerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bizi Afrin’e götür sloganı üzerine Erdoğan; Sefer görev emri olanların hazır olması gerektiğini ancak şimdilik böyle bir ihtiyacın olmadığını da belirtti. Bunun üzerine tüm vatandaşlar sefer görev emrinin ne olduğunu araştırmaya başladı. Peki Sefer görev emri nedir?

 

Sefer Görev Emriniz Bulunabilir

Askerliğini daha önce yapmış ve teskeresini almış kişilerin gerekli olduğu halde tekrardan askerlik görevine çağrılmasını beyan ediyor. Biliyorsunuz ki sefer görev emri ile tekrardan asgari güç olarak katılmanız mümkün. Peki ama bunu nasıl öğrenebileceksiniz? Öncelikli olarak Savunma Bakanlığı böyle bir ihtiyaç olduğu takdirde vatandaşların hangi birlikten katılacağını belirtiyor. Eğer böyle bir emrinizin olup olmadığını merak ediyorsanız size en yakın konumda bulunan Askerlik Şubesi başkanlığına müracaat edebilirsiniz. Bu sayede sefer görev emri sorgulamış olur ve olup olmadığını da öğrenmiş olursunuz.

Sefer görev emriniz var mı yok mu öğrenmek istiyorsanız bunun daha kolay bir yolu var. Önce e-devlet’e giriyorsunuz. Ardından gerekli sorgulama ekranına geçiyorsunuz. Bu aşamadan sonra sefer görev emriniz var mı yok mu ortaya çıkıyor. Şu sıralar sistemde çok büyük bir yoğunluğun yaşandığını ve sistemin çöktüğünü söylemeliyiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından sonra binlerce vatandaş sisteme akın ederek sorgulama yapıyor. Eğer ki askerlik yapamayacak bir durumunuz bulunuyorsa ya da hastaysanız kesinlikle bu konuyla ilgili yapabilecekleriniz de mevcut. Öncelikli olarak sefer görev emriniz bulunuyorsa ve sizin durumunuz yoksa en yakın askerlik şubesine başvurmalı ve durumu dile getirmelisiniz. Peki bu aşamadan sonra ne yapılabilir?

Sefer Görev Emriniz Var ve Hastaysanız…

Size de sefer görev emri geldiyse ve siz hastaysanız kesinlikle askerlik şubesine gitmelisiniz. Burada durumunuzu beyan ettikten sonra Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen yetkili sağlık kuruluna sevk edilirsiniz. Ardından burada gerekli muayene yapılır. Eğer sonuç olarak askerlik için elverişli değildir raporu alırsanız sefer görev emriniz de iptal olur. Bu da askere tekrardan gitmemeniz anlamına gelir. Bir aileden iki erkek kardeşe de sefer görev emri gelir mi diye merak ediyorsanız, o halde bilmelisiniz ki böyle bir durum söz konusudur. Geçerli bir mazeret olmadığı sürece bir aileden 3 erkek kardeşe bile sefer görev emri gelebilir.

Sefer görev emrinin herhangi bir mazeret olmadan iptal edilmesi mümkün değildir. Bunun yanında etlenmesinin de imkanının olmadığını söylemek doğru olacaktır. Eğer ki SEG tebliğ etmek istiyorsanız size en yakın askerlik şubesine gitmelisiniz. Şu anda telefon ya da internet ile tebliğ bulunmamaktadır ancak çalışmaları sürmektedir. Kısa süre sonra internet ve telefon ile tebliğ de edilebilir duruma gelecektir. Sefer görev emriniz bulunuyorsa kesinlikle en yakın konumdaki askerlik şubesine hiç beklemeden müracaat etmelisiniz. Unutmamalısınız ki öncelikli olarak sistem üzerindeki yoğunluğun geçmesini beklemelisiniz. Ardından basit bir şekilde sadece e-devlet sistemine girerek sorgulama işlemini yapmalısınız. Başka bir ülkenin vatandaşlığına geçmeniz durumunda da sefer görev emri de iptal olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.