Sanal Kart ve Kullanımı

26.04.2019
237
Sanal Kart ve Kullanımı

Mobil cihazlar gelişimi ve internet kullanımının yaygınlaşması sonrasında, birçok işimizi online olarak gerçekleştiriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz işler arasında bankacılık işlemleri de olabiliyor. Ayrıca satın almalar da kullanılan banka kredi kartları ile bu ortamdan gerçekleştirilebiliyor. Ancak güvenlik sorunu yaşanan sanal ortamda kredi kartı bilgilerini vermek istemeyen kişiler olabiliyor. Özellikle alışveriş sitelerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı kullanımı riskler içerebiliyor. İşte bu noktada, güven sorunu yaşayan kart kullanıcılarına yönelik sanal kart devreye giriyor. Sanal kredi kartı ile sanal ortamda güvenliği elden bırakmamanızda yarar var. Oluşturması bir hayli kolay olan sanal kart ile güvenli bir şekilde alışveriş yapmak mümkün oluyor. Sanal kredi kartı oluşturma işleminden kullanımına kadar detayları yazımızda bulacaksınız.

 

Sanal Kart Nasıl Alınıyor?

Sanal kredi kart almak için; çalıştığınız banka şubesinden talep ederek, internet bankacı üzerinden kendiniz talep oluşturarak, telefon bankacılığını arayıp talep oluşturarak işlem yapabilirsiniz. Adı üzerinde sanal olan bu kart sadece internet ortamında gerçekleştirdiğiniz alışverişlerde kullanıma açık olacaktır. Başvuru sonunda elinizde somut bir kart olmadığı gibi dilerseniz bazı bankalar temsili olarak sanal kart hazırlayarak size ulaştırabiliyor.

 

Sanal Kart Limiti

Normal kredi kartlarından farklı olarak sanal kartın limitini kendiniz belirliyorsunuz. İlk oluşturduğunuz sanal kart, sıfır limite sahiptir. İnternet ortamında yapacağınız her alışveriş için limiti belirtebilme şansınız var. Aslında gerçekleşen bu alışveriş, asıl kartınızın limitinden düşüyor. Ancak güvenlik sorunları yaşanmaması için hiç bir şekilde asıl kartınız bilgileri internette alışveriş yaptığınız siteler ile paylaşılmamış oluyor.

Market yada Normal Alışverişlerde Sanal Kart Kullanılır Mı?

Asıl sahip olduğunuz kredi kartlarının aksine, marketten yada farklı yerlerden gerçekleştireceğiniz alışverişler için sanal kart kullanılması mümkün değildir. Herhangi bir mağazada somut olarak harcama yaptığınız harcama için sanal kartınız geçerli olmaz. Hatta sanal kart limiti yüksek olsa bile, bu mümkün olmayacaktır. Sanal kart, sadece internet üzerinden yapabileceğiniz alışverişleriniz için geçerli bir kart çeşididir. Bu kartın amacı, daha güvenilir harcamaları internet ortamında gerçekleştirmektir.

 

Sanal Kartın Avantajları

Sanal kart için ilk ve önemli avantaj, limit noktasında oluyor. Limit ilk başta sıfır ve sonrasında yapacağınız alışveriş tutarı kadar bir belirleme yapıyor ve hemen ardından limiti yine sıfır olarak belirleyebiliyorsunuz. İstediğiniz anlarda, limiti istediğiniz miktara çıkarma olanağınız var. İnternet ortamında fazla güven duymadığınız siteden alışveriş yapmanız gerektiğinde sadece tutar kadar limit belirlemek, kartınızdan para çekilme olasılığını da devre dışı bırakacaktır. Limitleri çok düşük alışverişler ile belirlerken, güven duymadığınız siteden alışverişte asıl kart bilgisi paylaşılmadığından riskler azalır.

Tanımladığınız sanal kart için hesap kesim ücreti ana kartınızın hesap kesim ücreti ile aynı olmaktadır. Sanal kart ile, güvenilirliği yakalamanın yanında limitinizi siz belirlediğiniz için harcamalarınızı daha iyi kontrol edebilecek yapıya ulaşmış olursunuz.

Sanal Kart ile Taksit Yapılabilir Mi?

Sanal kart ile gerçekleşen alışverişler için taksit olanağı her zaman var. Zaten internet ortamında kullanacağınız sanal kart, taksit yapma olanağı ile avantajlı hale gelen alışveriş sitelerini kullanma olanağını engellemez. Alışveriş sitelerinin avantajlı taksit seçeneklerinden ana kredi kartınızdan değil sanal kredi kartınızdan da yararlanma olanağınız veriliyor. Diğer bir nokta ise, sanal kartın yıllık aidatları ile karşımıza çıkıyor. Taksit imkanı ile yakalanan avantaj gibi bir avantaj, sanal kredi kartınıza yıllık ücret ödeme yapmanıza gerek olmadığında da yakalanıyor. Asıl kartınızda var olan özel indirimlerden, puan ve bonus kampanyalarından da sanal kredi kartınız ile yararlanma olanağı bulunuyor.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.