Sanal Kart Nedir?

06.11.2018
248
Sanal Kart Nedir?

Sanal alışverişlerde kullanılması amacıyla, gerek bankaların gerekse finansal kurumların müşterileri için geliştirdiği bir sistem olan sanal kart, daha çok kaynağı belirsiz alışverişlerde veya güvenilmeyen ( müşterinin daha önce hiç alışveriş yapmadığı ) web sitelerindeki alışverişlerde kullanılabilen kredi kartı benzeri bir üründür. İşleyiş ve harcama bakımından kredi kartıyla aynı özellikleri gösterir. Sanal kart, kredi kartı gibi belirli kart numaralarından ve son kullanma tarihi gibi detaylardan ibarettir.

Sanal Kart Fiziksel Bir Kart mıdır?

Adından da anlaşılacağı üzere sanal kart, elle tutulamayan soyut bir üründür. Fakat kredi kartı gibi numaraları ve son kullanma tarihiyle birlikte, CVC kodu içerir. İnternet alışverişlerine açık bir karttır. Sanal pos cihazlarının geçerli olduğu her yerde, yurt içinde ve yurt dışında kullanılabilir. Sanal kart ile istediğiniz tüm platformlardan güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal Kart Avantajları Nelerdir?

Sanal karttan bahsettiğimizde en önemli avantajı şüphesiz ki güvenli bir ödeme yöntemi olmasıdır. Tek bir alışverişte kullanıldığı gibi, içerisindeki bakiye birden fazla alışverişte de kullanılabilir. Örneğin içerisinde bakiye olarak 500 ₺ barındıran bir sanal kart, 500 ₺’lik tek bir alışverişte kullanılabildiği gibi 100 ₺ + 300 ₺ + 100 ₺ gibi 2-3 parça alışverişte de sorunsuz olarak kullanılabilir. Bir internet platformundan alışveriş yapmak istiyorsunuz fakat daha önce bu siteden herhangi bir ürün/hizmet alımı yapmadınız. Kredi kartı bilgilerinizi doğal olarak paylaşmak istemezsiniz. Bu durumda kredi kartı ürününüze bağlı olarak internet bankacılığı üzerinden bir sanal kart oluşturabilirsiniz. Yalnızca harcama yapacağınız kadar bakiye oluşturarak, sanal kartı tek bir alışverişte kullanmış olursunuz. Böylelikle sanal karttaki tüm bakiyeyi tüketmiş olursunuz. Yani kartınız kopyalansa dahi başkaları bu bilgiler ile kartınızın bakiyesi olmadığından dolayı herhangi bir işlem gerçekleştiremez. Bu nedenden dolayı sanal kart güvenli kart olarak da nitelendirilmektedir.

 

Sanal Kart Nasıl Temin Edilebilir, Hangi Platformlardaki Alışverişlerde Kullanılabilir?

Akbank, Ziraat Bankası, TEB, Garanti Bankası, QNB Finansbank, İş Bankası, HSBC gibi bankaların online işlemler menüsünden veya internet bankacılığından sanal kart oluşturabilirsiniz. Sanal kart oluştururken dilediğiniz kadar bakiye seçimi yapabilirsiniz. Örneğin 10 ₺‘lik bir kart oluşturabilir, yalnızca 10 ₺ tutarında bir alışverişte bu kart bilgilerini kullanabilirsiniz. Yurt içinde ve yurtdışında sanal pos geçen tüm platformlarda sanal kartınızı ödeme yöntemi olarak seçebilirsiniz. Sanal kart Facebook ödemeleri, online alışveriş siteleri ödemeleri, borç ödemeleri, fatura ödemeleri gibi birçok farklı alanda kullanılabilir. Fakat sanal kartta SMS onayı gibi bir durum bulunmamaktadır. SMS onaylı alışverişler yalnızca kredi kartınız ile gerçekleştirilebilir.

 

Sanal Kart Bakiyesi Bittikten Sonra Geçerliliğini Yitirir mi?

Kredi kartınıza ek olarak oluşturduğunuz sanal kart, içerisindeki bakiye bittiği durumda geçerliliğini kaybeder. Bunun yanında son kullanma tarihi bitince de özelliğini kaybeder. Şayet son kullanma tarihi gelene kadar herhangi bir harcama yapmazsanız, belirtilen bakiye tekrarda hesabınıza aktarılır. Yani harcama yapmamış ve borçlanmamış olursunuz.

 

İnternet Bankacılığı Üzerinden Sanal Kart Oluşturmak Ücretli mi?

Online işlemler menüsünden kredi kartınızdaki bakiye ile sanal kart oluşturabilirsiniz. Bazı bankalar sanal kartları ücretsiz olarak sunarken, bazıları ücret talep etmektedir. Genel olarak düşük ücretlere tabidir. (1 ₺ – 3 ₺ gibi) Bazı bankalar ise belirli bir adede kadar olan sanal kart oluşturmalarından ücret tahsil etmezken, bu sınır aşıldığında sanal kart başına ücret talep edebilirler. Bu tamamen çalıştığınız bankayla ilgili bir durumdur. Sanal kart ücretleri hakkında bilgi almak için çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.