Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

03.07.2017
1.014
Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde pek çok kişinin başına gelen ve özellikle esnafları kandırılma yöntemi olan sahte para konusu oldukça yaygınlaşmış olup, insanları zarara uğratmaktadır. İnsanların sahte parayı ayırt edememesi ise gelişen teknolojinin sunduğu olanakları kötüye kullanarak gerçek paranın bire bir aynılarının yapılması ile gerçekleşmektedir. Ülkemizde özellikle son zamanlar da görülen bu sahte para konusu insanları mağdur etmekte olurken sadece insanları değil bankaları bile dolandırma konusun da üst seviyelere kadar gelmiştir. Aslın da tabi ki gerçek paradan ayırt eden noktalar mutlaka ki bulunsa da bu oldukça zordur. Sizler de sahte para mağduru olmak istemiyorsanız hemen yazımızın devamını okumalı ve sahte paranın nasıl anlaşıldığına göz atmalısınız.

           Sahte Para Nasıl Anlaşılır

Sizlere sahte para ile gerçek para arasın da yapılan hilelerden bahsetmeden önce sahte para günümüzde çeşitli yöntemler ile yapıldığı için sahte paradan değil gerçek paranın özelliklerinden bahsedeceğiz. Yani sizlere aşağıda bahsedeceğimiz gerçek parada olması gereken özellikleri dikkate alarak paranın sahte mi ya da gerçek mi olduğunu anlayabilirsiniz. Özellikle büyük miktarlar da olan 50, 100, 200 TL lik barkotlar da bunlara oldukça dikkat etmelisiniz.

Gerçek Parada Bulunması Gereken Özellikler

  • Sahte para ile kâğıt para arasın da ki en ayırt edici özellik kâğıt kalitesidir. Sahte paranın kâğıt kalitesi sert, pürüzlü ve yazıların soluk olması ile anlaşılır olurken gerçek para tam tersi özellikleri taşımaktadır.
  • Gerçek para da Atatürk görseli ışığa tutulunca belli olacak şekilde üretilmekte olup, sahte para da ise bu durum pek söz konusu olmaz. Fakat bazı sahte paralar bunu da keşfederek yaptığı için yine de diğer gerçek paranın özelliklerine dikkat etmelisiniz.
  • Gerçek paraların üzerlerin de emniyet şeritleri yer almaktadır. Bunun için elinize geçen paraların üzerlerin de emniyet şeridinin olup olmadığını kontrol ederek almalı ve kullanmalısınız.
  • Elinizde ki para ön yüzünde Atatürk’ün sağ kısmın da dikdörtgen içerisin de paranın miktarı yazmaktadır. Bu miktar çeşitli yerlerden baktığın da parlaklık verirken ışıkta baktığınız da ise TL yazısını vermektedir. Sahte paralar da bu durum söz konusu olmamaktadır.
  • Yine paranın ön yüzün de yer alan para miktarının kabartmalı olması gerekmektedir.
  • Gerçek para da bulunan ortada ki şerit farklı yerlerden bakıldığın da farklı renkler göstermektedir. Bu renk altın sarısı olmakla birlikte şerittin üzerinde TL yazısı bulunmalıdır.
  • Gerçek parayı ışığa tuttuğunuz da aynı zaman da sol üst köşede paranın miktarı yazmamaktadır.
  • Gerçek paranın üzerinde UV ışınlarından kaynaklı olarak farklı renklerde parlama yapması gerekmektedir. Bu renkler paraya göre değişirken 5 ve 10 TL de mavi renk, 20 ile 50 TL de kırmızı renk, 100 ile 200 TL de ise sarı renk parlamaktadır.
  • Görme engellilere yönelik olan ve gerçek paranın üzerinde bulunan Braille alfabesinden alınmış parmakla dokunulduğunda fark edilebilen bir ibare gerçek parada bulunmaktadır.

      Sahte Para Gerçek Para

Yukarıda ki saydığımız unsurlar gerçek paranın özellikleri olup, sahte paralarda ise bu özelliklerin bir kaçı yer alsa da pek çok unsur yer almamaktadır. Siz bizim saymış olduğumuz tüm maddeleri iyi bir şekilde öğrenerek bunların tümüne bakmalısınız. Bu şekilde sahte para mağduru olamamakla birlikte size vermeye çalışanı ihbar edebilirsiniz. Böylelikle sahte paranın önüne geçmiş olursunuz. Özellikle elinize gelen 50, 100, 200 TL lik paralara daha özenle bakmalısınız. Sahte para nasıl anlaşılır konsun da sizlere detaylı olarak bilgiler sunduk. Bu bilgileri göz önün de bulundurarak hareket ederseniz siz karlı çıkarsınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.