Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı Personel Alımı

06.01.2019
226
Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı Personel Alımı

Sağlık sektöründe bir süredir beklenmekte olan personel alımı hakkında detaylar verilmeye başlandı. Sağlık Profesyonelleri tarafından TBMM‘ye gerçekleştirilen ziyaretin ardından, ilgili kurum tarafından bir açıklama yapıldı. Platform Başkan’ı Altıntaş, Bakanlıkla yapılan görüşmenin akabinde bu kararın alındığını ve en az 30.000 personel alınacağını belirtti.

2019 Sağlık Personeli Alımları Ne Zaman Yapılacak?

Pek çok sağlıkçının umut bağladığı bu gelişme ile farklı uzmanlık alanlarındaki kadrolarda büyük bir ihtiyaç da giderilmiş olacak. Şuana kadar gerek Sağlık Bakanlığınca gerekse Sağlık Profesyonelleri Platformunca personel alım tarihleri ile alakalı olarak bilgi verilmedi. İlerleyen süreçlerde personel alımı detaylarını Sağlık Bakanlığı açıklayacak.

2019 yılında toplam atama bekleyen personel sayısı 550.000‘in üzerinde. Yeni alımlar ise 30.000 civarı olacak. Geçtiğimiz senelere bakıldığında alınacak olan sağlık personeli sayısı ortalama düzeylerde. 2018 yılında toplam 5 farklı sağlık personeli alımı yapılmıştı ve toplam sayı 27.000’di. Güncel rakamlar itibariyle 3.00 kişinin alım süreci devam etmekte olup, yıl sonuna kadar tüm alımlar sonlandırılacak. Bir sonraki 2020 yılında ise ne kadar alım yapılacağı henüz bilinmiyor. Atama bekleyen yüz binlerce sağlık personeli, belirtilen rakamların artmasını umut ediyor.

 

Sağlık Bakanlığı 2019 Personel Alımı Hangi Alanlarda Olacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları 2019 yılında 30.000 civarı personel alımı olacağı yönündeydi. Detaylar henüz açıklanmasa da pratisyen hekim, uzman hekim, eczacı, diş hekimi, hemşire, acil tıp teknisyeni, ambulans şoförleri, veri analizi yapan işletmeler, yardımcı klinik elemanı ve diğer sağlık kadrolarında alım yapılacağı düşünülüyor. İhtiyaca yönelik yapılacak olan alımlarda, atama bekleyenler umutlarını bu gelişmeye bağladı.

Önceki senelerde diğer sektörlere göre ağırlıklı alımların yapıldığı sağlık alanında, ülke genelinde kadrolarda ihtiyaç sürüyor. 10 adet şehir hastanesinin kurulmasının planlandığı ve 2 yıl içerisinde neredeyse tümü aktif olarak çalışmalarına başlayacak. Çok yakında da Bilkent Şehir Hastanesi açılışı yapılacak ve böylelikle hasta kabulüne başlayacak. Şehir hastanelerinde verilecek olan sağlık hizmetleri ile alakalı olarak binlerce sağlık personeli ihtiyacı daha olacak. 2 yıllık ön lisans mezunları, sağlık liseleri mezunları, tıp fakülteleri mezunları ve diğer sağlık personelleri bu hastanelerde çalışmak üzere çeşitli görevlerde bulunacak.

 

2018 Yılında En Çok Alım Yapılan Sektörlerden Birisi Sağlıktı!

Sağlık denetçileri, pratisyen hekimler, hemşireler, uzmanlar, mühendisler, teknikerler, sosyologlar, iç denetçi, veteriner hekim, tıbbi teknolog, sağlık memuru, ebe, aşçı, diş protez teknisyeni, şehir plancısı, laborant gibi kadrolar, Sağlık Bakanlığı personel alımları sonucunda atama gerçekleşen kadrolar arasında yer alıyor. Diğer Bakanlıklar göre Sağlık Bakanlığı personel alımları 2018 yılında daha fazla idi. Önümüzdeki yıllarda da kurulacak olan şehir hastaneleri ve diğer sağlık kurumlarında çalışmak üzere daha fazla sağlık kadrosu ihtiyacı doğacak. 2019 yılında alınacak olan 30.000 adet sağlık personeli bile tüm bunlar için yeterli değil.

2018 yılının son 2 atamasında 10.000 olmak üzere toplamda 27.000 adet sağlık personeli alımı yapılacaktı. 20.500 adet atamanın gerçekleştirildiği ve klan 6.500 adet sağlık elemanı atamasının yıl sonuna kadar bitirileceği söylenmişti. Bu atamalar gerçekleştirildikten sonra belirtilen 2019 yılı için 30.000 adet personel alımına başlanacak. İlk atamalarda kaç adet alım yapılacağı ve hangi kadroların bu alımlardan yararlanacağı belirtilmedi. Eksik olduğu belirtilen Sağlık Ocakları’nda özellikle pratisyen hekim kadroları dikkat çekiyor. Bazı Sağlık Ocakları’nda ortalama 1.500 aile başına 1 doktor düşüyor. Bu rakamın çok yüksek olduğu ve kimi mahallelerde 1 veya 2 doktor görev alıyor. Bu rakamların düşürüleceği ve vatandaşların daha rahat sağlık hizmeti alacağı belirtilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.